Контакт

Спорт

Дест си оди од Барселона – Следна дестинација Минхен

Објавено пред

Барселона во зимскиот преоден рок ќе се обиде да се ослободи од петмина фудбалери. На списокот што го составил спортскиот директор, Матеу Алемени заедно со тренерот Чави, се Филипе Кутињо, Лук де Јонг, Самјел Умтити, Сержињо Дест и Јусуф Демир.

Де Јонг, донесен по сугестија на Роналд Куман, како замена за Антоан Гризман, ќе биде вратен во Севилја. Демир, одигра неколку солидни натпревари, но Барселона нема намера да плати 10.000.000 евра, според договорот што го има со Рапид Виена, доколку напаѓачот одигра најмалку десет натпревари за првиот тим.

Тешко ќе оди продажбата на Кутињо и Умтити. Барса не одредила цена за Кутињо, но за секој клуб проблем претставува неговата плата. Умтити би го пуштиле бесплатно, но тој не сака да си оди. Реално, за фудбалер кој одиграл десет натпревари во последните две години, никој не покажува сериозен интерес.

Сигурно е само дека Дест ќе го напушти „Ноу Камп“. Чави порача дека за Американецот нема место во неговиот тим.

Медиумите пишуваат дека Дест ќе се пресели во Баерн Минехн.

Во летото 2020 година токму Баерн со Барселона се бореше за потписот на Дест. Американецот одбра кариерата да ја продолжи во Каталонија и очигледно погреши.

Јулијан Нагелсман сака да го види десниот бек во Баерн. Наводно клубовите се согласиле околу трансферот, останало само да ја договорат цената. Медиумите пишуваат дека Барселона ќе бара 25.000.000 евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Обамејанг е целосно здрав, дали сега Арсенал ќе го продаде?

Објавено пред

Напаѓачот на Арсенал, Пјер-Емерк Обамејанг вели дека добил „зелено светло“ да се врати на тренинзи и на работа по проверката на срцето откако се врати од Африканскиот куп на нации.

Обамејанг беше со Габон на АФЦОН во Камерун, но откако беше позитивен на КОВИД-19, од Габонската фудбалска федерација потврдија дека има „неправилности“ со неговото срце и затоа тој беше ослободен од репрезентативните обврски.

„Здраво момци, се вратив во Лондон за дополнителни проверки и среќен сум да ве известам дека моето срце е апсолутно добро и дека сум целосно здрав. Навистина ги ценам пораките за поддршка кои ги добив последните денови“, напиша Обамејанг на Инстаграм.

Менаџерот на Арсенал, Микел Артета во декември му ја одзеде капитенската лента на Обамејанг поради дисциплински причини и го исфрли од првиот тим, така што се верува дека „топчиите“ ќе се обидат да го продадат во јануарскиот преоден рок, со Јувентус и Барселона како заинтересирани клубови.

Обамејанг пратен дома по компликациите по инфекцијата со КОВИД

Прикажи повеќе...

Спорт

Французите и Шпанците ја покажаа својата сила

Објавено пред

Франција и Шпанија покажаа дека ќе бидат меѓу првите фаворити за златниот медал на Европското првенство во Унгарија и Словачка, по убедливите победи на стартот на втората рунда на континенталниот шампион.

Французите ја декласираа Холандија, репрезентацијата која придонесе домаќинот Унгарија да биде елиминиран во првата рунда, со убедлив 34:24 триумф, додека Шпанците со импресивно второ полувреме со 29:23 ја победија Германија.

Ајмерик Мине ги предводеше Французите со 7 постигнати голови, но дури 11 француски ракометари се запишаа во листата на стрелците.

ЕУРО 2022, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 1

Франција – Холандија 34:24 (15:12)

Црна Гора – Хрватска 32:26 (14:9)

Данска – Исланд 20.30 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4105-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА 2

Германија – Шпанија 23:29 (12:14)

Шведска – Русија 29:23 (16:13)

Полска – Норвешка 20.30 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4106-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

„Слоновите“ го декласираа шампионот Алжир, кој си оди дома со 1 гол и 1 поен

Објавено пред

Брегот на Слоновата Коска стигна до 4:1 победа над Алжир во третиот и последен меч од групата Е на Африканскиот куп на нации, елиминирајќи го актуелниот шампион со само еден постигнат гол и со само еден освоен поен. На БСК во втората рунда ќе се приклучи и Екваторска Гвинеја, која со 1:0 ја совлада Сиера Леоне во вториот меч.

Ѕвездата на Милан, Френк Кеси ги донесе „Слоновите“ во водство во 22. минута од мечот, пред фудбалерот на ПСВ Ајндховен, Ибрахим Сангаре во 39. минута да зголеми на 2:0. Наместо реакција во второто полувреме, фудбалерот на Арсенал, Никола Пепе во 54. минута постигна гол за 3:0. Ријад Марез имаше шанса да ги врати Алжирците во натпреварот во 60. минута кога беше досуден пенал, но неговиот обид беше одбранет, пред Софијан Бендебка во 73. минута, конечно, да го постигне првиот гол за шампионот на турнирот. Себастиен Але во 93. минута со убав гол со глава ја зголеми мизеријата на шампионот

За Екваторска Гвинеја, пак, беше доволен убавиот гол на Пабло Ганет во 38. минута за 1:0 победа над Сиера Леоне и сигурно второ место во групата.

РЕЗУЛТАТИ, ГРУПА Д, 3.КОЛО

Брег на Слонова Коска – Алжир 4:1

Сиера Леоне – Екваторска Гвинеја 0:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-72223-38181”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити Мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија1 час

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет2 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет3 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија5 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија6 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија7 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет8 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија9 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија9 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет11 час

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет11 час

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт11 час

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа12 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија1 ден

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија1 ден

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија1 ден

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет1 ден

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Досие