Контакт

Спорт

„Волците го изедоа“ Олимпијакос, Базел без мака со Ајнтрахт

Објавено пред

Комплетирани се чевртфиналните двојки во Лига Европа. Последните два патника на Ф8 турнирот во Келн се премиерлигашот Вулверхемптон и швајцарски Базел.

Фудбалерите на Базел целата работа ја завршија уште пред пандемијата со коронавирусот кога со убедливи 3-0 славеа во Франкфурт, кај тимот на Ајнтрахт. Вечерашниов реванш беше саму рутина што треба да се одработи.

Базел и во вториот меч забележа победа, со 1-0 со голот на Фреј во 88 минута.

Многу повеќе драма и тензија имаше на мечот во Англија. Првиот меч меѓу Олимпијакос и Вулверхемптон во Атина заврши нерешено 1-1.

Вечерва домаќините рано успеаја да стигнат до предност. Хименез уште во 9 минута, од пенал погоди за 1-0.

Многу контроверзи ќе има за поништениот гол на гостите од Грција во 29 минута. Олимпијакос израмни на 1-1, но по ВАР асистенција, голот беше поништен. Прашање е дали Камара навистина беше во недозволена позиција.

Иако гостите имаа повеќе од играта на овој меч, сепак не успеаја да постигнат погодок со кој ќе се отидеше во продолженија и евентуални пенали.

Четвртфиналните дуели во ЛЕ сега се:

Вулверхемптон – Севилја
Манчестер (Ј) – ФЦ Копенхаген
Интер – Баер (Л)
Базел – Шахтјор (Д)

Спорт

Шалке го шутнаа тренерот по 11 меча без победа и гол разлика 6:31

Објавено пред

Бундеслигашот Шалке 04 го отпуштија тренерот Давид Вагнер по серијата очајни резултати на клубот.

Од рестартот на минатата сезона поради пандемијата со коронавирусот, вклучувајќи ги и двата натпревари од тековнава сезона, Шалке има мизерна серија од 0 победи, 2 реми исходи и дури 9 порази со гол разлика 6:31.

„Чашата ја прели“ вчерашниот домашен пораз од Вердер Бремен со 1-3, па Вагнер остана без работа.

Се уште не е познато кој ќе го наследи, но неговиот наследник го чека многу работа.

Според неофицијалните информации, прв кандидат за клупата на клубот од Гелзенкирхен е Белгиецот Марк Вилмотц кој има настапувано за Шалке, а беше и селектор на Белгија, односно Брегот на слоновата коска и на Иран.

Прикажи повеќе...

Спорт

Навивач на Далас: Лука Дончиќ ми го спаси животот!

Објавено пред

Иако има само 21 година, словенечкиот кошаркарски репрезентативец со српски корени, Лука Дончиќ стекна светска популарност.

Во САД се споделува приказната на американскиот писател и музичар, Колин Кејбл кој тврди дека Дончиќ му го спасил животот.

Приказната на Кејбл која се споделува на социјалните мрежи започнала во октомври 2018 година, неколку недели пред Дончиќ да ја започне својата НБА авантура со Далас Маверикс.

Кејбл во тоа време живеел во Бруклин, а во тој период починал неговиот брат, па одлучил да се врати во Далас за да и биде поддршка на фамилијата.

„Кога Дирк Нвицки беше драфтуван, јас имав 12, а мојот брат 15 години. Кога Дирк го играше последниот НБА меч во 2019 година, имав 32 години, а мојот брат беше мртов. Кога на брат ми коктел различни дроги му го земаа животот, веќе не сакав лекови, почнав да се плашам“ напишал Кејбл.

Следните половина година тој ги помина воглавно меѓу 4 ѕида, па почнал да има проблем со вишокот килограми и со движењето.

„Бев парализиран од тага, несигурен поради престанокот со земање на седативи. Се здебелив преку 20 килограми, имав 32 години и бев сам, трезен, но поразен, жив, но само во биолошка смисла. Веќе ништо не беше важно, и тогаш дојде Лука“ – се вели во текстот на Кејбл.

Дончиќ првпат во НБА лигата заигра една недела по смртта на братот на Кејбл, Далас загубија, а тогаш 19-годишниот Дончиќ имаше ефект од 10 поени, 8 скока и 4 асистенции.

„Еден од последните разговори со брат ми беше набрзо откако Маверикси потпишаа со Дончиќ. И брат ми и јас тогаш бевме воодушевени. Никој од нас не знаеше дека тоа ќе е последната работа на која заеднички ќе се воодушевуваме“ – вели тој.

Младиот човек кој полека но сигурно се излекувал од зависноста го следел секој меч на Дончиќ.

„Начинот на кој игра беше речиси терапевтски“ – смета Кејбл кој 2 години живее без никакви опијати.

„Мојата крв е чиста и умот ми е чист. Почнав да ги поправам врските кои ги уништив поради зависноста. Без помошта на словенечкиот тинејџер, кого веројатно никогаш нема да го запознаам, денес не би бил жив. Кога надежта стана недостижна, Лука секоја вечер на паркетот докажуваше дека е вредно да се бориш за неа“ – пишува Американецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон во Мерцедес и наредните три сезони за 120 милиони фунти

Објавено пред

Британскиот Формула 1 возач Луис Хамилтон ита кон новата титула во „летечкиот циркуз“, а на дофат му е и постигнувањето на легендарниот Михаел Шумахер по бројот на шампионски титули.

Неговиот договор со тимот на Мерцедес истекува на крајот на сезоната, па откако се појави низа шпекулации за неговата иднина, се чини дека сега работите се избиструваат.

Реномираниот „Дејли Мејл“ пишува дека Луис Хамилтон веќе постигнал првичен договор со Мерцедес за да ја продолжат соработката за најмалку уште три сезони.

Вртоглава е сумата која се појавува како информација, а која би ја инкасирал актулениот Ф1 шампион. Наводно, тој би заработувал по 40 милиони фунти по сезона.

Британецот не го криеше задоволството од можноста да остане во Мерцедес, тимот во кој е неприкосновен изминатите години.

Тој денеска од пол-позицијата ќе стартува на тркат во Сочи и со триумф ќе го израмни рекордот на Шумахер од 91 победа на трките во Формула 1.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија5 минути

Викенд без ДДВ од 10. до 12. октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ1 час

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа1 час

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет2 часа

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ4 часа

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа5 часа

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет5 часа

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Економија18 часа

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа20 часа

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија22 часа

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија23 часа

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет1 ден

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет1 ден

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ1 ден

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ1 ден

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија1 ден

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет1 ден

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет1 ден

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија1 ден

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Досие