Контакт

Спорт

Дефанзивна криза во Јунајтед – по Мегваер се повреди и Варан!

Објавено пред

Манчестер јунајтед потврдија дека Рафаел Варан ќе биде во аут „неколку недели“ откако Французинот се повреди во финалето на Лигата на нации против Шпанија, каде што неговиот тим триумфираше со 2:1.

28-годишниот Варан пристигна ова лето на „Олд Трафорд“ од Реал Мадрид како големо засилување во одбраната, но сега покрај него, Оле Гунар Солскјер уште не може да смета на капитенот Хери Мегваер, кој се опоравува од повредата и тешко дека ќе биде достапен за мечот против неговиот поранешен клуб, Лестер во сабота.

Покрај мечот со Лестер, на „ѓаволите“ им следува и пеколен распоред во следните неколку недели – тие играат со Ливерпул и Манчестер сити во Премиер лигата и имаат два меча од Лигата на шампионите против Аталанта.

Спорт

Барези: Малку клубови можат да ти го понудат тоа што го имаш во Милан

Објавено пред

Легендата на Милан, Фрако Барези вели дека малку клубови може да ти дадат тоа што ќе го доживееш кај „росонерите“, но дека мора да се почитуваат одлуките на тие кои си заминуваат од клубот.

Ова доаѓа откако Џанлуиџи Донарума и Хакан Чалханоглу си заминаа како слободни фудбалери од клубот, а навивачите не им простија за „предавството“ – Донарума беше обвинет дека ги избрал парите пред верноста на клубот кој му даде многу, додека Чалханоглу премина во градскиот ривал Интер.

Барези освои три европски титули и шест италијански круни со Милан и вели дека сите во клубот мораат да ја знаат историјата на клубот.

„Не верувам дека има играч кој игра за Милан, а не ја знае историјата. Или ја чувствува длабоко во душата, или наоѓа смисла да замине од клубот. Но, тој избор мора да се почитува. Милан е еден од најголемите клубови на светот и малку клубови можат да ви го пружат тоа што Милан може да го даде. Тоа е се што можам да кажам“, вели Барези за „Спортвик“.

Тој ги отфрла шпекулациите дека Интер го одбиле на стартот на неговата кариера.

„Интер ме следеа кога бев млад, но никогаш не ме повикаа бидејќи скаутот кој ме следеше почина. Отидов во Линате на тест кај Милан, кои потоа ме викнаа во Миланело и решија да ми дадат договор. Секогаш сум бил навивач на Милан“, додава Барези.

Прикажи повеќе...

Спорт

Салах и „црвените“ му го расипаа враќањето на Раниери во Премиерлигата

Објавено пред

Враќањето на Клаудио Раниери во англиската Премиерлига не помина најдобро, откако неговите Вотфорд беа декласирани во мечот со Ливерпул и загубија со 0:5 на домашен терен.

Раниери, човекот кој славно ја освои титулата од ПЛ со Лестер, се врати да им помогне на Вотфорд да опстанат во Премиерлигата, но важните поени ќе ги бара против друг противник, откако „црвените“ на Јирген Клоп се покажаа едноставно во поинаква класа од нив.

„Gegenpressen“ стилот на игра на Клоп, веднаш донесе до резултат, откако во 9. минута од мечот Мохамед Салах совршено го пронајде Садио Мане за Сенегалецот да го постигне својот 100. гол во Премиерлигата како трет Африканец со ваков успех (по Дидие Дрогба и самиот Салах). Голот на Вотфорд постојано беше под опсада со над 80 отсто посед на топката, и во 37. минута Роберто Фирмино зголеми на 0:2, пред Бразилецот во 52. минута од мечот да зголеми на 0:3. Египетскиот фудбалски „фараон“ Мо Салах само две минути подоцна да постигне фантастичен гол за 0:4, а Роберто Фирмино во 91. минута да го комплетира својот хет-трик.

Убедливата победа ги враќа Ливерпул на првото место на табелата со 18 поени по осум меча, пред Челси со 16 и Манчестер сити и Манчестер јунајтед со 14 поени. Вотфорд се 15. со само 7 освоени поени.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Ајакс му даде договор на талентот Миловановиќ: Сите ми велат дека личам на Златан

Објавено пред

Ајакс од Амстердам, холандскиот гигант кој може да се пофали со една од најдобрите фудбалски школи на светот, му даде прв професионален договор на српскиот стопер Матеја Миловановиќ, кој потпиша договор до 2024 година.

„Ова го чекам подолго време и мислам дека е добра награда за мене. Сите ми велат дека личам на Златан Ибрахимовиќ и искрено и јас ја гледам сличноста.“, изјави Миловановиќ за Швеѓанецот кој исто така играше за „копјаниците“ од Амстердам.

17-годишниот Миловановиќ е роден во Ротердам, каде што започна со фудбалот во тимовите на Феенорд и Спарта Ротердам, пред во 2018 година да влезе во академијата на Ајакс. Тој играше за У-16 репрезентацијата на Холандија, но лани го имаше првиот настап за У-19 репрезентацијата на Србија, бидејќи по потекло е од Чачак.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ15 минути

Син ја убил мајка си во Скопје

Скопјанец со нож утрово ја убил својата мајка во Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници...

Македонија1 час

Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки за Скопје под надворешен притисок

„Ако водечките политички, а не само политички структури во Северна Македонија, не го сменат нивното однесување во билатералните односи, не...

Македонија3 часа

Околу 12.000 Македонци се вакцинирале со две дози во Врање

Вкупно 13.657 лица од Македонија се вакцинирани во Врање, Србија, со прва доза, а 11.966 примиле две дози вакцина против...

Македонија4 часа

Проблеми со гласањeто во затворите: Недостаток на паравани, затвореници ги нема на избирачки список

Доцнел почетокот на гласањето низ затворите во Македонија, поради технички проблеми. Досега е евидентирано дека во затворот „Идризово“ немало паравани...

Македонија5 часа

Уапсени четири лица во Скопје за давање изборен поткуп

Полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР,...

Македонија7 часа

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Регион21 час

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните...

Свет22 часа

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ23 часа

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет23 часа

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет24 часа

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија1 ден

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ1 ден

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија1 ден

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија1 ден

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија2 дена

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија2 дена

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија2 дена

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија2 дена

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Досие