Контакт

Спорт

Белорусите лесно против Србија, сигурен почеток на Германија (видео)

Објавено пред

Белорусија со 35:30 ја совлада Србија, додека Германија со 34:23 ја декласираше Холандија на отварањето на Европското првенство во ракомет во 2020 година, на кое Македонија дебитира утре со меч со Украина.

Белорусите од стартот до финишот беа подобриот тим во првиот меч од групата А, за да имаат и +8 предност, за на крајот да се опуштат и да стигнат до 35:30 победа. Вечерва во вториот меч од истата група, играат првите фаворити Хрватска и Црна Гора. Каралек имаше девет гола за победничкиот тим, а по пет имаа Кулеш и Шилович, додека за Србите најдобар беше Богдан Радивојевиќ со шест гола.

Германците пак, во првото полувреме не успеаја да се одвојат од Холанѓаните, но затоа доминираа во второто за победа со 11 гола разлика во тешката група во која се и актуелниот шампион Шпанија, како и Летонија на Даинис Криштопанс. Хафнер и Колбахер имаа по пет гола за „маншафт“, додека Волф беше одличен со 14 одбрани. Холанѓаните ги предводеше Смитс со седум гола.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО 2020

ГРУПА А

Белорусија – Србија 35:30 (16:15)

Хрватска – Црна Гора 20.30 ч.

ГРУПА Ц

Германија – Холандија 34:23 (15:13)

Шпанија – Летонија 20.30 ч.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кастровили, конечно, обезбеди победа за Фиорентина

Објавено пред

Фиорентина стигна до тешко извојувана 3:2 победа над Удинезе, втора од стартот на италијанскиот шампионат, благодарејќи на Гаетано Кастровили, кој постигна два гола и имаше една асистенција.

Кастровили прво во 11. минута се најде на вистинското место по една мешаница пред гостинскиот шестнаесетник, за во 21. минута да му асистира на Никола Миленковиќ за 2:0. Удинезе вратија еден гол преку Стефано Окака пред крајот на полувремето, но Кастровили повторно стрелаше во 52. минута со прекрасен удар.

Окака во 82. минута успеа да намали на 3:2, но трите поени останаа во Фиренца. Илија Несторовски повторно не беше во тимот на Удинезе, кој има само една победа во пет кола во Италија. Фиорентина се на 10. место со седум освоени поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдињо е позитивен на КОВИД-19

Објавено пред

Бразилската фудбалска легенда, Роналдињо имал позитивен тест на корона вирусот, објавуваат јужноамериканските медиуми.

40-годишниот поранешен фудбалер на Барселона се чувствувал добро, немал симптоми и се наоѓа во изолација во Бразил.

Ова е уште еден пех за Роналдињо оваа година, откако помина неколку месеци во затвор и во домашен притвор во Парагвај поради влегување во земјата со фалсификуван пасош.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кими по својот блескав старт на 41 година: Си помислив, што прават другиве?

Објавено пред

Кими Раиконен неодамна го прослави својот 41. роденден и стана рекордер по бројот на трки во Формула 1, а на сите критичари кои сметаат дека „Ајсмен“ одамна треба да е во пензија треба да им се покаже видеото на неговиот старт на Португалското ГП во Портимао во неделата.

Од 16. место на стартот со слабиот болид на Алфа Ромео, Кими успеа да стигне до шестата позиција во фуриозен старт, но на крајот заврши на 11. место и му избега поен. Запрашан за неговиот фантастичен старт тој одговори во свој стил.

„Не мислам дека стартот беше толку добар, бидејќи прво загубив место. Но, потоа искрено во еден момент си помислив: ‘Што прават другиве?’“, вели Финецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет56 минути

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија2 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија4 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион5 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион7 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа8 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион9 часа

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ10 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија12 часа

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија13 часа

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија13 часа

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија1 ден

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија1 ден

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион1 ден

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет1 ден

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет1 ден

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија1 ден

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија1 ден

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија1 ден

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Досие