Контакт

Спорт

Данска и Тунис го одиграа првиот меч без голови на СП

Објавено пред

Имаше возбудувања, но изостанаа голови. Данска и Тунис го одиграа првиот натпревар без голови на Светското првенство во Катар.

dobivaj vesti na viber

Данците важеа за фаворити, но не успеа да го наметнат тоа и на теренот. Можеби и беа подобри во поле, но не се затресе мрежата на Тунис.

Во 71. минута Андреас Корнелиус ја погоди стативата, претходно и Кристијан Ериксен имаше убава шанса, но Данска остана без постигнат погодок на премиерата на мундијалот во Катар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Американците го елиминираа Иран, Рашфорд ги крена Англичаните над Велс

Објавено пред

Англија го обезбеди првото место во групата Б и интересен меч со Сенегал во осминафиналето на Светското првенство во Катар со 3:0 победата во соседскиот меч против Велс, додека САД го направија тоа што им беше потребно, издржувајќи го притисокот за 1:0 победа над Иран со кој го освоија второто место во групата Б и дуел со Холандија.

dobivaj vesti na viber

Политичката конотација на мечот помеѓу САД и Иран беше добро позната пред мечот, откако Американската фудбалска федерација го претстави иранското знаме без нивниот традиционален грб, по што Иранците бараа исфрлање на Американците од првенството. Сепак, на теренот работите воглавно беа фер и видовме интересна битка која можеше да заврши со било кој резултат. На Иран им беше потребно само реми за пласман, додека Американците мораа да стигнат до победа.

Клучен беше нивниот најпознат фудбалер, ѕвездата на Челси, Кристијан Пулишиќ, кој во 38. минута по одличната асистенција на Сержињо Дест, храбро влета во иранскиот голман и ја смести тпката во мрежата. Иранците во текот на второто полувреме доминираа во играта, но немаа сили за победа. Иранците браа пенал во 9. минута од судиското продолжение кога Тареми беше соборен во шестнаесетникот, но шпанскиот судија Матеу Лахоз не побара ВАР-снимка,

Од друга страна, Англичаните ја потврдија доминацијата во мечевите со добрите познаници Велс, победувајќи со рутински 3:0 со двата гола на Маркус Рашфорд и подзаборавениот Фил Фоден, кој доби шанса да биде стартер. По неизвесното прво полувреме, Рашфорд го отвори резултатот со прекрасен гол од слободен удар во 50. минута, пред Фоден да зголеми на 2:0 две минути подоцна. Рашфорд со голот број 100. за Англија на Мундијалите го комплетираше мечот во 68. минута.

ГРУПА Б
Англија – Велс 3:0
Иран – САД 0:1

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-3955-41087”));

Standings provided by Sofascore

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Маркус Рашфорд го постигна 100. гол за Англија на Светските првенства

Објавено пред

Маркус Рашфорд по вторпат стрелаше против Велс, за практично да ја потврди победата на Англичаните и да ја има честа да го постигне 100. гол за Англија на Мундијалите.

dobivaj vesti na viber

Покрај тоа, ѕвездата на Манчестер јунајтед стана првиот фудбалер на „ѓаволите“ кој дал три гола на едно СП по легендарниот Боби Чарлтон во 1966 година. Рашфорд со три гола се израмнува со Коди Гакпо (Холандија), Килијан Мбапе (Франција) и Енер Валенсија (Еквадор) како најдобар стрелец на шампионатот.

Рашфорд и Фоден за две минути ги „нокаутираа“ Велшаните

Прикажи повеќе...

Спорт

Пелистер го победи Мотор, на добар пат за осминафинале во Европската лига

Објавено пред

Еурофарм Пелистер стигна до тешко извојувана, но значајна 33:30 (18:16) победа над украинскиот Мотор Запорожје во Диселдорф, Германија, со што се поставија во одлична положба да обезбедат пласман во осминафиналето на Европската лига на ЕХФ.

dobivaj vesti na viber

По тешкиот, но очекуван пораз од Фуксе Берлин во претходното коло, тимот на Ларс Валтерс ја забележа втората победа во четири кола, за да се на четвртото место во групата Д со ист скор, како и третопласираниот тим на Бидасоа Ирун.

Мотор имаа подобар старт на мечот, поведувајќи со 3:1, пред Пелистер да направи пресврт и да поведе со 6:3, предност која потоа не ја испуштија до крајот на мечот. Себастијан Хенеберг беше убедливо најдобар на теренот со дури 14 постигнати голови, а Мирко Радовиќ додаде четири гола.

Фото: РК Еурофарм Пелистер

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-22631-44390”));

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Државна вечера во чест на Штајнмаер, Пендаровски наздрави за заедничка европска иднина

Дозволете ми со оваа крената чаша да ве повикам да наздравиме во чест на македонско-германското пријателство, соработката и заедничката европска...

Свет4 часа

Катар за првпат призна: Стотици работници загинаа при работа за Светското првенство во фудбал

Шефот на Светското првенство во Катар, Хасан Ал-Тавади за првпат потврди дека стотици работници – мигранти загинале за време на...

Свет4 часа

Заедничка изјава на министрите на НАТО во Букурешт: Решени сме да ја зголемиме помошта за Украина

НАТО ќе ја зголеми помошта за Украина, не само со воена опрема, туку и за обновување на критичната инфраструктура и...

Македонија6 часа

Штајнмаер во Собранието: Вие решавате како треба да изгледа македонскиот идентитет денес и во иднина

Германскиот претседател, Штајнмаер, во обраќањето во парламентот за време на денешната посета во Скопје ја реафирмираше германската поддршка за членството...

Македонија7 часа

(Интервју) Ленин Јовановски: Од Арсовска зависи дали в петок Скопје ќе биде блокирано

„Арсовска е маќеа на цело Скопје“, вели Ленин Јовановски, директор на „Слобода превоз“, во интервју за „Макфакс“. Од градоначалничката на Скопје,...

Македонија11 часа

Почина доктор Јовица Угриновски

По долго и тешко боледување, утрово почина доктор Јовица Угриновски. Веста ја објавија од болницата „Неуромедика“.   View this post...

Македонија11 часа

Дискриминирачки е 10.000 денари повисока плата да имаат вработени во министерства и секретаријати, предупреди Комисијата

Неоправдано е административците вработени во министерства и секретаријати да имаат 10.000 денари повисока плата од другите административци вработени до институциите,...

Свет12 часа

Русија планира гасна унија со две соседни земји

Русија разговара за потенцијална гасна унија со Казахстан и Узбекистан со цел да го зголеми снабдувањето со гас меѓу трите...

Македонија12 часа

Претседателката на Судскиот совет поднесе оставка

Претседателката на Судскиот совет, Павлина Црвенковска, поднесе оставка од функцијата. „Ја известувам јавноста дека поднесувам оставка од позицијата претседател на...

Европа12 часа

Столтенберг: Ќе ја браниме секоја педа од нашата територија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска во Букурешт изјави дека воената алијанса е подготвена да ја брани секоја педа...

Свет13 часа

Папата Франциско ги навреди Русите, Захарова бурно реагира

Папата Франциско изјави дека најсурови меѓу руската армија во Украина се Чеченците, Бурјатите и другите „што не се дел од...

Свет13 часа

Унгарија, поради скапата струја, затвора стадиони, библиотеки, театри и базени

Драстичниот пораст на цените на енергијата ја принуди Унгарија да ги затвори библиотеките, театрите, базените и нејзините нови стадиони во...

Македонија13 часа

МОН: Испорачан дел од новите печатени учебници за основно образование

Министерството за образование и наука информира дека испораката на учебниците за прво, второ, четврто и за петто одделение во основното...

Свет14 часа

Британскиот премиер: Заврши златната доба на односите со Кина

Британскиот премиер Риши Сунак синоќа изјави дека т.н. златна ера на односите со Кина заврши со оценување дека таа земја...

Свет14 часа

Кличко: Нема да дозволиме Путин да ни го украде Божиќ, ќе поставиме новогодишни елки во Киев

Киев планира да постави новогодишни елки, без светилки, во оштетениот град и покрај нападите на руската инфраструктура, кои оставија делови...

Европа1 ден

Шефот на НАТО: Путин сака да ја искористи зимата како оружје за војна

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа украинската електрична мрежа, гасната инфраструктура и основните услуги за луѓето, изјави генералниот секретар...

Економија1 ден

Евростат: На Европejците сè потешко им е да врзат крај со крај

Сè повеќе Европејци сè потешко врзуваат крај со крај поради растот на цените кои ги намалуваат нивните приходи, се наведува...

Европа1 ден

Француски пратеник: „Зеленски сака да ја вовлече Европа во трета светска војна, тој е опасна личност“

Франција треба да престане да му доставува оружје на Володимир Зеленски, кој се обидува да започне трета светска војна, рече...

Топ1 ден

Приведен малолетник кој извршил обљуба врз малолетничка од Скопје

Ноќеска по полноќ, бил приведен малолетник кој се сомничи дека извршил обљуба врз малолетничка од Скопје. Имено, според полицијата, денеска...

Европа1 ден

Вучиќ од Норвешка: Ситуацијата на Косово врие, Курти се повикува на силата на западните земји

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е во посета на Норвешка, каде што денеска и утре ќе разговара со државниот врв....