Контакт

Спорт

Џордан не може да ја избрише последната порака со Коби Брајант!

Објавено пред

Во сабота Коби Брајант со неколку месеци одложување поради пандемијата на коронавирусот и службено ќе биде примен во Куќата на славните. На церемонијата за покојната кошаркарска легенда во кошаркарската бесмртност ќе го внесе неговиот претходник и идол, Мајкл Џордан.

Големиот „М-Џеј“ во разговор за „ЕСПН“ вели дека се уште ја чува последната телефонска порака што ја разменил со Коби.

„Прво мислев дека ќе бидам нервозен поради тоа, но тогаш ми стана јасно дека нема причина да сум нервозен поради покажување емоции кон некој што навистина го сакав. Тоа е мојата човечка страна, за која луѓето често забораваат дека ја имам“ вели Џордан.

Нивниот последен разговор бил на 8. декември 2019 година, месец ипол пред трагедијата. Брајант му се јавил да прокоментира за текилата која компанијата на Џордан ја извади во производство.

„Оваа текила е одлична“ напишал Коби.
„Ти благодарам брате“ возвратил Џордан.
„О, да. Дали семејството ти е добро?“ – продолжил Брајант.
„Сите се добро. Твоите?“
„Се е добро“
„Среќни празници, се надевам дека наскоро ќе се видиме. Тренеру Коби?!“ – му напишал Џордан и ставил емотикон со смеење.
„И тебе исто така. Еј, тренеру, во моментов седам на клупа и го разбиваме противникот, 45-8“ – била последната порака од Коби.

Точно 11 дена по оваа порака Коби Брајант и официјално беше номиниран за влез во Куќата на славните, а 49 дена по пораката несреќно загина во пад на хеликоптер.

„Ја обожувам таа порака затоа што ја покажува природата на Коби“ објасни Џордан.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Германските стадиони во боите на виножитото по забраната за Минхен, поддршка и од Јуве, Барса и Милан

Објавено пред

Јувентус, Барселона, Милан и повеќе други клубови се придружија на поддршката на ЛГБТ-заедницата откако УЕФА не дозволи „Алијанц арената“ да се обои во боите на виножитото за денешниот меч помеѓу Германија и Унгарија. Во исто време, многу германски стадиони во знак на поддршка ќе ги носат боите кои беа забранети во Минхен.

УЕФА сметаше дека се работи за порака со „политички контекст“ со намера кон Унгарија, откако неодамна се усвоија закони за забрана на хомосексуални пораки во содржини наменети за малолетници.

Јувентус, Барселона, Милан, Баер Леверкузен, Келн, но и Жерард Пике и Антоан Гризман со јасна порака ја осудија одлуката на УЕФА.

Прикажи повеќе...

Популарно

Mакедонските возачи на TWINGO CUP викендов со нов интернационален предизвик на тркачката патека во Серес, Грција

Објавено пред

AKK RENAULT SPORT како организатор на RENAULT TWINGO CUP и официјалните претставници на LEMA Racing најавуваат уште еден интернационален настап за TWINGO CUP натпреварувачите и тоа на тркачката патека во Серес, Грција викендов на 26 и 27 јуни.

Во Серес ќе се возат петтата и шестата трка од Twingo Eurocup, бодувани согласно регулативите и признанија на FIA CEZ, a истата трка ќе се бодува и за првенството на Македонија.

Пријавени се вкупно 23 возила од: Словенија, Унгарија, Србија и 10 македонски натпревaрувачи: Ненад Костовски, Иван Стефановски, Слободан Трајковски, Давид Малинковски, Мартин Костовски, Зоран Миракоски, Емил Нацка, Ангелче Стојковски, Владимир Тренески и Милан Ѓорѓевиќ.

Во продолжение е стартната листа:

Официјалната програма на натпреварите е следна:

26 јуни (сабота)

08:00-10:00 Верификација и технички преглед
10:00-12:00 Слободен тренинг
12:00-13:00 Квалификации
13:00-15:00 Пауза за ручек
15:00-17:00 Прва трка
17:00-18:00 Церемонија на доделување на награди

27 јуни (недела)

10:00-12:00 Слободен тренинг
12:00 – 13:00 Пауза за ручек
13:00- 15:00 Втора трка
15:30 Церемонија на доделување на награди

По четири извозени трки во генералниот пласман во првенството на Македонија првото место го делат Давид Малинковски и Ангелче Стојковски кои имаат по 52 бода, додека пак на третото место е Мартин Костовски со 42 бода.

Следниот меѓународен натпревар каде нашите возачи ќе бидат бодувани согласно регулативите и признанија на FIA CEZ е закажан во Гробник – Хрватска од 23 – 25.07.2021 додека пак финалната трка за заокружување на сезоната е закажана повторно во Серес – Грција (Ноември) CEZ во организација на АКК Рено Спорт Скопје.

Голема благодарност до нашите поддржувачи: Аутомотив Груп, RENAULT, Триглав Осигурување, Power Sport System (PSS) и Шпаркасе Лизинг кои овозможуваат да трките се организираат на високо ниво како на домашните така и на меѓународните автомобилски стази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кошаркар на Лејкерси уапсен за поседување марихуана

Објавено пред

Алекс Карузо од Лос Анџелес лејкерс бил упасен во Тексас поради поседување на марихуана при обид да влезе во авион на аеродромот во Колеџ Стејшн.

Во неговата торба биле пронајдени околу 50 грама марихуана, по што тој бил уапсен, а потоа пуштен со кауција. Карузо играше кошарка за Тексас А&M колеџот, а ова лето стана слободен агент.

27-годишниот Карузо пристигна во Лејкерси во 2017 година, и во четири години беше редовна замена во тимот со просек од 6.4 поени, 2.9 скока и 2.8 асистенции во 58 меча минатата сезона.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа5 минути

Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

Руски воен брод испукал предупредувачки истрели кон уништувач на британската кралска морнарица, ХМС Дифендер, откако влегол во руските води во...

Македонија37 минути

Утре и задутре портокалова фаза: Од работа да се ослободат бремените жени и лицата над 60 години

Во текот на следните два дена (четврток и петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова...

Македонија2 часа

Омбудсман: МВР да утврди одговорност кај службите за прекинот во издавањето лични документи

Народниот правобранител изразува загриженост во однос на повторниот прекин на издавање на лични документи (лични карти, патни исправи, возачки дозволи...

Европа2 часа

По најавите дека стадионот во Минхен ќе свети во боите на виножитото, Орбан не доаѓа на натпреварот

Oткако неколку германски политичари жестоко ја критикуваа одлуката на УЕФА за забрана за осветлување на стадионот во Минхен во боите...

Македонија3 часа

Македонија на листата на безбедни земји за патување во Австрија

Три балкански држави се најдоа на австриската листа на безбедни земји за патување. Австриското Министерство за здравство ги објави имињата...

Македонија4 часа

Атина гневна зошто Заев на „Твитер“ напишал македонска фудбалска репрезентација

Грција го замрзнува ратификувањето на меморандуми за соработка со Северна Македонија поради објава на премиерот Зоран Заев на „Твитер“ за...

Свет5 часа

Најлошото допрва доаѓа, алармантно предупредување на научниците за клима

Недостиг на вода, глад, исчезнување на одредени видови животни и растенија, животот на Земјата, неизбежно ќе се трансформира со климатските...

Свет5 часа

Убијците на Кашоги поминале обука во САД, одобрена од Владата

Четворица Саудијци кои учествуваа во убиството на новинарот на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, поминале обука...

Македонија18 часа

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни автобуси

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници, со максимален...

Македонија20 часа

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија20 часа

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија22 часа

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија1 ден

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија1 ден

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет1 ден

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет1 ден

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија1 ден

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет1 ден

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт2 дена

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт2 дена

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Досие