Контакт

Спорт

Лео Меси е GOAT! Првиот фудбалер со шест Златни топки

Објавено пред

Како и што се очекуваше, легендата на Барселона и на аргентинската репрезентација, Лионел Меси по шести пат ја освои најелитната индивидуална награда во фудбалот, „Златната топка“ на „Франс фудбал“, победувајќи го во изборот дефанзивецот на Ливерпул, Виргил ван Дајк и својот стар ривал, Кристијано Роналдо од Јувентус.

Меси го доби трофејот од рацете на Лука Модриќ, откако минатата година Хрватот успеа да го прекине владеењето на Меси и на Роналдо, кои една деценија ги делеа „Балон д’ор“ наградите меѓу себе. Со трофејот, Меси може да се пофали како The Greatest of All Time (GOAT), или најдобриот на сите времиња, бидејќи останува со еден трофеј пред Роналдо.

Мала сенка на доделувањето на наградата беа „протечените“ информации дека наградата е во рацете на Меси, што предизвика самиот Роналдо воопшто да не присуствува на гала-церемонијата во Париз, посебно лут што е дури зад Ван Дајк.

ЗЛАТНА ТОПКА 2019

1.Лионел Меси (Аргентина, Барселона)

2.Виргил ван Дајк (Холандија, Ливерпул)

3.Кристијано Роналдо (Португалија, Јувентус)

4.Садио Мане (Сенегал, Ливерпул)

5.Мохамед Салах (Египет, Ливерпул)

6.Килијан Мбапе (Франција, Пари Сен-Жермен)

7.Алисон Бекер (Бразил, Ливерпул)

8.Роберт Левандовски (Полска, Баерн Минхен)

9.Бернардо Силва (Португалија, Манчестер сити)

10.Ријад Марез (Алжир, Манчестер сити)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Англичаните ќе го доиграат и ФА купот

Објавено пред

Англичаните вчера објавија дека сезоната во Премиерлигата ќе продолжи на 17 јуни, а денес потврдија дека ќе продолжат и натпреварите во ФА купот. Ова натпреварување стигна до четврт-финалето.

Повеќе нема дилеми дека ФА купот ќе биде завршен. Четврт-финалните натпревари ќе се одиграат на 27 и 28 јуни. Полу-финалните мечеви ќе се играат на 11 и 12 јули,а финалниот меч е закажан за 1 август.

Во четврт-финалето ќе играат Лестер-Челси, Њукасл-Манчестер сити, Шефилд Јунајтед-Арсенал и Норич-Манчестер Јунајтед.

„Ова натпреварување е дел од англискиот фудбал речиси 150 години. Сакам да изразиме благодарност до управата на Премиерлигата и сите клубови на поддршката и желбата натпреварувањето да се одигра“, порачал во петокот извршниот директор на Фудбалската асоцијација на Англија.

Иако Фа ги одреди датумите оставен е простор да има и промени и поместувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Откажани се трките во Британија и Австралија

Објавено пред

Мото ГП трките на патеките во Силверстон и Филип ајленд нема да се возат оваа година. Денес е соопштено дека се откажаните Големите награди на Велика Британија и Австралија.

„Светската автомобилска индустрија и Дорна со жалење објавуваат дека коронавирусот предизвика промени во календарот на натпреварувањето и дека имаме обврска да ги откажеме овие два настани“.

Трката за Големата награда на Велика Британија требаше да се вози од 28 до 30 август на патеката Силверстон. Прв пат по 70 години во Британија нема да се вози Мото ГП трка. Исто така е откажан и британскиот Куп на таленти.

Трката на Големата награда на Австралија на патеката Филип ајленд во календарот е закажана за 25 октомври. Годинава и оваа трка нема да се вози.

Прикажи повеќе...

Спорт

Завршниот турнир во ЛШ ќе се игра во Германија

Објавено пред

УЕФА не отстапува од планот да ја заврши сезоната во Лигата на шампионите. Сезоната ќе продолжи во август кога треба да се одиграат сите преостанати натпревари, а за завршницата е предвидено да се игра фајналфор-турнир.

Европската куќа на фудбалот планира Лигата на шампионите да продолжи на 7 и 8 август со осминафиналните реванши Јувентус – Лион, Манчестер сити – Реал Мадрид, Баерн Минхен – Челси и Барселона – Наполи.

Четвртфиналните натпревари на програмата треба да бидат на 13 и 14 август и тие би се играле на неутрални терени.

Завршниот турнир на четири екипи би се одиграл кон крајот на август.

Домаќин би требало да биде Истанбул, но, според шпекулациите, УЕФА размислува завршниот турнир да го премести во Германија.

Бундеслигата меѓу првите продолжи по паузата и покажа дека организациски може да се справи со предизвиците.

Овие информации УЕФА би требало да ги потврди на наредната седница на извршниот одбор.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет33 минути

Во Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред во Нов Зеланд не е потврден ниту еден нов случај на коронаворус. Здравствените власти соопштија дека...

Македонија1 час

Американски воени авиони со прелет над Скопје ќе го поздрават нашето членство во НАТО

Американската поддршка на нашата земја продолжува со несмален интензитет и по влезот во НАТО. Околу 11.20 часот два авиони на...

Свет2 часа

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион3 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет3 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа4 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет4 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија4 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија17 часа

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Регион18 часа

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште...

Топ20 часа

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија20 часа

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Македонија20 часа

Пријава за фирма од Скопје – продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на...

Македонија22 часа

Хрватските граници нема да бидат отворени за туристи од Македонија

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, најави денеска отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не е Македонија. „Успеавме...

Македонија23 часа

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот...

Македонија23 часа

Потврдени 38 нови случаи на Ковид-19, од кои над 20 се од Скопје, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 38 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани е 2.077 лица, oздравени се 16...

Македонија24 часа

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата што учествувале на...

Македонија24 часа

Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

Во земјата е регистрирана првата смрт на здравстветен работник како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски,...

Македонија1 ден

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамките на Услужната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија достави четири...

Македонија1 ден

Независниот синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Досие