Контакт

Спорт

Дивјачко однесување на Роналдо, му удри шлаканица на О’Шеј

Објавено пред

Кристијано Роналдо, синоќа, против Република Ирска, ги постигна 110. и 111. гол во репрезентативниот дрес. Ниту еден фудбалер во историјата не постигнал толку голови за националниот тим.

Роналдо со головите во 89. и 96. минута спречи ирска сензација среде Португалија. Прашање е дали тоа ќе беше така доколку во 15. минута реагира ВАР поради неговото дивјачко однесување.

Португалија доби пенал неколку минути претходно, Роналдо ја намести топката на белата точка, а додека траеше прегледувањето на снимката, О’Шеј, во обид да го деконцентрира, му ја помести топката. Роналдо изнервиран од потегот на Ирецот му удри шлаканица.

На овој потег ВАР не реагира.

Роналдо не успеа да го реализира пеналот, но потоа со два гола во финишот ја однесе Португалија до победа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Семејството на Меси ќе живее во замок покрај Париз?

Објавено пред

Лионел Меси не сака неговото семејство да живее во хотел и неговата сопруга Антонела го пронашла вистинското место за новиот дом во Франција – замок покрај Париз, кој вреди 50 милиони евра и во кој во минатото престојувал Шарл де Гол, тврдат француските медиуми.

34-годишниот Меси, со сопругата и трите деца живее во хотелот „Ројал Монсо“ во Париз, каде што честопати се сместени фудбалерите на ПСЖ кога ќе пристигнат во клубот, но Аргентинецот не сака неговото семејство да биде „затворено“ во хотелска соба.

Иако, секако, не се работи за голем француски замок налик на Версај, замокот во Ле Весине во близината на Париз нуди доволно луксуз. Замокот е изграден во 1899 година, има фантастични 30 соби, внатрешен базен, домашно кино, теретана, огромна гаража и терен за сквош. Според француските медиуми Антонела веќе го „пикирала“ замокот, но конечната одлука ќе биде донесена кога Меси ќе го посети замокот.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Пеле не е во критична состојба, се јави на социјалните мрежи

Објавено пред

Бразилската фудбалска легенда Пеле вели дека се опоравува многу добро откако вчера накратко бил примен на одделот за интензивна нега во болницата во Сао Пауло.

80-годишниот Пеле беше на операција за отстранување на тумор од дебелото црвево овој месец, и беше пуштен од болница во средата, но повторно примен во петокот како „мерка на претпазливост“. Тој се јави на Инстаграм по шпекулациите дека се наоѓа во критична состојба.

„Мои пријатели, уште се опоравувам многу добро. Денеска добив посета од членовите на семејството и насмевката уште ми е на лицето. Благодарам за цела љубов која ја добивам“, напиша Пеле.

Од болницата „Алберт Ајнштајн“ се јавија со соопштение.

„По стабилизацијата, пациентот беше префрлен во полу-интензивна нега. Тој е кардиоваскуларно и респираторно стабилен“, велат од болницата.

Пеле повторно на интензивна нега

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал, Барса и Атлетик работат против интересите на другите шпански клубови

Објавено пред

Шпанската Ла лига ги обвини Барселона, Реал Мадрид и Атлетик Билбао дека се обидуваат да го спречат растот на другите шпански клубови откако се спротиставија на медиумскиот договор со „ЦВЦ капитал партнерс“.

Шпанската лига се согласи да продаде 10 отсто од бизнисот на американскиот инвестициски фонд во август, и иако тој беше одобрен од извршниот комитет, 38 од 42 клубови во првите две лиги го ратификуваа договорот.

Барса, Реал и Атлетик, заедно со второлигашот Реал Овиедо беа против договорот, со што инвестицијата падна од 2.7 на 2.1 милијарди евра. Овие пари ќе бидат споделени меѓу тие 38 клубови, но и Овиедо, кои се предомислија.

„Изненадувачки е што тие се спротиставуваат на нешто што не влијае на нив. Клубовите ќе имаат само профит од растот на Ла лига. Тие три клубови се обидуваат да спречат раст на другите клубови во Лигата. Реал Мадрид речиси секогаш е против обидите на Ла лига за раст на лигата, но ние ќе продолжиме да ги штитиме интересите на мнозинството клубови“, велат од Ла лига.

Барса, Реал и Атлетик објавија заедичко соопштение во кое објавија дека ќе се борат против договорот. Парите клубовите ќе ги добијат како заем, и мораат барем 70 отсто од нив да ги инвестираат во долгорочен развој. „ЦВЦ“ пак ќе добива 10 отсто од приходите на лигата во следните 50 години, вклучувајќи ги парите од ТВ-правата, но сега без удделот на Барса, Мадрид и Билбао.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Акција низ скопските пазари – запленети 860 килограми режан тутун

Царинската управа, Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Пазарната инспекција, спровеле заедничка акција против нелегална продажба на режан тутун...

Свет1 час

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија14 часа

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија16 часа

29 починати и 561 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.384 тестирања, а регистрирани се 561 нов случај на...

Македонија18 часа

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија19 часа

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија21 час

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија22 часа

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија22 часа

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија22 часа

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија23 часа

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија1 ден

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион1 ден

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет1 ден

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија2 дена

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија2 дена

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет2 дена

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија2 дена

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет2 дена

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија2 дена

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Досие