Контакт

Спорт

Деби гол за Азар и бравура на Модриќ за триумф на Реал со Гранада (видео)

Објавено пред

Лидерот во Ла Лига, мадридски Реал попладнево славеше во дуелот со второпласираната екипа на табелата, Гранада со 4-2 во меч кој донесе многу возбудувања, прекрасни голови и шанси на двете страни.

Многу рано, уште по првиот допир со топката во противничкиот шеснаесетник, Карин Бензема носи водство за Реал со 1-0. Се играше втората минута.

Во моментите кога судијата се подготвуваше да отсвири крај на првиот дел кој помина во доминација на „кралевите“, белгискиот фудбалер искористи една грешка на противничката одбрана, па со одмерен лоб удар го постигна дебитантскиот официјален погодок за мадридскиот клуб, за 2-0.

Во вториот дел се играше 61 минута, Азар асистираше од левата страна, а Лука Модриќ упати проектил кон голот на Гранада кој заврши во горниот десен агол за убедливи 3-0.

Кога сите на „Бернабеу“ очекуваа мирен финиш и лесни 3 бода за задржување на лидерската позиција на табелата, голманот Алфонсо Ареола направи грешка при додавањето во сопствениот казнет простор, па направи пенал. Сигурен реализатор за гостите беше Мачис во 69 минута.

Се чини дека тој погодок им даде елан на фудбалерите на Гранада, па во 78 минута по еден корнер во противнилкиот шеснаесетник најдобро се снајде Дуарте за намалување на водството на Реал на 3-2.

Во последните 10 минути гостите тргнаа со сите сили кон израмнување, по што Хамес Родригес со голот во 93 минута стави точка на мечот за конечни 4-2.

Спорт

Буфон по рушењето на рекордот: Ќе играм до мојата 43-та година

Објавено пред

Џанлуиџи Буфон планира да остане во фудбалот „барем додека не наполнам 43 години“ и признава дека уште има амбиција да ја освои Лигата на шампионите.

Буфон стана рекордер по бројот на настапи во Серија А во саботата при 4:1 победата над Торино, настапувајќи во 648. меч од италијанската лига, подобрувајќи го рекордот на Паоло Малдини.

„Чекав долго време за овој рекорд, но тоа не беше проблем. Во моментов играме многу мечеви и притисокот кој го имав беше само на овој меч. Сега сум среќен, но претходно не размислував на рекордот. Кога бев помлад имав многу соништа и никогаш не бев задоволен. Сфаќам дека е потребно да имам вистинска мотивација и да го покажам на теренот. Тука сум барем до мојата 43-та година, но откако наполнив 40 години размислувам само месец за месец. Кога нема да бидам способен да играм на високо ниво ќе се тргнам. Но, додека сум во вистинска форма, нема нешто што ме прави посреќен од фудбалот“, вели Буфон.

Тој се врати во Торино минатото лето откако не успеа да стигне до титулата од Лигата на шампионите со Пари Сен-Жермен.

„Лигата на шампиони е нешто што постојано ми се врти во главата. Бев толку блиску многу пати и тоа што не сум го кренал тој трофеј останува главната желба“, додава Буфон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Честнат пак е шампион во јадење хот-дог – 75 за само 10 минути (видео)

Објавено пред

Американецот Џои Честнат по 13-ти пат во 14 години стана шампион во јадење хот-дог, откако изеде неверојатни 75 во само 10 минути, победувајќи го најблискиот конкурент за дури 33 хот-дога!

Ова е „традиционално“ натпреварување кое се оддржува на американскиот Ден на независноста, а Честнат уште еднаш докажа дека нема конкуренција, рушејќи го својот рекорд од 74 хот-дога. Тој изеде 12 хот-дога во првата минута и имаше просек од 7.5 хот-дога во една минута, заработувајќи 10.000 долари за победата.

„Не беше лесно. Знаев дека имам брз почеток, а морам да ги пофалам и готвачите дека направија добри хот-догови“, изјави Честнат за „ЕСПН“.

Мики Судо беше шампионка кај дамите по седми пат едноподруго, јадејќи 48.5 хот-дога.Прикажи повеќе...

Спорт

Милан ги згасна шампионските сништа на Лацио (Видео)

Објавено пред

Лацио доживеа тежок пораз од Милан во дербиtо на 30 коло во Серија А. Милан на Олимпико го победи претендентот на шампионскиот трон со 3:0. Лацио сега има седум бода помалку од Јувентус и четири повеќе од Интер кој на третото место има и натпревар помалку.

Милан по катастрофалниот меч кој го одиграа против СПАЛ успеаја да доминирата на Олимпико во текот на целиот меч.

Победникот, против противникот кој играше без класичен напаѓач, го решија во првиот дел кога Страхоша го совладаа Чалханоглу и Ибрахимовиќ од пенал. Конечниот резултат го постави Ребиќ во 59 минута. Хрватот влезе во игра на почетокот на второто полувреме на местото на Ибрахимовиќ.

 Прикажи повеќе...

Најново

Европа35 минути

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет2 часа

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет14 часа

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија18 часа

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа18 часа

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија20 часа

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион21 час

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија21 час

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа22 часа

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт23 часа

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Регион23 часа

На Косово 114 новозаболени од коронавирус – жариште има на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на Ковид 19, пишува...

Свет1 ден

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет1 ден

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет1 ден

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет1 ден

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион2 дена

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет2 дена

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет2 дена

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ2 дена

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија2 дена

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Досие