Контакт

Спорт

Де Зерби прв пик на Челси

Објавено пред

Како што одминува сезоната, се поизвесно е дека Челзи повторно ќе го смени тренерот. Маурисио Покетино има мали шанси да остане на клупата на тимот од „Стемфорд Бриџ“.

dobivaj vesti na viber

Челзи , го загуби финалето во Лига купот, се пласираше во четвртфиналето во ФА Купот. Прашање е дали евентуалниот триумфот во ФА купот може да го спаси Аргентинецот од отказ.

Англиските медиуми пишуваат дека челниците на Челси интензивно бараат тренер за следната сезона. Прв пик е Роберто де Зерби.

Италијанецот е еден од најценетите тренери на новата генерација, со модерни идеи.

Де Зерби дојде во Брајтон по Греам Потер, кој од Брајтон замина во Челзи. Прашање е дали историјата ќе се повтори?

Инаку, покрај Челси за Де Зерби интерес покажувата Ливерпул и Манчестер јунајтед.

Доколку не им успее планот со Де Зерби, втор пик на „сините“ е тренерот на Спортинг, Рубен Аморим.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Арда Гулер сака да го напушти Реал

Објавено пред

Турскиот фудбалер Арда Ѓулер наводно одлучил да го напушти Реал Мадрид и следната сезона да се пресели на позјмица во клуб каде што ќе игра редовно. 19-годишниот не игра кај Карло Анчелоти и нема намера да го прави истото следната година.

dobivaj vesti na viber

Карло Анчелоти постојано го фали во медиумите. Посочува дека му треба трпение, но 19-годишниот турски фудбалер повеќе го нема.

Шпанскиот новинар Рамон Алварез де Мон тврди дека Арда на клупските челници и на тренерот Карло Анчелоти им соопштил дека сака да го напушти клубот.

„Арда Ѓулер го извести Реал Мадрид дека сака да го напушти клубот. Карло Анчелоти нема ништо против тој да го напушти тимот во следната сезона. Ја чекаме одлуката на клубот“, вели Алварез де Мон.

Младиот фудбалер минатото лето пристигна од Фенербахче за 20 милиони евра. Повредите го спречија да се наметна на почетокот на кариерата во Мадрид, а официјално дебитираше за клубот дури на почетокот на оваа година.

Анчелоти не му даде премногу шанси за игра. Тој се појави само пет пати во првенството и акумулираше мизерни 3о минута на теренот. Тој сепак успеа да постигне еден гол.

Наводно за Арда од шпанските клубови интерес покажале Реал Сосиедад, Мајорка и Лас Палмас, а ситуацијата со младиот Турчин внимателно ја следеле и во Борусија Дортмунд, односно Милан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тен Хаг бесен ја напуштил прес-конференцијата

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер jунајтед, Ерик тен Хаг нервозно реагираше на прес-конференцијата по ремито со Борнмут (2:2) во натпреварот од 33. коло на Премиер лигата.

dobivaj vesti na viber

Од формирањето на Премиер лигата, Манчестер јунајтед мајлошиот пласман го имаше под водство на Дејвид Мојс во 2013/14 година, кога заврши на седмото место. Иако Шкотланѓанецот беше отпуштен пред крајот на кампањата. Тен Хаг беше прашан дали овој рекорд сега е под закана.

„Ако завршите под седмото место, тоа би било најлошиот финиш во историјата на Премиер лигата за Манчестер јунајтед, дали мислите дека ќе бидете над седмото место?“, праша новинарот.

Сепак, Холанѓанецот немаше намера да остане на прес конференцијата.

„Еве… нема… Нема да одговорам на тоа прашање“ – рече поранешниот тренер на Ајакс и си заминал.

Тен Хаг брзо ја напушти прес салата, не обрнувајќи внимание на останатите присутни.

По натпреварот крилниот напаѓач Алехандро Гарначо се огласи на Инстаграм за да го истакне своето незадоволство откако беше заменет на полувремето. На Аргентинецот му се допаднаа и објавите на Твитер, кои го критикуваа менаџерот.

Позицијата на Тен Хаг беше предмет на шпекулации по доаѓањето на новиот малцински сопственик Сер Џим Ретклиф, кој се уште јавно не кажал каква ќе биде судбината на трегенрот по завршувањето на сезоната.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алкараз нема да ја брани титулата во Барселона

Објавено пред

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз го откажа настапот на турнирот во Барселона.

dobivaj vesti na viber

Момчето од Мурсија минатата недела не играше во Монте Карло, поради повреда на мускулот на десната рака.

На последниот тренинг пред заминувањето во Барселона, беше јасно дека состојбата на Алкараз не е добра.

Според информациите од Шпанија тој едвај можел да го удри топчето и долги разговори со својот лекарски тим реши да го откаже настапот.

Наместо Алкараз, еден од среќните губитници ќе биде во главниот ждреб во Барселона.

Алкараз требаше да биде слободен на стартот на ова натпреварување од серијата 500, за во второто коло да го чека подобриот од дуелот Лука ван Аш – Јижен Жанг.

Шпанецот моментално е трет на АТП листата, а следен турнир би требало да му биде Мастерсот во Мадрид.

Инаку, Алкараз претходните две години го освојуваше турнирот во Барселона. Бидејќи годинава нема да настапи ќе остане без 500 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет54 минути

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата...

Македонија4 часа

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет5 часа

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет6 часа

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет6 часа

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет8 часа

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...

Свет8 часа

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад...

Свет8 часа

(Видео) Снимен удар на балистичка ракета во Израел

Познатиот ирански новинар Бабак Тагве, кој живее во егзил, на својот Твитер профил објави видео на кое наводно се гледа...

Свет8 часа

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Јордан и Ирак повторно го отворија својот воздушен простор, откако го затворија синоќа. Државната телевизија во Јордан соопшти дека земјата...

Свет8 часа

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот

Иран предупреди дека ќе одговори со поголема сила доколку Израел возврати со напади овој викенд, за кои Техеран рече дека...

Свет9 часа

(Видео) Иран истрела стотици беспилотни летала и проектили кон Израел, тешко повредено 7-годишно девојче

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари изјави дека противвоздушната одбрана пресретнала 99 отсто од околу 300 проектили што...

Свет10 часа

Скапа грешка во системот: студенти подигнале 40 милиони долари од банкомат и не сакаат да ги вратат парите

Комерцијалната банка на Етиопија (CBE), најголемата во земјата, се обидува да врати огромна сума на пари повлечени од клиентите по...

Свет11 часа

Во овој европски град на децата им е забрането да користат телефони, познати се резултатите по една година

Речиси целата заедница од 22.000 луѓе во Грејстоунс и соседното село Делгани, во Ирска, одлучи да им ги ускрати телефоните...

Свет12 часа

Мистериозен објект пронајден на брегот на Атлантикот: поврзан со тајна програма за Студената војна

Мистериозниот предмет беше пронајден на брегот на полуостровот Кејп Код (Масачусетс). Не само што наликува на трупот на мал авион...

Свет13 часа

(Видео) Маж сакаше да се самоубие скокајќи од мост, а полицијата наместо него, зграпчи погрешен човек

На интернет кружи видео снимено во мексиканскиот град Соледад де Грацијано Санчез, каде неименуван маж одлучил да се самоубие скокајќи...

Свет14 часа

Се обидела да го отруе сопругот со избелувач, а сега на суд го признала делото: познато е колкава казна ја чека

Жена од Аризона обвинета дека се обидела да го отруе својот сопруг во понеделникот пред судот ја признала вината, а...

Македонија17 часа

Управен пресуди во корист на Академијата за судии и јавни обвинители

Управниот суд ја известува јавноста дека на ден 13.04.2024 година во 22.00 часот, судечкиот совет по предметот оформен по тужба...

Свет18 часа

Започна пресретнувањето на иранските беспилотни летала над Сирија и Јордан

Почна пресретнувањето на иранските беспилотни летала, јавуваат израелските медиуми. Откако Иран испука десетици беспилотни летала камикази кон Израел, нивното пресретнување...

Свет18 часа

Анализа: сите детали за смртоносните беспилотни летала што Иран ги лансираше врз Израел, имаат домет од дури 2.500 километри

Иран го започна својот напад врз Израел кога лансираше десетици беспилотни летала камикази. Станува збор за беспилотни летала „Шахед-136“. Иранската...

Свет18 часа

САД очекуваат Иран да лансира повеќе од 100 беспилотни летала и десетици ракети

Сега кога Иран ја започна својата одмазда против Израел, САД се подготвуваат за тоа да биде „голем напад“, рекоа двајца...