Контакт

Спорт

Дебакл на Њујорк, Вориорс се последни во лигата (Видео)

Објавено пред

Изминатата ноќ во НБА лигата победи забележаа екипите на Атланта, Финикс, Филалделфија, Милвоки, Индијана и Чикаго.

Милвоки Бакс ја забележаа најубедливата победа, тие ги совладаа Њујорк Никс со 132:88. Бакс имаат 18 поени предност по првата четвртина, а во третиот период разликата беше 41 поен во корист на Милвоки. Јанис Адетокумбо со 29 поени и 15 скока беше најдобар играч на натпреварот.

Финикс Санс победија во Шарлот 109:104. Играчите на Финикс во третиот период имаа предност од 20 поени, Хорнетс се вратија во мечот во последниот период но немаа ниту сили, ниту време за целосен пресврт.

Девин Букер и Кели Убре постигнаа по 23 поени, а Дарио Шариќ забележа 16 поени и 10 скока.

Атланта Хокс славеа во дуелот со Голден стејт Вориорс 104:79. Вориорс го забележаа 18 пораз, тие се последни на табелата во целата лига.

Треј Јанг беше најефикасен кај Атланта со 24 поени, ист број на поени кај Вориорс постигна Ерик Паскал.

Филалделфија против Јута Џез ја забележа четвртата победа во низа. Филалделфија победија 103:94. Тобајас Херис постигна 26 поени, а Џоел Ембид имаше 16 поени и 11 скока. Кај Јута се истакна Руди Гобер со 27 поени и 12 скока.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Имаме шанса за титула“ рече Луиз и Арсенал оттогаш не знае за победа!

Објавено пред

„Мојата визија, амбиција и волја е секогаш да се борам за титулата. Постои доволна шанса да се бориме за титулата“ рече стоперот на Арсенал, Бразилецот Давид Луиз на 19 октомври годинава, а „топчиите“ оттогаш до сега не знаат за победа.

Од тогаш, клубот во низа има 9 меча без победа во сите натпреварувања што е најдолга низа уште уште од 1977 година. Од тие 9 меча, дури 7 меча се без победа во ПЛ, од кои 3 порази.

Најновиот неуспех, „топчиите“ предводени од привремениот тренер Фреди Љунберг го доживеаја синоќа на свој терен од Брајтон кој сезонава има повеќе победи од „топчиите“.

„На полувреме рековме дека ова не е Арсенал, дека мора да се обидеме подобро. Беше тешко, не работевме напорно, не сакавме да играме. Не можеш така да влезеш во меч. Во вториот дел бевме подобри, но имавме проблеми со нивните контри, немавме самодоверба. На тоа треба најмногу да се работи“ – рече Љунберг кој седна на кормилото на Арсенал откако Унаи Емери доби отказ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Партнерот во двојки на Федерер обвинет за силување тенисерка

Објавено пред

Шокантни информации доаѓаат од Швајцарија. Ив Алегро (41), поранешниот партнерот во двојки на Роџер Федерер и негов близок пријател е обвинет за силување.

Нему на товар му се става дека во октомври 2014 година, во Естонија силувал австриска тенисерка која засега не го открива идентитетот. Тогаш Алегро беше вклучен како тренер во Тенискиот сојуз на Швајцарија.

Информациите се дека тенисерката изјавила дека Алегро ја приморал на секс, а медицинските извештаи делумно ги потврдиле ваквите навод затоа што постоеле повреди како модринки и гребаници. Наводите се дека Алегро, при чинот бил видно во алкохолизирана состојба.

Од неговата правна служба демантираат дека е виновен.

„Ќе бараме ослободување од сите обвиненија. Ив Алегро негира било каква одговорност и смирено го чека судењето закажано за 9 декември“ – порачаа од неговиот тим.

Федерер и Алегро често играа заедно и притоа освоија титула во Виена во 2003 година и во Хале во 2005. Неговиот најдобар ранг во кариерата беше 32 позиција во конкуренција на двојки.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал го договориле Ван де Бек

Објавено пред

Реал Мадрид го договориле првиот трансфер во летниот преоден рок. Според холандските медиуми по завршувањето на сезоната на „Сантијаго Бернабеу“ ќе се пресели Рони ван де Бек.

Според овие извори трансферот на талентираниот фудбалер од редот за врска ќе изнесува околу 55 милиони евра.

Реал и минатото лето се обиде да го ангажира Ван де Бек, меѓутоа тогаш Ајакс го стопираа трансферот бидејќи веќе останаа без Матијас Де Лихт и Френки Де Јонг.

Ван де Бек веројатно ќе биде замена за Лука Модриќ кој речиси сигурно ќе го напушти Мадрид.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија2 часа

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија3 часа

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија4 часа

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија5 часа

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет6 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет6 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет7 часа

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет7 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија7 часа

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет7 часа

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија7 часа

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа18 часа

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет23 часа

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија1 ден

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Македонија1 ден

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување...

Македонија1 ден

Собранието ќе одлучи дали треба Јовески да го преземе СЈО

На 11 декевмри на собраниската седница ќе се најдат измените на Законот за јавнообвинителска служба со кој треба да се...

Македонија1 ден

(Видео) Деспотовски: За жал, изборите ќе ги пролонгираат грантовите од Фондот за иновации

Изборите ќе ги пролонгираат грантовите што ги доделува Фондот за иновации и технолошки развој, најави Јован Деспотовски во интервју за...

Култура1 ден

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен...

Регион1 ден

Радев: Во НАТО државите се поделени на произведувачи и купувачи

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на лидерите на земјите членки на НАТО дека иднината на алијансата не ја гледа...

Досие