Контакт

Спорт

Дербито на Џенова започна со факел со падобран, заврши без победник

Објавено пред

Популарното „Дерби дела лантерна“, дербито на славниот град Џенова, помеѓу Сампдорија и Џенова заврши без победник (1:1), а најзачудувачкиот момент немаше врска со головите, туку со факелот кој со падобран долета на стадионот „Луиџи Ферарис“, каде што поради корона вирусот немаше присутно фанови.

Вообичаено дербито носи бурно навивање, многу пиротехника и многу страсти, но во ерата на КОВИД-19, го нема ниту тоа. Тоа не им пречеше на дел од навивачите на почетокот на мечот со падобран да го уфрлат факелот на теренот и да предизвикаат краток прекин.

Фаворизираните Сампдорија, по три победи во низа, дојдоа во водство во 23. минута по фанатастичниот гол на Јакуб Јанкто, кој надвор од шестнаесетникот со „бомба“ го погоди аголот на голот на Џенова.

Грифоне за малку ќе израмнеа веднаш по ударот со глава на Кристијан Запата, и веќе во 28. минута израмнија, кога Лукас Лерагер ја врати топката во шестнаесетникот, а Џанлука Шамака го постигна својот прв гол во Серија А. Македонскиот капитен Горан Пандев го одигра целиот меч, имаше две убави шанси и еден момент во кој веруваше дека заслужува пенал, но на крајот го продолжи „постот“ во градското дерби.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мареј: Хамилтон заслужува да стане витез

Објавено пред

Британските медиуми, во изминатите денови, пишуваат дека Луис Хамилтон ќе биде одликуван од кралицата. Енди Мареј, смета дека Хамилтон заслужува да стане витез, но не е сигурен дали спортистите треба да ја добиваат ова награда.

Хамилтон, зад себе, има уште една брилијантна сезона во Формула 1, ја освои седмата титула и се израмни на вечната листа со Михаел Шумахер, а стана и возачот со најмногу победи во овој спорт.

„Не сум сигурен дека ние спортистите треба да ја добиваме оваа награда за она што го работиме“, рекол Мареј, кој од кралицата ја доби титулата витес во 2017 година.

„Сепак доколку погледнеме што се направил Луис како спортист, тој заслужува да ја добие наградата. Тој е еден од најуспешните спортисти во историјата на оваа земја. Исклучителен возач. Во нормалниот живот организира разни акции. Секако дека заслужи да стане витез“, рекол Мареј.

Доколку пишувањата на медиумите се покажат како точни, тогаш Хамилтон во новата година ќе влезе со титулата Сер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Руни: Имав желба да играм за Барселона

Објавено пред

Вејн Руни ја презеде функцијата менаџер на Дерби каунти. По тој повод тој дал интервју за „Ју-ти-ди подкаст“. Во интервјуто говорел за периодт во Манчестер јунајтед. Руни е најдобриот стрелец во историјата на „црвените ѓаволи“.

„Мислам дека сите знаат дека Челси и Мурињо сакаа да ме донесат на „Стенфорд Бриџ“, додека бев играч на Јунајтед. Трансферот таму никогаш не беше опција. Заинтересирани беа и Реал Мадрид, Манчестер сити и Барселона кои ми беа привлечни“, рекол Руни и дополнил.

„Бев подготвен да одам во Шпанија. Немаше да се жалам доколку завршев во Барселона, но поблиску бев до Реал. Се сеќавам дека седев и размислував како би било да се игра за Барселона во која се Меси, Чеви, Иниеста и Бускетс…Мислам дека би се вклопил одлично, бидејќи тогаш Меси не беше деветка, играше многу широко. Ќе беше идеално“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ибрахимовиќ згреши кога потпиша со ЛА Галакси

Објавено пред

Златан Ибрахимовќ има 39 години, но тој е клучниот човек за добрите резултати што ги постигнува Милан оваа сезона.

Ибрахимовиќ, пред една година се врати на „Сан Сиро“, откако две години го носеше дресот на Лос Анџелес Галакси.

Во кариерата овој напаѓач бил играч на Ајакс, Јувентус, Интер, Барселона, Милан, ПСЖ, Манчестер јунајтед. Неговиот менаџер, Мино Рајола, смета дека единствената грешка што ја направил неговиот клиент во кариерата е што прифатил да оди преку океанот, во САД.

„Замина таму бидејќи сакаше со семејството да живее во Лос Анџелес. Спортскиот момент беше катастрофа. Златан секогаш сака да победува, во фудбалот и во видео-игрите. Неговите соиграчи во тој клуб го немаа неговиот менталитет, не беа гладни да победуваат, како што беше тој“, рекол Рајола.

Контроверзниот менаџер дополнил дека каде и да игра Ибрахимовиќ поставува високи стандарди, а ко пример за тоа го посочил Милан. Славниот клуб по осум кола е лидер на табелата во Серија А.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

На инфективните одделенија се лекуваат 814 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни...

Свет1 час

Во Шведска стапи во сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

Во Шведска стапува во сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре...

Свет2 часа

Кина тврди дека коронавирусот најпрвин се појавил во Европа, а не во Вухан

Кина користи нова студија за раното скриено ширење на коронавирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата...

Свет5 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија6 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија6 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија7 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет7 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија8 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет8 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Свет22 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет22 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија24 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион1 ден

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа1 ден

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија1 ден

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион1 ден

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија1 ден

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа1 ден

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Досие