Контакт

Спорт

Џес Хокинс е првата жена со Ф1 тест по пауза од пет години

Објавено пред

Џес Хокинс од Астон Мартин стана првата жена по пауза од речиси пет години, која возела модерен Формула 1 болид на патеката Хунгароринг покрај Будимпешта.

dobivaj vesti na viber

Хокинс, која е позната како каскадер, е амбасадор на Астон Мартин и возела 26 круга во болидот од 2021, АМР21 на патеката каде што секоја година се вози Унгарското ГП. 28-годишната Хокинс исто така повеќе пати работела на симулаторот на тимот во нивната фабрика во Силверстоун.

Во 2024 година, ФИА стартува со новата „Ф1 академија“ за жени, во која младите девојки ќе добијат шанса да ги покажат своите возачки квалитети. Последна жена која возеше Ф1 болид беше Колумбијката Татанија Калдерон пред Мексиканското ГП во 2018 година, а последна учесничка на Ф1 виканд беше Сузи Волф, сопругата на шефот на Мерцедес, Тото Волф, која комплетираше тренинг за Вилијамс на Британското ГП во 2015.

Последна жена која возела Ф1 трка беше Лела Ломбарди, која се тркаше на Австриското ГП во далечната 1976 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Жоао Феликс им пресуди на „своите“ – Барселона го победи Атлетико

Објавено пред

Foto/ EPA

dobivaj vesti na viber

Барселона го победи Атлетико Медрид со 1:0 во дербито на голот во Примера. На „јорганџиите“ им пресуди нивниот играч Жоао Феликс во 28.минута. Португалецот сезонава како позајмен играч на Атлетико игра за Барселона. Покрај Феликс, херој на Каталонците е и младиот голман Ињаки Пења, во 93.минута имаше спектакуларна одбрана по слободниот удар на Депај, а во 93.минута во ситуација еден на еден го одбрани ударот на Кореа.

Барселона по 14 рунди е трета на табелата со 34 бода, четири помалку од Реал и Џирона, Атлетико со натпревар помалку има 31 бод. Барселона ги доби последните три натпревари против Атлетико, сите со резултат 1:0.

Интересен натпревар одиграа Барселона и Атлетико на „Монжуик“. Барса беше подобра во првиот дел, кога Феликс по лошата интервенција на Молина излезе сам пред Облак и рутински го совлада.

Вториот дел му припадна на Атлетико, чии фудбалери пропуштија неколку добри шанси да се вратат во натпреварот. Во овој период Барселона имаше шанса преку Рафиња (ја погоди стативата) и Левандовски чии лош чут заврши далеку крај голот.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Интер се прошета низ Неапол

Објавено пред

Интер го декласира Наполи со 3:0 на „Диего Армандо Марадона“ стадионот и ја задржа челната позиција во Серија А. Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас играше до 75.минута имаше опасен удар во втората минута при резултат 0:0.

dobivaj vesti na viber

„Ракетата“ на чаханоглу во 44.минута му донесе предност на Интер. Лидерот ја дуплираше предноста по прекрасната соло акција на Барела во 62.минута, а точка на натпреварот стави Турам во 85.минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рекетот со кој Ѓоковиќ го освои првиот трофеј на РГ продаден за преку 100.000 долари

Објавено пред

Извесна Аби Доерти заработи повеќе од 100.000 долари од продажбата на рекотот со кој Новак Ѓоковиќ ја освои својата прва титула на Ролан Гарос. Ѓоковиќ, во 2016 година, во финалето со 3:1 во сетови го победи Енди Мареј.

dobivaj vesti na viber

Аукцијата ја одржа СЦП, специјализирана за спортски сувенири.

Светските медиуми пишуваат дека, рекетот на Ѓоковиќ го привлече интересот на колекционери од целиот свет.

„Се изгледаше како да е во забавена снимка. Новак само го фрли рекетот во публиката и тој полета право кон нас. Си помислив „О боже“. Рекетот ме удри во рака и се одби надолу. Го згазнав и го зедов. Силно го зграпчив. Се обидов да дојдам до него подоцна, да го натерам да го потпише за мене, но не успеав“, изјави Доерти.

И покрај тоа, таа реши да го продаде рекетот.

„Тоа беше тешка одлука. Имав одлично парче спортски сувенир, но ми седеше во плакарот сите овие години“, објасни Доерти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија7 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија8 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија16 часа

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет17 часа

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ18 часа

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија19 часа

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет20 часа

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа20 часа

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...

Свет21 час

Четири лица загинаа, 42 се повредени во експлозија на католичка миса на Филипините

Четири лица загинаа утрово во експлозија на католичка миса на југот на Филипините. Инцидентот се случил во гимназијата на државниот...

Македонија1 ден

Голема загаденот во Струмица, стапија во сила мерките и препораките

Високо е загадувањето на воздухот во Струмица, каде два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од...

Свет1 ден

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на...

Топ1 ден

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија2 дена

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија2 дена

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија2 дена

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион2 дена

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион2 дена

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија2 дена

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет2 дена

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...