Контакт

Спорт

Дебакл на Мајами во Бостон

Објавено пред

Кошаркарите на Бостон славеа против Мајами со 102:82 во натпреварот број четири од финалната серија на Истокот. Така успеаја да израмнат во серијата на 2:2 и да внесат дополнителна драма, за разлика од Западот каде Голден Стејт е во убедливо водство против Далас.

dobivaj vesti na viber

Селтикси, н почетокот најавија во кој правец ќе се движи натпреварот. Тие имаа предност од 26:4. Во тие први 12 минути Мајами промаши буквално од сите позиции, а потоа навистина немаше на што да се надева.

Во тимот на Мајами буквално сите потфрлија, па Џими Батлер, најдобриот играч на тимот, за 28 минути успеа да постигне само шест поени.

Колку беа лоши говори податокот дека Бам Адебајо застана на девет, Кајл Лаури на три, а Струс и Пи Џеј Такер не постигнаа ниту еден поен.

Данкан Робинсон додаде 14, Кејлеб Мартин 12, а најдобар беше Виктор Оладипо со 23 поени.

Кај победниците се истакна Џејсон Тејтум со 31 поен и осум скока, Пејтон Причард додаде 14, Дерик Вајт 13, а Џејлин Браун и Роберт Вилијамс по 12. За Бостон не играше Маркус Смарт, кој во раната фаза го повреди зглобот.

Следниот, петти натпревар се игра ноќта меѓу среда и четврток од 02.30 часот по средноевропско време, а домаќин е тимот на Мајами.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Манчестер јунајтед испратиле понуда за Џејми Варди

Објавено пред

Манчестер јунајтед до крајот на преодниот рок ќе мора да донесе напаѓач. Откако им птпадна комбинацијата со Саша Калајџиќ од Штутгарт, од клубот го контактирале Мауро Икарди, а „Атлетик“, тврди дека вчера клубот испратил понуда до Лестер за ветеранот Џејми Варди.

dobivaj vesti na viber

„Атлетик“ е сериозен медиум, не брка сензационализам, што на информацијата и дава посебна тежина. Манчестер јунајтед за 36-годишниот напаѓач нуди 15.000.000 евра.

Варди е легенда на Премиер лигата, и покрај тоа што во кариерата играше само во Лестер. Еден е од најзаслужните за освојувањето на титулата во сезоната 2015/16 кога постигна 24 гола.

За Лестер одигра 387 натпревари, постигна 164 гола и додаде 64 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мекинро: Тоа е ср..е, дозволете му на Новак да игра

Објавено пред

Легендарниот американски тенисер Џон Мекинро уште еднаш порача дека на Новак Ѓоковиќ треба да му се дозволи настап на Ју-ес опен. Мерките поврзани со корона вирусот се ублажени во САД, но невакцинираните странци сè уште не можат да влезат во земјата.

dobivaj vesti na viber

„Целата ситуација е ср..е, мислам дека треба да му се дозволи да игра. Јас лично сум вакциниран, примав и бустер доза, но тоа зависи од поединецот. Тој освои многу повеќе слемови од мене затоа што беше тврд и ја најде волјата каква што многу малку луѓе во нашиот спорт ја нашле. Тоа е дел од причината зошто тој стана толку голем, тој се држи до својот став“, рече Мекинро и дополни.

„Тој самиот носи одлука. Ѓоковиќ е еден од најголемите спортисти во светот, многу е внимателен што внесува во своето тело, па фрустрирачки е што не може да влезе во земјата само затоа што не е вакциниран. Тоа се правилата во моментов, не се согласувам со нив“.

Ју-ес започнува на 29 август, а Ѓоковиќ досега трипати славеше во Њујорк – во 2011, 2015 и 2018 година. Конечната листа на учесници на последниот грен слем во сезоната ќе биде објавена на 25.август.

Прикажи повеќе...

Спорт

Покрената петиција – Ентони Тејлор повеќе да не му суди на Челси

Објавено пред

По ремито (2:2) против Тотенхем, во Челзи се бесни на судијата Ентони Тејлор. Целиот тим, стручниот штаб, а потоа и сите навивачи полудеа по судијата. Приказната отиде дотаму што веднаш по натпреварот беше организирана петиција. Навивачите бараат да му биде забрането на Ентони Тејлор во иднина да му суди на Челзи. Петицијата е веќе потпишана од илјадници фанови, наводно до недела во 21 часот, ја потпишале повеќе од 16.000 фанови.

dobivaj vesti na viber

На страницата „change.org“ се потпишува петиција во која се вели дека „Ентони Тејлор само што продолжи да носи одлуки против Челзи, како што тоа го правеше во изминатите години на големите натпревари. Тејлор има план против Челзи и не треба да ќе му биде дозволено повторно да суди натпревар на Челси“.

Креаторот на петицијата потоа ги наведува грешките на Тејлор и вели дека тие се доволен доказ дека тој повеќе не треба да суди на натпреварите на Челси.

Што се однесува до натпреварот против Тотенхем на „Стемфорд Бриџ“, спорни се двата гола на гостите, особено првиот, кога голот на Пјер-Емил Хојбјерг беше признаен и покрај тоа што пред голманот Менди стоеше Ришарлисон, топката помина покрај него.

Откако ВАР судијата Мајк Дин ја разгледа ситуацијата, реши дека бразилскиот напаѓач не му пречел на на Челзи, Едуард Менди.

За вториот гол Кристијан Ромеро, најпрвин го повлече за косата, а потоа и го турна Марк Кукуреља, но судиите тоа не го санкционираа, а Кејн со глава го постигна израмнувачкиот гол.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија2 часа

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...

Македонија2 часа

Петровска: Одлуките за донација на воена помош за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на...

Македонија4 часа

Бугарска фондација стави бугарско знаме пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје и се пофали дека го исчистила

Бугарската фондација „Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук објави дека го исчистила споменикот на Гоце Делчев во Скопје, ставајќи до него...

Регион6 часа

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати. „Ги...

Македонија6 часа

Власта да се извини за исвиркувањето на македонскиот јазик на прославата на ДУИ, порача опозицијата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што...

Македонија7 часа

Македонскиот ПЕН-центар со осуда за нападот врз светски познатиот автор Салман Ружди

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое...

Топ7 часа

Jапонскиот премиер: Никогаш повеќе нема да водиме војна

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска, на 77-годишнината од капитулацијата на Токио во Втората светска војна, вети дека земјата никогаш повеќе...

Македонија7 часа

На Табановце се чека околу еден час, на Богородица 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Богородица времето на чекање за излез...

Свет8 часа

Путин му напиша писмо на Ким Џонг-ун

Рускиот претседател Владимир Путин напиша во писмо до севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод Денот на ослободувањето на Северна Кореја...

Регион18 часа

Исповед на Светлана Бориловиќ, мајката на монструмот од Цетиње: Подобро што и тој е мртов

Два дена по масакрот во Црна Гора, Светлана Бориловиќ, мајката на Вук Бориловиќ, жителот на Цетиње кој уби десетмина сограѓани...

Регион19 часа

(Видео) Автобус со деца од Србија се преврте во Бугарија

Автобус со деца од Србија се преврте во канал на автопатот „Тракија“ кај градот Стара Загора, изјави за Нова ТВ,...

Европа20 часа

Секој ден расте опасноста за нуклеарната централа Запорожје, велат украинските власти

Опасноста од нуклеарната централа Запорожје на југот на Украина, за чие гранатирање меѓусебно се обвинуваат Киев и Москва повеќе од...

Свет21 час

Удрил во барикада пред Капитол, а потоа се застрелал

Непознат човек загина откако утринава прво удри со својот автомобил во барикада во близина на американскиот Капитол, а потоа пукаше...

Македонија21 час

Во општина Чаир санкции за 12 објекти кои работеле во недела

Денеска во периодот 10.00 до 17.00 часот припадници на Единицата за интервентна полиција во координација со инспектори од Државниот инспекторат...

Свет23 часа

Авторката на Хари Потер со поддршка за Ружди, па доби закана: Ти си следна

Џеј Кеј Роулинг – авторката на Хари Потер се огласи на Твитер по нападот врз писателот Салман Ружди, па доби...

Македонија1 ден

СДСМ: Анти-ЕУ Мицкоски може веднаш да си даде оставка

Од владејачката СДСМ со реакција за изнесени ставови на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Пд партијата велат „анти-ЕУ Мицкоски може...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако додека сум претседател на ВМРО-ДПМНЕ биде променет Уставот

Целокупниот процес е предавнички и калкулантски. Македонската дипломатија капитулираше. Предупредував дека ќе се случуваат нови и нови барања од страна...

Европа1 ден

(Видео) Експлозија во трговски центар во Ереван, има и жртви

Експлозија се случи во трговски центар во Ереван, град во Ерменија. Над трговскиот центар е снимен густ црн чад, јавуваат...

Европа1 ден

Пожар во црква во Египет за време на миса, најмалку 35 загинати

Најмалку 35 лица загинаа, а 45 се повредени во пожар во црква во египетскиот град Гиза, изјавиле два безбедносни извори...