Контакт

Спорт

Давитков повеќе не е селектор на кошаркарската репрезентација

Објавено пред

Кошаркарската репрезнетација на Македонија ќе добие нов селектор откако од националната федерација објавија дека нема да му биде продолжен договорот на Јорданчо Давитков.

Давитков застана на кормилото на репрезентацијата во март 2017 година, не успеа да ги мине претквалификациите за пласман на Светското првенство во Кина оваа година, но избори место во квалифкациите за пласман на Европското првенство во 2021 година.

Наследникот на Давитков наскоро ќе биде познат, а најголема желба на првиот човек на федерацијата Перо Антиќ е репрезентацијата да ја преземе Октај Махмути, кој има големо искуство како тренер на Ефес, галатасарј, Бенетон…

Спорт

Ф1 ќе произведуваат респиратори

Објавено пред

Тимовите во Формула 1 го формирале проектот „Бокс“ што значи дека ќе се вклучат во производство на медицинска опрема.

Хуманитарниот проект предвидува производство на респиратори за луѓето кои се заразени со коронавирусот. Во проектот „Бокс“ се вклучија седум тимови чие седште е во Велика Британија (Мерцедес, Ред Бул, Мекларен, Рено, Рејсинг Поинт, Хас и Вилијамс).

Поради коронавирусот веќе се одложени или откажани десет трки. Според најавите можно е сезоната да започне дури со Големата награда на Канада на 14 јуни.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Разговарав со Конте, сакам да играм во Интер“

Објавено пред

Во јануари на Оливие Жиру му пропадна трансферот во Интер, напаѓачот се надева дека ќе се пресели на „Џузепе Меаца“ во летниот преоден рок. Пред неколку месеци трансферот на Жиру пропадна бидејќи Челси не успеаја да донесат замена за Жиру.

„Надежта не ме напушташе до полноќ на 31 јануари требаше да одам во Интер или Лацио. Нивните претставници беа во Лондон разговараа со мојот менаџер. Сепак на крајот морав да останам во Челси. Клубот ми дозволи да заминам но само доколку најде адекватна замена“, рекол Жиру.

Францускиот репрезентативец се надева дека во летниот преоден рок ќе замине од Челси и дека ќе се пресели во Интер.

„Мене најинтересен ми е проектот на Интер, би сакал да играм таму. Разговарав со тренерот Антонио Конте кој ме тренираше во Челси“, заклучил поранешниот играч на Монпелје и Арсенал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Олимпијадата е одложена – кој ќе ги покрие трошоците?

Објавено пред

Првиот човек на Организациониот одбор на Олимписките игри во Токио Јоширо Моро рекол дека нема да им биде лесно на меѓународните федерации да откријат кој ќе ги подмири трошоците поради одложувањето на најголемиот спортски настан за наредната година.

Интернационалниот олимписки комитет и јапонската влада на почетокот на неделата постигна договор Игрите да бидат одложени за наредната година поради пандемијата на коронавирусот.

Јапонија досега инвестирала 12 милијарди долари во организацијата на Олимписките игри, а првиот човек на ИОК Томас Бах рекол дека сумата ќе се зголеми.

„Дополнителните трошоци што ќе произлезат од одложувањето се неизбежни“, напишал Мори во писмото што го испратил на 33 меѓународни спортски организации што се наоѓаат во олимписката програма.

„Одлуката околу тоа кој ќе ги покрие трошоците и како тоа ќе биде направено ќе претставува вистински предизвик“.

Мори, исто така го повикал сите наредната година на Олимписките и Параолимписките игри да покажат дека човечката раса победила во борбата со коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката, не била примена во болница и покрај препораката од матичниот

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет по допрен глас за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од...

Европа2 часа

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе...

Македонија5 часа

Стапи на сила полицискиот час за време на викендите, улиците се празни

Со одлука на Владата, од денеска за време на викендите е забрането движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Македонија9 часа

Полиција ќе ги доставува на домашна адреса готовите лични карти и возачки дозволи

За да се намали метежот во Управните служби на Министерството за внатрешни работи од понеделник граѓаните чии лични карти и...

Македонија10 часа

Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Свет10 часа

Вухан е отворен по два месеца изолација

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи...

Европа11 час

Во Шпанија за една ноќ починаа 832 лица

Бројот на починати од коронавирус во Шпанија се зголеми за рекордни 832 лица во текот на ноќта и сега изнесува...

Македонија12 часа

Хотелот „Молика“ на Пелистер од денеска е државен карантин за 90 лица

Хотелот ,,Молика” на Пелистер, кој е во сопственост на АД ЕСМ, од денеска ќе биде државен карантин за 90 лица...

Македонија13 часа

Влада: Граѓаните сместени во државните карантини не се закана за никого

Владата апелира до граѓаните на земјата да бидат уверени дека сите мерки што се преземени за прифаќање на нашите државјани...

Економија13 часа

НБРМ: Денарот е и ќе остане стабилен

Девизниот курс на денарот е стабилен и нема промени во неговото ниво, велат од НБРМ. „Во повеќе наврати истакнавме дека...

Македонија13 часа

Летното сметање на времето почнува од 2 часот по полноќ

Летното сметање на времето ќе почне в недела, на 29 март, во 2 часот наутро, со тоа што часовникот ќе...

Македонија14 часа

Забрана за движење за викенд за сите граѓани од 16 до 5 часот

Со одлука на Владата од денеска за време на викендите се забранува движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Македонија14 часа

Од скопските општини најмногу заболени има во Карпош

Во Скопје најголем број заболени со коронавирус се пријавени во десет општини, од кои најмногу во  Карпош – 27, потоа...

Македонија1 ден

И официјално станавме 30-та членка на НАТО, македонското знаме во понеделник ќе биде подигнато во Брисел

Денеска, преку Амбасадата на Република Северна Македонија во Вашингтон, во Стејт департментот во САД беше депониран инструментот за пристапување кон...

Македонија1 ден

Седум пациенти на Клиниката за инфективни болести се во потешка состојба

Седум лица заболени од коронавирус кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести во Скопје се во потешка состојба, соопшти...

Македонија1 ден

Симптоми на коронавирус забележани кај вработен на Кардиологија

Вработен на Клиниката за кардиологија пројавил симптоми на коронавирус, информираше на попладневната прес-конференција, министерот за здравство, Венко Филипче. Вработениот немал...

Македонија1 ден

Тестирани 18 вработени во Заводот за рехабилитација – Козле, откако пациент заболи од коронавирус

Се чекаат резултати од 18 тестови направени од вработените во Заводот за рехабилитација во Козле. Таму сè уште течат и...

Свет1 ден

Како ќе заврши коронавирусот – руски епидемиолог објави три сценарија

Кинезите за сузбивање на коронавирусот презедоа мерки без преседан и организираа карантин каков што досега не е виден во историјата...

Македонија1 ден

Вработен во ЈСП позитивен на коронавирус

Во ЈСП-Скопје има едно лице позитивно на Ковид-19, кое навремено било хоспитализирано, велат од Јавното сообраќајно претпријатие. Оттука нагласуваат дека...

Македонија1 ден

Регистрирани 18 нови случаи на заразени од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Од нив,...

Досие