Контакт

Спорт

УЕФА покрена истрага против Реал, Барселона и Јувентус

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА), денес објави дека, поради проектот европска Суперлига, покрената е истрага против фудбалските клубови Реал Мадрид, Барселона и Јувентус.

„„Во согласност со членот 31 од Дисциплинските правила на УЕФА, инспекторите за етика и дисциплина на УЕФА денес добија задача да спроведат дисциплинска истрага за можно кршење на законската рамка на УЕФА во врска со учеството на Реал, Барселона и Јувентус во т.н. проект Суперлига”.

Во УЕФА им се лути на овие клубови, бидејќи тие, за разлика од преостанатите девет, не се откажаа официјално од Суперлигата. Реал, Јувентус и Барселона се убдени дека Суперлигата е неизбежна реалност.

Медиумите потсетуваат дека ретки се случаите кога УЕФА, носела ослободителни пресуди, бидејќи за секоја покрената истрага Куќата на фудбалот има покритие.

Не е познато со какви казни се сочуваат Реал, Јувентус и Барселона. Се шпекулира дека е можна двегодишна суспензија од европските купови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Донарума од понеделник ќе биде играч на ПСЖ

Објавено пред

Џанлуиџи Донарума, кариерата ќе ја продолжи во ПСЖ. Голманот на Италија, во Париз се сели како слободен играч.

Донарума, според медиумите, во понеделник ќе го стави својот потпис на договорот со ПСЖ.

Донамруна со Италија, во недела, ќе го одигра натпреварот од третото коло на Европското првенство. Денот за одмор тој ќе го искористи за да ги заврши сите формалности околу трансферот.

Откако ќе ги мине лекарските прегледи, Донарума ќе потпише петгодишен договор, според кој ќе има годишна плата од 12 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Серџо Скариоло е новиот тренер на Виртус Болоња

Објавено пред

Серџо Скариоло е новиот шеф на стручниот штаб на Виртус. Клубот потврди дека селекторот на Шпанија, го презеде кормилото од Александар Ѓорѓевиќ, со кого клубот не ја продолжи соработката, иако по 20 години ја врати шампионската титула во Болоња.

Скариоло (60), по три години се враќа во европската кошарка. Изминатите три години, Скариоло му беше асистент на Ник Нурс во Торонто Репторс.

Искусниот тренер покрај тренерската функција во Виртус, ќе остане да биде селектор на Шпанија.

Скариоло, кој со Шпанија два пати бил светски првак, во кариерата која ја започна во 1989 година работел во Пезаро, Дезио, Фортитудо, ТАУ Керамика, Реал Мадрид, Уникаха, Химки, Арамни и Лаборал Куча.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Лажат од УЕФА, не натераа да го продолжиме натпреварот со Финска“

Објавено пред

Напаѓачот на Данска, Мартин Брејтвајт, тврди дека УЕФА извршиле притисок врз и дека поради тоа го продолжиле натпреварот против Финска. Натпреварот одигран во Копенхаген, мина во знакот на Кристијан Ериксен, кој колабираше на теренот. Десет минути лекарите се бореа за неговиот живот, а потоа во стабилна состојба беше префрлен во болница.

Играчите на двете репрезентации беа во шок, заминаа во соблекувалните, а по еден час натпреварот продолжи и заврши со победа на Финска (0:1). Данците не успеаја да постигнат гол, иако имаа 23 удари кон голот на Храдецки и промашен пенал.

Брејтвајт, по вчерашниот дуел со Белгија, открил дека УЕФА ги натерала играчите на Данска да го продолжат натпреварот.

„Ериксен ни се јави откако заврши натпреварот. Ни кажа дека бевме фантастични. Пораката што ја испрати во нашата „Ватс ап“ група, јас ја читав додека одев кон соблекувалната“, рекол Брејтвајт.

Тој тврди дека нема вистина во она што го објавија УЕФА и Фудбалскиот сојуз на Данска, дека фудбалерите побарале натпреварот да продолжи.

„Сигурен сум дека ќе го добиевме тој натпревар, не примораа да играме по се она што се случи. Лажат кога велат дека ние побаравме натпреварот да се одигра, тоа е лага“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Македонија2 часа

Заев од Самитот за Западен Балкан: Да ја направиме 2021-ва година на силен исчекор напред

Да ја направиме 2021-ва, година на силен исчекор напред, бидејќи Западен Балкан е нераскинлив дел од ЕУ, рече премиерот, Зоран Заев,...

Регион5 часа

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Спорт5 часа

Дерби на денот – Битката за Британија, Хрватска мора да ја победи Чешка

Денес на програмата на Европското првенство ќе се одиграат три натпревар. Во, Д-групата ќе биде комплетирано второто коло и ќе...

Македонија5 часа

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион6 часа

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт7 часа

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт17 часа

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион18 часа

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа18 часа

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија23 часа

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија23 часа

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија1 ден

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија1 ден

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија1 ден

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ1 ден

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија1 ден

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија1 ден

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт1 ден

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Досие