Контакт

Спорт

Џеко лут по поразот од Севилја: Не изедоа на секој дел од теренот!

Објавено пред

Напаѓачот на Рома, Един Џеко беше лут и разочаран по поразот од Рома во осминафиналето на ЛЕ. „Волчицата“ со 2-0 загуби од Севилја на неутрален терен во Дуисбург.

„Воопшто не немаше на мечот, од првата до последната минута. `Не изедоа` на секој дел од теренот. Подобро беа подготвени и играа подобро. Постојано вршеа притисок и не можевме да играме. Не забележавме дека не можеме да играме од задната линија туку дека мораме да играме со долги топки до мене. Сепак 90 минути игравме од задната линија, ништо не разбравме“ – рече Џеко.

Овој меч за него беше големо разочарување, а прстот го впери и кон тренерот Фонсека.

„Мора да се запрашаме каде сме и што сме. Ова беше многу лошо. Разочаран сум затоа што игравме многу лошо, воопшто не бевме во мечот“ – рече голгетерот од БиХ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хамилтон во Мерцедес и наредните три сезони за 120 милиони фунти

Објавено пред

Британскиот Формула 1 возач Луис Хамилтон ита кон новата титула во „летечкиот циркуз“, а на дофат му е и постигнувањето на легендарниот Михаел Шумахер по бројот на шампионски титули.

Неговиот договор со тимот на Мерцедес истекува на крајот на сезоната, па откако се појави низа шпекулации за неговата иднина, се чини дека сега работите се избиструваат.

Реномираниот „Дејли Мејл“ пишува дека Луис Хамилтон веќе постигнал првичен договор со Мерцедес за да ја продолжат соработката за најмалку уште три сезони.

Вртоглава е сумата која се појавува како информација, а која би ја инкасирал актулениот Ф1 шампион. Наводно, тој би заработувал по 40 милиони фунти по сезона.

Британецот не го криеше задоволството од можноста да остане во Мерцедес, тимот во кој е неприкосновен изминатите години.

Тој денеска од пол-позицијата ќе стартува на тркат во Сочи и со триумф ќе го израмни рекордот на Шумахер од 91 победа на трките во Формула 1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса ја почнува сезоната со Куман како 60-ти тренер во историјата на клубот

Објавено пред

Вечерва од 21 часот, на „Ноу Камп“ шпанскиот вицешампион Барселона против Вилјареал ја започнува новата сезона во Серија А.

Актуелниот тренер на Каталонците, Роналд Куман ќе биде 60-тиот кормилар во историјата на клубот.

Куман е петтиот Холанѓанец на клупата на Барса, Првиот бил Ринус Михелс, а потоа дојде ерата на Јохан Кројф, од 1988 до 1996 година. По него на клупата беше и Луј ван Гал, па Гранк Рајкард.

Иако Барселона од седумдесетите години на минатиот век има „холандски печат“, најбројните странски тренери биле оние од Англија, дури 10.

На клупата на трофејниот клуб седеле четворица Аргентинци, тројца Унгарци и двајца Срби (Радомир Антиќ и Љубиша Брочиќ кој бил кормилар 1960/61).

Меѓу тренерите имаше и 27 Шпанци, најуспешен со 14 трофеи е Пеп Гвардиола. Тој од 2018 до 2012-та на 247 меча со Барса има процент на победи 72,47.

Најдолго на клупата на Барса се задржал Кројф, на 430 меча, па следуваат Михелс со 371 и Рајкард со 273 меча.

Останува да се види како Куман ќе се снајде на оваа позиција.

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ: Адесања неприкосновен, го реши Бразилецот Коста во втората рунда

Објавено пред

Пресметка во УФЦ 253 во Абу Даби синоќа меѓу Израел Адесања и Пауло Коста му припадна на борецот од Нов Зеланд кој има нигериско потекло. Адесања го одбрани појасот во средна категорија откако во втората рунда го „реши“ противниот од Бразил задавајќи му серија сериозни удари, по што дојде до 20-та победа во ММА кариерата.

Тој се уште не знае за пораз, а синоќешниот беше првиот пораз за Коста во кариерата.

Во првата рунда не беше премногу возбудливо, Адесања постојано гаѓашее во нозете на Коста и тотално го забави, но во втората рунда експресно ја заврши работата.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа5 минути

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет30 минути

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ2 часа

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Свет3 часа

Во Нагорно-Карабах прогласена воена состојба

Властите во регионот Нагорно-Карабах воведоа воено законодавство поради ескалацијата на конфликтот со Азербејџан, пренесува агенцијата „Тасс“ Ерменските медиуми објавија дека...

Европа3 часа

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет4 часа

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Економија17 часа

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа19 часа

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија21 час

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија22 часа

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет23 часа

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија23 часа

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет23 часа

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ1 ден

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ1 ден

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија1 ден

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет1 ден

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет1 ден

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија1 ден

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа1 ден

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Досие