Контакт

Спорт

Да се знае кој е „кралот на земја“ – Надал го „суреди“ Ѓоковиќ во Рим

Објавено пред

Во својата неверојатна рекордна 54-та меѓусебна пресметка, Рафаел Надал го победи Новак Ѓоковиќ со 6:0/4:6/6:1 за по деветти пат да ја освои титулата од Италијанскиот Мастерс во Рим и да покаже дека повторно е фаворит пред својот омилен Ролан Гарос.

Надал пристигна во италијанската престолнина без трофеј на земја оваа сезона, нешто што не се случило од почетоците на неговата кариера, но на „Форо Италико“ играше фантастично – во два меча кои ги играше еден ден на противниците им дозволи само два гема.

Против себе го имаше Новак Ѓоковиќ, шампионот од Мадрид минатата недела, но почетокот беше зачудувачки. Првпат во нивните 54 дуели, еден тенисер успеа да освои сет со 6:0, по фуриозната игра на Надал. Во вториот сет, Ѓоковиќ се созеде, и по израмнетата игра во финишот направи брејк за да израмни на 1:1, пред во третиот сет, Шпанецот да биде едноставно незапирлив во своето 50. Мастерс 1000 финале.

Надал сега се доближи во пресметките со светскиот број 1 – има 26 победи во споредба на 28-те на Србинот, но Шпанецот има доминантни 17-7 на земјена подлога. Ова беше слатка одмазда за Надал, кој во нивниот последен дуел загуби од Ѓоковиќ во финалето на Австралија опен, за Србинот да ја освои својата 15. гренд слем титула.

 

Спорт

Погба повеќе не сакал да игра за Франција?

Објавено пред

Француските медиуми тврдат дека Пол Погба ќе престане да играза националниот тим. Тие шпекулираат дека фудбалерот на Манчестер Јунајтед бил незадоволен што претседателот на Франција, Емануаел Макрон, постхумно го одликувал обезглавениот наставник до ореденот на француската Легија на честа.

Наставник од едно средно училиште во Париз, пред десет дена беше убиен, поради навредливите карикатури на пророкот Мухамед.

Погба сметал дека изјавата на претседателот Макрон (исламот е извор на меѓународниот тероризам) била навредлива за сите муслимани во Франција.

Погба во кариерата одиграл 72 натпревари за Франција, постигнал десет гола, а во 2018 година ја освои титулата на СП во Русија.

Фудбалерот се уште не се огласил по ваквите медиумски шпекулации.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мусовски стрелец во дербито на ЛА

Објавено пред

Лос Анџелес ФЦ, во дербито на 19 коло во МЛС, во градското дерби го победи Лос Анџелес Галакси со 2:0.

Првиот гол во Ел Трафик-дербито го постигна новиот македонски репрезентативец Даниел Мусовски во 58. минута.

Недолго потоа Рајт-Филипс го постигна вториот гол за ЛА ФЦ, меѓутоа беше поништен поради офсајд. Точка на натпреварот во 93. минута стави Карлос Вела, кој на најдобар начин се врати во тимот по повредата.

Големо влијание во конечниот резултат имаше црвениот картон што во 25. минута го доби фудбалетот на Галакси, Џанкарло Гонзалес.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гатузо ќе го продолжи договорот со Наполи

Објавено пред

Тренерот на Наполи Џенаро Гатуз, до крајот на годината, ќе го продолжи договорот со клубот. „Газата дело Спорт“ објави дека новиот договор Гатузо ќе го потпише најдоцна до 25.декември.

Договорот на Гатузо со Наполи истекува на крајот од сезоната, а 42-годишниот тренер ќе потпише две годишен договор. Годишно Гатусо ќе заработува 1.900.000 евра. Она што е важно за Гатузо е тоа што претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, се согласил да биде намалена клаузулата од 7.000.000 евра, која би була активирана во случај тренерот да добие отказ.

Гатузо, во декември минатата година, на клупата на Напили го наследи Карло Анчелоти.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион33 минути

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така од вечерва стапува на сила забрана за движење...

Европа2 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирус силно ја погоди австриската економија, па следната година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа2 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ2 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет3 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија3 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија14 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет14 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија16 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија17 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион18 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион20 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа21 час

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион23 часа

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ24 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија1 ден

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија1 ден

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија2 дена

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија2 дена

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Досие