Контакт

Спорт

Дејвид Хеј се враќа во рингот на 40 години, првиот противник му е милијардер

Објавено пред

Поранешниот шампион во тешка категорија, 40-годишниот Британец Дејвид Хеј се враќа во рингот во септември на дуел со Џо Фурниер во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес како пред-меч на уште еден камбек, тој на Оскар де ла Хоја против Виктор Белфорт.

Хеј последен пат беше во рингот во 2018 година, кога загуби од Тони Белју, по што се префрли во менаџерски води како советник на поранешниот ривал Дерек Чизора. Мечот со Фурниер ќе биде во теш категорија и во 8 рунди.

„Ова не е камбек, туку е прилика да го научам Џо Фурниер лекција по бокс. Има некои работи во животот кои не можеш да ги купиш и сега ќе го научи тоа“, вели Хеј.

38-годишниот Фурниер, кој има прекар „Милијардер“ навистина е милијардер, правејќи богатство со своите вежбални и ноќни клубови. Тој има 9-0 скор во професионалниот бокс, но има само еден меч од 2016 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Усик е новиот светски првак во тешка категорија

Објавено пред

Александар Усик (34) од Украина е новиот светски првак во тешка категорија. Предизвикувачот, пред 70.000 гледачи на Тотенхем арена, во Лондон, Усик го победи Ентони Џошуа. Украинецот ги освои титулите во верзиите ВБА, ВБО, ИБО и ИБФ.

Усик, доминираше во најголемиот дел од борбата. До победата дојде со одлука на судиите по 12 рунди.

Ова беше борба на двајца поранешни олимписки шампиони. Во 2021 година, во Лондон, Усик победи во тешка, а Џошуa во супер-тешка категорија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реално реми на „Сантијаго Бернабеу“

Објавено пред

Реал Мадрид и Виљареал одиграа натпревар без голови, во рамките од седмото коло коло во Примера. Реал прв пат сезонава не постигна гол, а втор пат ремизираше, додека Виљареал со натпревар помалку, петти пат одигра нерешено.

Гостите од Виљареал, беа подобриот тим на теренот во текот на сите 90.минути. Двете најдобри шанси ги имаа преку Данјума, но неговите удари успеа да ги скроти Куртоа.

Реал најдобрата шанса ја имаше во самиот финиш, кога Иско се обиде, но неговиот удар со глава не го најде патот до голот на Рули.

И покрај ремито, Реал останува лидер во Примера со 17 бодови, Виљареал се деветти со осум бодови. Двата тима се уште немаат пораз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп: Голманот на Брентфорд треба да носи „десетка“ на дресот

Објавено пред

Јирген Клоп, менаџеорт на Ливерпул, по лудото реми со Брентфорд (3:3), изјавил дека неговиот тим можел да постигне повеќе голови, но дека противникот го заслужил бодот.

„Луд натпревар. Тие заслужија да постигнат три гола. Ние? Можевме повеќе“, рекол Клоп.

„Не ни претставува проблем да го прифатам овој резултат кога се игра ваков фудбал. Победата мора да се заслужи. Тие ни пружија отпор, го почитувам тоа. На крајот, имаше ситуации во кои требаше да реагираме многу подобро, во тој случај натпреварот ќе имаше поинаков тек. Нивниот голман треба да дресот да ја носи ‘десетката’. Одигра неколку неверојатни топки, тоа беше вистинска тактика против нас. Нема причина да се жалиме“, рекол Германецот.

По шест кола во Премиер лигата, Ливерпул е единствениот тим беа пораз. Со 14 бода, Ливерпул е лидер на табелата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 часа

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија18 часа

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа18 часа

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион23 часа

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа23 часа

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија24 часа

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија24 часа

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа2 дена

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ2 дена

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија2 дена

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија2 дена

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет2 дена

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија2 дена

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет2 дена

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија3 дена

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет3 дена

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Досие