Контакт

Спорт

Роналдо најдобар во Серија А

Објавено пред

Некаде во исто време кога во Париз Лионел Меси шести пат во кариерата ја доби „Златната топка“, во Милано Кристијано Роналдо беше прогласен за најдобар играч во Серија А, во сезоната 2018/2019.

Италијанците им ги доделија наградите на најдобрите во минатата сезона, а покрај Роналдо, лауреати се и Самир Хандановиќ (најдобар голман), Ганпјеро Гасперини (најдобар тренер) и Аталанта (најдобар клуб). Џанлука Роки ја доби наградата за најдобар судија.

Избран е и идеалниот тим за минатата сезона, во формарција 4-3-3 тој изгледа вака:

Хандановиќ – Кансело, Кулибали, Кјелини, Коларов – Барела, Пјаниќ, Иличиќ – Роналдо, Кваљарела, Запата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

На Косово му се заканува суспензија, Македонија директно во „финалето“?

Објавено пред

Косовските медиуми тврдат дека УЕФА и ФИФА може да го суспендира Косово од сите интернационални натпреварувања, што може да значи дека македонската фудбалска репрезентација директно ќе се пласира во баражот за пласман на Евро 2020 со подобриот од дуелот Белорусија-Грузија.

Според извори на „Косово онлајн“ и „РТК1“, на Косово му се заканува оваа казна поради обидот за смена на претседателот на фудбалскиот сојуз Агим Адеми, односно поради мешањето на политиката во фудбалот, а казната би била од две до пет години, што значи дека би можело да следува и суспензија и за квалификациите на Светското првенство на СП во Катар во 2022.

ФИФА и УЕФА обично стриктно ги спроведуваат правилата за немешање на политиката во спортот и претходно им доделување суспензии на Нигерија и на Камерун, како и на Кувајт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Руиз уште потежок за дуелот, Џошуа значително послаб! (видео)

Објавено пред

„Дуелот на дините“, ри-мечот за титулата во тешка категорија помеѓу Енди Руиз Јуниор и Ентони Џошуа стана „официјален“, откако двајцата го поминаа мерењето пред пресметката во Дирјах, Саудиска Арабија.

Џошуа и визуелно беше ослабен од претходниот меч, и тоа се покажа на вагата и тој имаше 107.8 килограми (237.8 фунти) или цели 5 килограми послаб од првиот меч во јуни. Мексиканецот Руиз, пак, кому луѓето му се потсмеваа поради вишокот килограми и пред првиот меч, реши со поинаква тактика и имаше 128.3 килограми (283 фунти), повеќе од 7 килограми повеќе од мечот во „Медисон сквер гарден“ во Њујорк, кога го суреди Британецот во едно од најшокантните изненадувања во историјата на тешката категорија.

Двојката ќе се бори за ВБО, ИБФ и ВБА титулите во тешка категорија во сабота.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вознијацки се пензионира во јануари: Ги остварив сите мои соништа

Објавено пред

Поранешната светска тенисерка број 1, Каролине Вознијацки објави дека се повлекува од професионалниот тенис со долг пост на Инстаграм, ставајќи на кариерата во која дури во вториот дел ги оствари своите најголеми успеси.

Вознијацки, сепак, ќе се натпреварува на Австралија опен во 2020 година во јануари, што ќе биде нејзин последен турнир.

„Играм професионален тенис од мојата 15-та година и сега го комплетирам ова прво поглавје од мојот живот. Со 30 ВТА титули, прво место на ВТА листата 71 недела, победа на ВТА финалето, 3 олимпијади и освојувањето на Австралија опен во 2018, остварив сè што било кога сонував на тенискиот терен. Секогаш си велев дека кога ќе дојде времето, има работи кои сакам да им се посветам надвор од тенисот. Последните месеци, по бракот со Дејвид имам поинакви цели и страсти во животот“, напиша Вознијацки.

View this post on Instagram

I’ve played professionally since I was 15 years old. In that time I’ve experienced an amazing first chapter of my life. With 30 WTA singles titles, a world #1 ranking for 71 weeks, a WTA Finals victory, 3 Olympics, including carrying the flag for my native Denmark, and winning the 2018 Australian Open Grand slam championship, I’ve accomplished everything I could ever dream of on the court. I’ve always told myself, when the time comes, that there are things away from tennis that I want to do more, then it’s time to be done. In recent months, I’ve realized that there is a lot more in life that I’d like to accomplish off the court. Getting married to David was one of those goals and starting a family with him while continuing to travel the world and helping raise awareness about rheumatoid arthritis (project upcoming) are all passions of mine moving forward. So with that, today I am announcing that I will be retiring from professional tennis after the Australian Open in January. This has nothing to do with my health and this isn’t a goodbye, I look forward to sharing my exciting journey ahead with all of you! Finally, I want to thank with all my heart, the fans, my friends, my sponsors, my team, especially my father as my coach, my husband, and my family for decades of support! Without all of you I could have never have done this!

A post shared by Caroline Wozniacki (@carowozniacki) on Dec 6, 2019 at 5:31am PST

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија2 часа

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија2 часа

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија3 часа

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија4 часа

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија4 часа

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија5 часа

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија7 часа

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија7 часа

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија9 часа

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет10 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет10 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет11 час

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет11 час

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија11 час

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет11 час

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија11 час

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа22 часа

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет1 ден

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија1 ден

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Досие