Контакт

Спорт

Џерард: Ако Ливерпул ја освојат титулата, болката за 2014 ќе биде помала

Објавено пред

Стивен Џерард ќе остане запишан во историјата на Ливерпул како еден од големите капитени на славниот тим, но и како човекот кој ги чинеше титула во неверојатниот меч против Челси во финишот на сезоната 2013/14, кога „црвените“ беа на чекор до титулата.

По славното лизгање, Демба Ба постигна гол и Челси победија, што на крајот беше доволно титулата да отиде кај Манчестер сити. Џерард повеќе пати зборуваше за болката за тој пропуст, но сега вели дека би му било малку полесно доколку оваа сезона тие ја освојат титулата од Премиер лигата.

„Ако Ливерпул ја освојат лигата оваа година, секако ќе ми помогне да се чувствувам подобро. Лани, кога ја освоија титулата од Лигата на шампионите беше прекрасно, гледав и забележував дека фановите повторно се среќни. Тоа беше момент за лечење за мене. Тоа што се случи беше најниското во мојата кариера. Многу потешко отколку што си мислат луѓето. Единствен пат во 20-годишната кариера кога немав чувство. Ако анализираме, најверојатно губењето на титулата не е само тој момент, но дел од мене уште мисли така“, вели Џерард во последниот разговор со неговиот поранешен колега, Питер Крауч.

Џерард признава дека уште во глава му е „сопката“ која го чинеше титула (видео)

Спорт

Австралија опен: Крај во пет сета за Димитров и Беретни

Објавено пред

Григор Димитров не успеа да се пласира во третото коло на Австралија опен. Покрај Димитров турнирот заврши и за осмиот носител Матео Беретини, односно Матин Хуркач. Втората рунда ја мина Канаѓнецот Милош Раониќ.

Димитров инаку 20 носител на турнирот не успеа да го добие спектакуларниот меч со Американецот Тими Пол.

Американецот, 80 на АТП листата, ги доби првите два сета 6/4, 7/6, потоа возврати Димитров со 3/6, 6/7, а драмата кулминираше во решавачкиот петти сет.

Бугариниот имаше брејк предност, сервираше за победа, меѓутоа Пол го врати брејкот, а потоа во супер тајбрејкот беше подобра со 10:3.

Турнирот заврши и за осмиот носител Италијанецот Матео Беретини. Четврт-финалистот од пред две години Тенис Снадгрен победи по три часа и 27 минути игра.

Слично како Димитров, Беретни успеа да се врати во мечот откако Снадгрен со 7/6 и 6/4 ги доби првите два сета. Италијанецот возврати со 4/6 и 2/6, но решавачкиот сет му припадна на Американецот со 7/5.

Изненадување претставува и поразот на Полјакот Хуберт Хуркач кој во Мелбурн дојде во одлична форма и со освоена титула во Оукленд. Миленикот на домашната публика Џон Милман го победи Хуркач по два и пол часа игра со 6/4, 7/5, 6/3.

Пласман во третата рунда избори Милош Раониќ. Канаѓанецот во три сета го победи Чилеанецот Кристијан Гарино.

Прикажи повеќе...

Спорт

Амаре Стадемаер во Макаби

Објавено пред

Поранешната НБА ѕвезда Амаре Стадемаер (37) договорил соработка со Макаби до крајот на сезоната. Стадемаер има израелски пасош, а од 2013 година е ко-сопственик на кошаркарскиот клуб Хапоел од Ерусалем.

Стадемаер е еден од најдобрите крилни-центри во НБА лигата во последните две децении. Најдобрите години ги имал во Финикс Санс (2002-2010), а во кариерата бил играч и на Њујорк Никс, Далас Маверикс и Мајами Хит.

По заминувањето од НБА настапувал за Хапоел, односно Фуџијан во Кина.

Во НБА лигата има просек од 19 поени и 7,8 скока по натпревар.

Макаби решија да го донесат ветеранот бидејќи четворица високи играчи им се повредени (Омри Каспи, Тарик Блек и Јовел Зусман).

„Гордоста на Израел“ одлично котира во Евролигата, со скор од 14 победи и шест порази Макаби се наоѓаат на третото место на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дончиќ трагичар, тешка повреда на Пауел, ЛА Клиперс славеше против Далас (видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс ја продолжија својата и ја прекинаа победничката низа на Далас Маверикс со победата 111:107. Мечот го реши Каваи Ленард, кој на 68 секунди до крајот на мечот погоди тројка за 108:100.

По израмнетата борба во првото полувреме, Клиперс успеа да направи разлика од 14 поени, која до крајот на мечот нивните противници не успеаја да ја стигнат. Ленард погоди тројка на 68 секунди до крајот за 108:100, но Далас преку Лука Дончиќ и Макси Клиба намали на три поени, потоа Ленди Шамет продаде топка во нападот, но Тим Хардавеј Јуниор не успеа да погоди тројка, а на спротивната страна Џамајкл Грин не реализира од линијата за слободни фрлања.

Далас имаше уште еден напад за победа, тренерот на Клиперс Док Ривер им наложи на своите кошаркари да го фаулираат Дончиќ, а Словенецот ги промаши двете слободни фрлања.

Дончиќ мечот го заврши со 36 поени, 10 скока и девет асистенции, ист број поени, на кои придодаде 11 скока на спротивната страна, постигна Каваи Ленард.

Мечот го обележа тешката повреда на стартниот центар на Далас, Двајт Пауел. На почетокот на натпреварот Пауел ја скина Ахиловата тетива, што значи дека сезоната за него е завршена.

Ова е голем хендикеп за Маверикс бидејќи Пауел сезонава има просек од 9,6 поени и 5,7 поени од натпревар.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет3 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател, Владимир Путин, синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет3 часа

(Видео) Импичмент на Трамп: Сенаторите се судрија околу правилата на судењето

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на Светскиот економски форум во Давос,американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска...

Свет4 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија4 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура15 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет16 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт16 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет17 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион20 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет21 час

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија23 часа

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија24 часа

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија1 ден

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија1 ден

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет1 ден

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет1 ден

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет1 ден

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија1 ден

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион1 ден

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Досие