Контакт

Спорт

Дини признава: Да го видев Роналдо да јаде коњски измет, и јас би јадел исто!

Објавено пред

Откако резервниот голман на Манчестер јунајтед, Ли Грант неодамна призна дека неговите соиграчи почнале да го следат начинот на исхрана на Кристијано Роналдо, поранешниот капитен на Вотфорд, Трој Дини призна дека и тој би го следел примерот на Португалецот, велејќи дека ако Роналдо јаде коњски измет, и тој би го правел истото.

Дини, кој неодамна замина од Вотфорд во Бирмингем сити во Чемпионшип, вели дека мора да се следи примерот на успешните.

„Таа приказна носи вистина со себе. И јас би го правел истото Роналдо да влезе во мојата соблекувална. Всушност, ако го видам Роналдо дека јаде коњски гомна, тогаш и јас би го правел истото. Сите знаат како изгледа физички. Го видовме пред неколку дена кога даде гол против Ирска и го скина дресот каков е. Сите професионални фудбалери сме во добра форма, но мислам дека сите се љубоморни на тие стомачни мускули. Секако, ако ви е соиграч нема да си помислите дека ќе станете како него, но кога ќе го видите професионализмот, ќе сакате да го копирате. Ако тој доаѓа на тренинг во 8 наутро, и јас би бил таму. Ако си оди во 7 навечер, и јас ќе си одам во 7 навечер. Има големи имиња во соблекувалната на Јунајтед, но Роналдо е елита над елитата и претпоставувам дека му се восхитуваат“, вели Дини.

Кристијано им ја сменил и диетата на своите соиграчи

Спорт

ПСЖ со гол од пенал стигна до победа над Анжер

Објавено пред

Пари Сен-Жермен успеаја да спречат втор незгоден пораз во низа во Лига 1, откако им беше потребен пенал за да стигнат до 2:1 победа над Анжер на „Паркот на принцовите“ без своите јужноамерикански ѕвезди Нејмар и Лионел Меси.

Анжер чекаше шанса да даде гол од контранапад и го направи тоа во 36. минута, кога Буфал го најде Анжело Фулжини кој го совлада Џиџио Донарума на голот. Домаќините имаа повеќе од топката и имаа повеќе шанси, но не најдоа пат до голот на Бернардони. Андер Ерера ја смести топката во мрежата, но голот беше поништен поради офсајд.

Тие, конечно, успеаја да израмнат во 69. минута од мечот кога по корнерот на Килијан Мбапе, Данило со глава постигна убав гол, пред во 84. минута поради играње со рака во шестнаесетникот да биде доделен пенал, кој Мбапе сигуро го реализираше.

Овој резултат го остава ПСЖ на врвот во Лига 1 со 27 поени од 10 меча, Ленс се втори со 18 поени, а Анжер изненадувачки четврти со 16 поени.(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4-37167”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Хофенхајм го декласираше Келн

Објавено пред

Хофенхајм стигна до убедлива 5:0 победа над Келн во пресметка од средината на табелата во Бундеслигата во првиот меч од осмото коло на германската прва лига.

Илас Бебу, напаѓачот од Того го отвори резултатот во 31. минута од мечот по асистенција на Андреј Крамариќ, пред да зголеми на 2:0 на почетокот на второто полувреме во 49. минута. Само две минути подоцна Кристијан Баумгартнер ја најави катастрофата на Келн, за Денис Гајгер (74. минута) и Штефан Пош (87. минута) за да го комплетираат големиот триумф.

Со победата, Хофенхајм се искачи на осмото место на табелата со 11 поени, додека Келн се една позиција пред нив со 12 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42-37166”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

„Армејците“ едвај против Звезда, Барса се намачи со Монако

Објавено пред

Црвена звезда беше многу блиску до прва победа над ЦСКА Москва во Русија, пред „Армејците“ во интересна завршница да стигнат до 78:76 победа во четвртото коло на Евролигата.

Звезда поведе уште во првата четвртина, а беше во предност и во следните две четвртини, пред ЦСКА да стигне до победа и да го подобри скорот оваа сезона на 3-1. Со серија од 8:2, ЦСКА на стартот на последната четвртина дојде до 6 поени разлика, по што останаа во предност до крајот на мечот. Звезда сега паѓа на 2-2.

Волтерс со 16 и Кузмиќ со 14 беа најдобри за Звезда, додека за ЦСКА, Вил Клајбурн уфрли 18 поени, а Алексеј Швед имаше 16.

Барселона остана непоразена, откако по продолженијата стигнаа до 85:81 победа кај новакот во натпреварувањето, Монако. Францускиот клуб имаше двоцифрена предност во првата четвртина, но во финишот на мечот двата тима влегоа израмнети. Брендон Дејвис во последната секунда од регуларниот меч погоди за израмнување, во кое Каталонците стигнаа до победа.

Дејвис беше прва ѕвезда на Барса со 27 поени, 10 скока и 4 асистенции, а Миротиќ имаше 14 поени и 5 скока.

ЕВРОЛИГА, 4.КОЛО

ЦСКА Москва – Црвена звезда 78:76 (17:21, 25:21, 15:15, 21:19)

Монако – Барселона 81:85 (22:12, 13:19, 19:25, 21:19, 6:10)

Олимпијакос – Жалгирис 83:68 (12:23, 24:16, 27:10, 20:19)

Милано – Анадолу Ефес 75:71 (16:21, 26:15, 21:13, 12:22)

Реал Мадрид – Панатинаикос 88:65 (30:18, 12:12, 20:20, 26:15)(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42527-37474”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 час

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ12 часа

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет12 часа

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет13 часа

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија15 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ19 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија20 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија21 час

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија21 час

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија2 дена

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија2 дена

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија2 дена

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија2 дена

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет2 дена

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет2 дена

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион2 дена

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион2 дена

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет2 дена

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет2 дена

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион2 дена

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Досие