Контакт

Спорт

Шарапова преку имејл го отпуштила својот татко

Објавено пред

Славната руска тенисерка Марија Шарапова најголем дел од трофеите во богатата кариера ги освои кога тренер и беше таткото. Сепак, и покрај големата љубов меѓу таткото и ќерката, Марија во еден момент решила да го отпушти човекот кој целиот свој живот го посветил на нејзината кариера.

dobivaj vesti na viber

Негова е одлуката таа од Русија да се пресели во САД.

„Во еден момент морав да му кажам дека повеќе нема да ми биде тренер. Знаев дека тој момент како доаѓа, но не знаев како да го направам тоа“, ја започна својата приказна Шарапова во американски подкаст.

„Сепак, тој веќе беше подготвен на некој начин. Најголемиот подарок што ми го даде бешетоа што прифати дека еден ден ќе мора да се повлече од мојата кариера“.

Тоа го направи на почетокот на 2008 година, по триумфот на Австралија опен против Ана Ивановиќ во финалето.

„Решив дека најдобро е тоа да го направам преку електронска пошта. Така најдобро ќе ги искажам мислите и ќе ми биде наједноставно. Тато знаеше дека вакво нешто ќе се случи, но веројатно не очекуваше дека ќе го направам тоа веднаш по освојувањето на мојата трета Грен слем титула. Не можев да го погледнам во лице“.

Шарапова тогаш имаше 21 година, потоа освои уште две Грен слем титули без нејзиниот татко како тренер во стручниот штаб. Интересно е што ги освои двата пехари на Ролан Гарос иако сметаше дека тоа е нејзината најслаба подлога. Неколку пати има изјавено дека „на земјана подлога“ се чувствува како крава на мраз“.

Се разбира, Јуриј Шарапов никогаш не доби отказ, но по зимата 2008 година, тој повеќе не беше толку вклучен во кариерата на Марија. Водечка улога ја презедоа други тренери, меѓу кои најважни се Мајкл Џојс, Томас Хогштед и Свен Груневелд.

Шарапова освои вкупно 36 титули, сребрен медал на Олимписките игри во Лондон во 2012 година, беше прва во светот и е една од најбогатите спортистки во историјата. Таа се повлече од тенисот во 2020 година, се омажи и стана мајка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ливерпул заостанува во трката за титулата – Палас изненаден на „Енфилд“

Објавено пред

Фудбалерите на Ливерпул се поразени од Кристал Палас на домашен терен со 1:0, во 33. коло од Премиер лигата.

dobivaj vesti na viber

Ливерпул е третопласиран со 71 бод, исто и Арсенал со натпревар помалку, а Сити е на прво место со два бода повеќе.

Кристал Палас успеа да ги издржи сите напади на „Енфилд“ и да забележи многу голема победа во борбата за опстанок. Се наоѓа на 14. позиција со 33 бодови.

Стрелец на победничкиот гол беше Ебреци Езе во 14. минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Работнички го победи Вардар во градското дерби

Објавено пред

Работнички го победи Вардар со 2:0 во 76. градска пресметка.

dobivaj vesti na viber

“Романтичарите”, освоија важни бодови во борбата за опатанок во лигата.

Воедно со овој триумф Работнички го скокна Вардар на табелата. Работнички сеха се осми со 31 впд, два повеќе од Вардар.
Головите за победа на Работнички ги постигнаа Тосоровски во 75. и Мазари во 94.минута.

Попќаднево се одиграа уште два натпревари, Шкендија со 6:1 го декласира Силекс,додека Струга ремизираше 2:2 со Брегалница и загуби два бода во борбата за титулата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арда Гулер сака да го напушти Реал

Објавено пред

Турскиот фудбалер Арда Ѓулер наводно одлучил да го напушти Реал Мадрид и следната сезона да се пресели на позјмица во клуб каде што ќе игра редовно. 19-годишниот не игра кај Карло Анчелоти и нема намера да го прави истото следната година.

dobivaj vesti na viber

Карло Анчелоти постојано го фали во медиумите. Посочува дека му треба трпение, но 19-годишниот турски фудбалер повеќе го нема.

Шпанскиот новинар Рамон Алварез де Мон тврди дека Арда на клупските челници и на тренерот Карло Анчелоти им соопштил дека сака да го напушти клубот.

„Арда Ѓулер го извести Реал Мадрид дека сака да го напушти клубот. Карло Анчелоти нема ништо против тој да го напушти тимот во следната сезона. Ја чекаме одлуката на клубот“, вели Алварез де Мон.

Младиот фудбалер минатото лето пристигна од Фенербахче за 20 милиони евра. Повредите го спречија да се наметна на почетокот на кариерата во Мадрид, а официјално дебитираше за клубот дури на почетокот на оваа година.

Анчелоти не му даде премногу шанси за игра. Тој се појави само пет пати во првенството и акумулираше мизерни 3о минута на теренот. Тој сепак успеа да постигне еден гол.

Наводно за Арда од шпанските клубови интерес покажале Реал Сосиедад, Мајорка и Лас Палмас, а ситуацијата со младиот Турчин внимателно ја следеле и во Борусија Дортмунд, односно Милан.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата...

Македонија4 часа

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет5 часа

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет7 часа

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет7 часа

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет9 часа

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...

Свет9 часа

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад...

Свет9 часа

(Видео) Снимен удар на балистичка ракета во Израел

Познатиот ирански новинар Бабак Тагве, кој живее во егзил, на својот Твитер профил објави видео на кое наводно се гледа...

Свет9 часа

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Јордан и Ирак повторно го отворија својот воздушен простор, откако го затворија синоќа. Државната телевизија во Јордан соопшти дека земјата...

Свет9 часа

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот

Иран предупреди дека ќе одговори со поголема сила доколку Израел возврати со напади овој викенд, за кои Техеран рече дека...

Свет9 часа

(Видео) Иран истрела стотици беспилотни летала и проектили кон Израел, тешко повредено 7-годишно девојче

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари изјави дека противвоздушната одбрана пресретнала 99 отсто од околу 300 проектили што...

Свет10 часа

Скапа грешка во системот: студенти подигнале 40 милиони долари од банкомат и не сакаат да ги вратат парите

Комерцијалната банка на Етиопија (CBE), најголемата во земјата, се обидува да врати огромна сума на пари повлечени од клиентите по...

Свет11 часа

Во овој европски град на децата им е забрането да користат телефони, познати се резултатите по една година

Речиси целата заедница од 22.000 луѓе во Грејстоунс и соседното село Делгани, во Ирска, одлучи да им ги ускрати телефоните...

Свет12 часа

Мистериозен објект пронајден на брегот на Атлантикот: поврзан со тајна програма за Студената војна

Мистериозниот предмет беше пронајден на брегот на полуостровот Кејп Код (Масачусетс). Не само што наликува на трупот на мал авион...

Свет13 часа

(Видео) Маж сакаше да се самоубие скокајќи од мост, а полицијата наместо него, зграпчи погрешен човек

На интернет кружи видео снимено во мексиканскиот град Соледад де Грацијано Санчез, каде неименуван маж одлучил да се самоубие скокајќи...

Свет14 часа

Се обидела да го отруе сопругот со избелувач, а сега на суд го признала делото: познато е колкава казна ја чека

Жена од Аризона обвинета дека се обидела да го отруе својот сопруг во понеделникот пред судот ја признала вината, а...

Македонија18 часа

Управен пресуди во корист на Академијата за судии и јавни обвинители

Управниот суд ја известува јавноста дека на ден 13.04.2024 година во 22.00 часот, судечкиот совет по предметот оформен по тужба...

Свет18 часа

Започна пресретнувањето на иранските беспилотни летала над Сирија и Јордан

Почна пресретнувањето на иранските беспилотни летала, јавуваат израелските медиуми. Откако Иран испука десетици беспилотни летала камикази кон Израел, нивното пресретнување...

Свет18 часа

Анализа: сите детали за смртоносните беспилотни летала што Иран ги лансираше врз Израел, имаат домет од дури 2.500 километри

Иран го започна својот напад врз Израел кога лансираше десетици беспилотни летала камикази. Станува збор за беспилотни летала „Шахед-136“. Иранската...

Свет18 часа

САД очекуваат Иран да лансира повеќе од 100 беспилотни летала и десетици ракети

Сега кога Иран ја започна својата одмазда против Израел, САД се подготвуваат за тоа да биде „голем напад“, рекоа двајца...