Контакт

Спорт

Динамо испадна од Европа, но покажа како се прави европски тим!

Објавено пред

Динамо Загреб не успеа да го совлада солидниот Вилјареал во двомечот во четврт-финалето на Лига Европа, но уште еднаш покажа дека е најмодерниот балкански клуб (ако не ги сметаме грчките гиганти), со совршена програма на промоција на млади фудбалери, кои можат не само добро да се продадат, туку и да направат резултати на највисоко ниво.

Откако лани не успеаја да ја минат групната фаза во Лигата на шампионите и не успеаја да се квалификуваат за ЛШ оваа сезона, настапите во Лига Европа ги сфатија како совршен начин за промоција на тимот.

По фантастичните резултати по групи, во осминафиналето им се падна речиси невозможен противник – Тотенхем на големиот Жозе Мурињо. По поразот од 2:0 во Лондон, кога сите ги „отпишаа“, Динамо направи подвиг и со 3:0 го совлада премиерлигашот во моменти кога дотогашниот тренер, Зоран Мамиќ беше осуден на затворска казна.

Можеби беше премногу да се очекува да „падне“ и Вилјареал, но од тимот во кој своја висока минутажа имаа и македонските репрезентативци Аријан Адеми (како капитен на тимот) и Стефан Ристовски можат да учат сите клубови од поранешна Југославија.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Спорт

Легендата на Реал потенцијален наследник на Зидан

Објавено пред

Елиминацијата од Челси во полу-финалето, во Лигата на шампионите, повторно ги поттикна гласините за можното заминување на Зинедин Зидан од Реал Мадрид.

„Марка“, пишува на оваа тема и како потенцијален наследник во преден план го става, легендарниот играч на Реал, Раул Гонзалес Бланко.

Раул, неодамна со вториот тим на Реал, Кастиља, успеа да обезбеди пласман во Втората лига на Шпанија (Сегунда), а минатото лето ја освои младинската Лига на шампиони.

Доколку се реализира ова сценарио, тогаш Раул би минал по истиот пат по кој во 2015 мина Зидан. Зизу, како тренер на Кастиља, најпрвин му стана помошник на Карло Анчелоти, а во 2015 година беше именуван за прв тренер.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЕСПН: Левандовски би можел да замине од Баерн

Објавено пред

Роберт Левандовски, во летниот преоден рок би можел да го напушти Баерн Минхен, тврди ЕСПН. За најдобриот играч во светот во 2020 година, сериозен интерес покажале Челси и Манчестер сити.

Договорот на Левендовски со Баерн истекува во јуни 2023 година. Баварците за напаѓачот барале обесштетување од 60 милиони евра.

33-годишниот напаѓач неколку пати изјавил дека кариерата ќе ја заврши во Баерн, меѓутоа би мошел да се премисли доколку добир добра финансиска понуда.

Манчестер сити се во потрага по напаѓач кој би дошол на местото на Серхио Агуеро, додека Челси се во потрага по класичен напаѓач.

Левандовски оваа сезона има постигнато 36 голови во Бундес лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Играчите на Челси можат да добијат бонус од 11 милиони фунти

Објавено пред

Фудбалерите на Челси, во наредниот период ќе одиграа две финалиња. „Сините“ на 15.мај ќе се борат со Лестер за трофејот во Фа купот, а два недели подоцна во Истанбул, против Манчестер сити ќе борат за најпосакуваниот трофеј во клупскиот фудбал.

Доколку фудбалерите на Челси победат во двата натпревари, тогаш ќе поделат бонус од 11 милиони фунти. Играчите на Томас Тухел, веќе си обезбедија бонус од пет милиони со победата над Реал, во полу-финалето во Лигата на шампионите. Дополнителни пет милиони фунти ќе добијат доколку победат во финалето, а уште еден милион им следува доколку го освојат трофејот во ФА купот.

Според клупскиот правилник, сите фудбалери ќе добијат еднаква сума.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија3 часа

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет4 часа

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион4 часа

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија4 часа

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион4 часа

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет4 часа

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија21 час

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија23 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија24 часа

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа1 ден

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион1 ден

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет1 ден

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет1 ден

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет1 ден

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет1 ден

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија2 дена

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија2 дена

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Досие