Контакт

Спорт

Најбрзиот човек на светот е Италијанец! Џејкобс е сензационалниот шампион на 100 метри

Објавено пред

Иако никој не сметаше на него, Италијанецот Ламонт Марсел Џејкобс стана новиот олимписки шампион во најелитната атлетска трка на 100 метри, станувајќи неочекуван наследник на недостижниот Јусеин Болт.

Џејкобс ги изненади американските фаворити за да триумфира со одлични 9.80, за второ италијанско злато во неколку минути на олимпискиот стадион, откако прво Џанмарко Тамбери го подели златниот медал во скокот во височина со Катарецот Мутаз Еса Баршим.

26-годишниот Џејкобс е роден во Тексас – татко му е Американец, а мајка му Италијанка, но од својата прва година живее во Италија, каде што кариерата ја почна како натпреварувач во скок во далечина, пред да се префрли на спринтерските трки.

Американецот Фред Керли со 9.84 секунди го освои сребрениот медал, додека Канаѓанецот Андре де Грас беше бронзен со 9.89. Кинескиот фаворит Су Бингтијан, кој постави неверојатен азиски рекорд од 9.83 во полуфиналето, на крајот беше последен.

Спорт

Квон со прва АТП титула во кариерата

Објавено пред

Јужнокореецот Сунву Квон триумфираше на Астана опен во Нур-Султан, Казахстан за своја прва АТП титула во кариерата. Квон, кој порази тројца носители на патот до финалето, го совлада Австралиецот Џејмс Дакворт со 7:6(6)/6:3 за да стане само вториот Кореец со АТП титула по Хјунг-Таик Ли во Сиднеј во 2003 година.

„Пресреќен сум што победив денеска и воопшто не беше лесно против Џејмс. Тој сервираше навистина добро и беше тешко да се заддржи фокусот секој поен“, вели 23-годишниот Квон.

Претходно оваа сезона, Квон стигна до четврт-финалињата во Сингапур, Марбелја и Истбурн, и од понеделник ќе биде на највисокото место на АТП турнејата, на 69. место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кирјос си замина од Лејвер купот и најави повлекување од тенисот

Објавено пред

Австралиската тениска ѕвезда Ник Кирјос вели дека неговиот настап на Лејвер купот во Бостон оваа година можеби е неговиот последен настап, признавајќи дека размислува за крај на кариерата иако има само 26 години.

Поранешниот топ 20 тенисер загуби во два сета од Стефанос Циципас на вториот ден од натпреварувањето во кое Европа ги освои четирите меча, поведувајќи со 11:1. Кирјос исто така играше во двојки покрај Џон Изнер, и од Вимблдон оваа година има само една победа во шест меча. Тој призна дека сега оди дома да биде со своето семејство, односно со болната мајка, најавувајќи повлекување.

„Ова е мојот последен настап оваа година, морам да одам дома. Патувам четири и пол месеци, а мајка ми не е најдобро со здравјето и сакам да ја видам. Не сакам да играм тенис кога можам да бидам со семејството. Не сум еден од тие тенисери кои бркаат поени или титули и немам што да се докажувам, горд сум на моите успеси. Ова е осма година на турнејата и тоа е многу долго. Видете ги Зверев и Тим, јас бев на турнејата пред нив. Мислам дека можеби ова е мојата последна година“, вели Кирјос.

Кирјос е поранешен број 1 во јуниорска конкуренција, а првпат влезе во топ 50 на 19 години, пред една година подоцна да успее да стигне до максималната 13. позиција на АТП турнејата.

„Ќе се обидам да го дадам максимумот, но нема да лажам и да кажам дека планирам да играм четири или пет години“, објаснува Кирјос, кој има шест АТП титули и над 8.9 милиони долари во наградни фондови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Синот на Мајкл Џордан уапсен за физички напад во клиника

Објавено пред

Џефри Џордан, најстариот син на НБА легендата Мајкл Џордан, е уапсен поради напад во една болница во Скотсдејл, Аризона, откако се повредил при пад во една кафеана.

32-годишниот Џефри, кој е поранешен колеџ-кошаркар, а сега работи како шеф за дигитални иновации за брендот „Џордан“, наводно паднал од маса во мексикански ресторан во Скотсдејл, по што бил однесен во локалната болница за повреда на главата, каде што бил уапсен за напад на медицинско лице. Тој подоцна

32-годишниот Џордан Јуниор доби спортска стипендија на Универзитетот на Илиноис во 2007 година, пред да замине во Универзитетот во Централна Флорида и да си замине од кошарката кога дипломираше психологија во 2012 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Од утре почнува вакцинацијата со трета доза во Македонија

Од утре, граѓаните кои имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести, со потврда ќе можат да...

Македонија41 минута

Кампањата за локалните избори ДУИ ќе ја почне и ќе ја заврши во Гостивар

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), кампањата за претстојните локални избори ќе ја почне од Гостивар, истакна на денешната прес конференција,...

Топ2 часа

Возило излета од патот кај Куманово – возачот е тешко повреден, сопатничката загина

Осумдесетгодишна жена од Скопје загина како последица на сообраќајна несреќа што се случи вчера на пладне кај Старо Нагоричане, Кумановско. Загинатата...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија3 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа6 часа

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија6 часа

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија22 часа

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија23 часа

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа24 часа

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион1 ден

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа1 ден

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија1 ден

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија1 ден

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа2 дена

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ2 дена

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Досие