Контакт

Спорт

Дакар 2020: Теранова е лидер, катастрофа за Фернандо Алонсо

Објавено пред

Возачот на Х-Рејд Мини, Аргентинецот Орландо Теранова е лидер на Дакар релито 2020 по вториот ден натпреварување, додека двократниот Ф1 шампион, Фернандо Алонсо по ветувачкиот старт имаше „катастрофа“ и веќе заостанува повеќе од два часа.

Алонсо беше одличен во првите 160 километри од етапата од Ал Ваџ до Неом, со 367 натпреварувачки километри, но потоа неговата Тојота се судри со карпа оштетувајќи го тркалото и суспензијата. Алонсо и со-возачот Марк Кома се обидоа веднаш да го поправат автомобилот, но загубија повеќе од два часа.

Саудискиот возач Јазид Ал-Раџи водеше во првите пет мерни точки и имаше шест минути предност, но неговиот обид за победа се „распадна“ во финишот, препуштајќи му ја победата на колегата од Тојота, Жиниел де Вилиер, кој по проблемите на првиот ден е шести во генерален пласман со 12 минути заостанување зад Теранова (Мини), кој заврши како втор на етапата пред Халид Ал-Касами (Пежо).

Во пласман на мотоцикли, нов лидер е Сем Сандерленд, откако ја заврши втората етапа зад победникот Рос Бренч, кој го вози само второто Дакар рели со КТМ. Британецот Сандерленд има 1:18 предност пред Чилеанецот Пабло Квинтанилја и 1:32 пред Аргентинецот Кевин Бенавидес.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Расистички испад во Португалија, напаѓачот на Порто сакаше да си замине од теренот (видео)

Објавено пред

Напаѓачот на Порто, Муса Марега морашеда биде спречуван откако се обиде да си замине од теренот по расистичките навреди кои ги добиваше од навивачите на Виторија по постигнувањето на победничкиот гол за својот тим.

Марега го прослави голот со покажување на бојата на својата кожа, по што беше пречекан со мајмунски извици и со фрлање столчиња од трибините. Тој зеде едно од столчињата кои беа фрлени кон него и се обиде да си замине од теренот, по што мораа да го убедуваат фудбалерите на двата тима и неговиот тренер Сержо Консеисао.

Инцидентот продолжи две минути, пред Консеисао да го повлече од игра фудбалерот од Мали во 72. минута од мечот, по што тој мораше да добие обезбедување на патот до тунелот. 26-годишниот Марега беше една сезона на позајмица токму во Виторија (2016/17), постигнувајќи 14 гола во 31 меч.

Порто го доби мечот со 2:1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куп титули за Реал, Фенербахче, АЕК, но и за Венеција!

Објавено пред

Реал Мадрид со 95:68 ја декласираше Уникаха за да го освои Кралскиот куп во шпанската кошарка во недела резервирана за националните куп натпреварувања во Европа.

„Кралевите“ уште по првата третина имаа предност од 26:13, а на полувреме имаа 43:28 за рутинска победа во второто полувреме. Џејси Керол имаше 20 поени, а Факундо Кампацо повторно брилјираше со 13 поени и 13 асистенции.

Во Турција пак, Костас Слукас ги предводеше Фенербахче до тесна 74:71 победа над Дарушафака во финалето на купот за своја седма титула во натпреварувањето. Јан Весели им донесе 68:66 водство на Фенер на минута пред крајот, но ведна потоа го направи својот петти прекршок и тоа со неспортски фаул над Картал Озмизрак. Потоа, Костас Слукас три пати беше на линијата за слободни фрлања во драматичното финале за да го заврши мечот со 15 поени, колку што имаше и Нандо де Коло и Луиџи Датоме.

АЕК пак, петти пат стана куп шампион на Грција по 61:57 победата над Промитеас во интересен финиш на мечот. Кендрик Реј постигна девет од своите 16 поени во последната четвртина и седум од нив во последната минута за победа на АЕК.

Најголемото изненадување во овие натпреварувања го направи тимот на Умана Рејер Венеција, најнискорангираната репрезентација меѓу осумте на финалниот турнир на Копа Италија, победувајќи го Бриндизи со 73:67.

Прикажи повеќе...

Спорт

Руд го надмина својот татко и стана првиот Норвежанец со АТП титула

Објавено пред

Каспер Руд никогаш нема да го заборави Аргентина опен турнирот во Бунеос Аирес, каде што по експресната 6:1/6:4 победа над Португалецот Педро Соуса ја освои својата прва титула во кариерата, и прва за Норвешка во историјата, во исто време подобрувајќи го успехот на неговиот татко.

Кристијан Руд, таткото и тренерот на 21-годишниот Каспер беше 39. на АТП листата во октомври 1995 година, три години пред да се роди неговиот син, кој во понеделник ќе се разбуди на 34. место на АТП листата, надминувајќи го успехот на својот татко.

Руд стана најмладиот шампион во Буенос Аирес со фантастично финале против Соуса, кој на турнирот влезе како „среќен губитник“, односно имаше загубено во последното коло на квалификациите, но доби влез на турнирот по повлекување на друг тенисер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Митрески: Законот за Советoт на јавни обвинители не се носи со двојно мнозинство

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на социјалните мрежи сподели листа на закони кои се носат со двојно...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Изгласувањето на Законот за ЈО е спротивно на процедурите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција изјави дека изгласувањето на Законот за јавно обвинителство било „се, само не правда,...

Македонија5 часа

Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани за законите...

Македонија6 часа

Димовски: Законот за Советот на јавни обвинители не е донесен, немаше бадентер

Законот за Советот за јавни обвинители не е донесен, истакна пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски и рече дека...

Македонија6 часа

Се распушти Собранието

Со 108 гласа „за“, без против или воздржани Собранието се распушти, што значи дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат...

Македонија7 часа

Заев: Со Законот за ЈО гарантирана е разрешница на сите судски процеси почнати од СЈО

Им честитам на сите 80 пратеници, кои презедоа одговорност, го препознаа овој момент како клучен за владеењето на правото и...

Македонија8 часа

Спасовски ја повика ВМРО-ДПМНЕ да предложи нов министер за труд и социјална политика

Техничкиот премиер Оливер Спасовски упати јавен апел до ВМРО-ДПМНЕ да даде предлог за избор на министер за труд и социјална...

Македонија8 часа

Независната пратеничка група: Го поддржуваме законот за ЈО со чиста совест

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата соопшти дека законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на...

Македонија9 часа

Изгласани законите за Совет на јавни обвинители и за одбрана без присуство на ВМРО-ДПМНЕ

Собранието ги донесе и другите два закони предвидени за денешната седница. Законот за Совет на јавни обвинители беше донесен со...

Македонија9 часа

Мицевски: Го повикуваме Пендаровски да не го потпишува законот за ЈО донесен на нелегален начин

Слугите на Зоран Заев денеска се надминаа себеси. Законот за амнесија на криминалите на Заев не помина. Го донесоа на...

Македонија10 часа

Изгласан законот за јавно обвинителство

Собранието го донесе законот за јавно обвинителство со 80 гласови за и 6 против. На гласањето беа присутни 116 пратеници....

Топ12 часа

Тројца повредени во судир на три возила на патот Струмица-Ново Село

На магистралниот пат Струмица – Ново Село, кај „Робовска крстосница“, вчера се случила сообраќајна незгода помеѓу три возила – „тојота...

Свет12 часа

Цукерберг повика на построга регулација на штетните содржини на интернет

Сопсвтеникот на Фејсбук, Марк Цукерберг повика на поголема регулација на штетната содржина на Интернет, нагласувајќи дека не е на компаниите,...

Свет13 часа

Бројот на заразени надмина 68.000, 70 нови случаи на крузерот во Јапонија

Бројот на заболени од коронавирусот на крузерот во Јапонија, од вчера порасна за 70. Министерот за здравство на Кина, Кацунобу...

Македонија14 часа

Владата ги поништи распоредувањата во МВР од министерот Чулев

На деветтата седница на техничката влада, што се одржа доцна синоќа, Владата донесе неколку одлуки, меѓу кои и за поништување...

Свет14 часа

Водителката која го истепа својот дечко пронајдена мртва

Каролин Флек, поранешната водителка на британското риалити шоу „Лав Ајланд“, е пронајдена мртва во нејзиниот стан во Лондон. Таа имаше...

Македонија14 часа

Пратениците ќе гласаат за законот за ЈО, одбрана и Совет на јавни обвинители

Пратениците денеска треба да гласаат за законот за јавно обвинителство, законот за одбрана и за законот за Советот на јавни...

Свет1 ден

(Видео) Итно евакуирани патници од авион на аеродромот во Дизелдорф

Патниците од авион на компанијата „Пегасус“, Боинг 737-800, попладнево итно беа евакуирани откако авионот слета на аеродромот во Дизелдорф. Патниците...

Македонија1 ден

Двајца македонски државјани позитивни на коронавирусот

Министерството за здравство има информација за двајца македонски државјани коишто се позитивни на коронавирус. Станува збор за еден член на...

Македонија1 ден

Макрон ја отвора вратата на ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ако извештајот на Европската комисија за Северна Македонија и Албанија во март е позитивен,...

Досие