Контакт

Спорт

До пред четири години беше ѕидар, а синоќа дебитираше за Италија

Објавено пред

Англија и Италија одиграа без голови на синоќешниот дуел во Лигата на нации, а во селекцијата на „аѕурите“ дебитираше новиот стопер на Јувентус, Федерико Гати.

dobivaj vesti na viber

Интересно е дека до пред четири години, 23-годишниот дефанзивец кој пристигна од Фросиноне беше со километри оддалечен од сериозниот фудбал. Работел како ѕидар и столар, а кога ќе му дозволело времето продавал и производи на пазар. Викендите играл за Вербанија во петтата италијанска лига, но се покажал, па во 2020 година се пресели во третата лига во тимот на Про Патрија.

И токму таму животот на Гати доби сосема поинаков правец. Во Про Патрија беше меѓу најдобрите дефанзивци во лигата, минатото лето го купи Фросиноне од Серија Б за 150.000 евра.

Гати и таму одигра одлично, а Фросиноне остана без плеј-оф за Серија А поради полош сооднос со Перуџа. Но, Гати наредната сезона ќе игра во најсилниот ранг на италијанскиот фудбал, во редовите на Јувентус, со оглед дека Џорџо Кјелини замина, па би можел да има место дури во стартниот состав.

Во пресрет на Лигата на нации, тој доби покана од Роберт Манчини, кој му даде шанса за настап во дресот на „аѕурите“ против Англија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Србите со драма против Австралија, Хрватска и Шпанија убедливи

Објавено пред

Иако повторно, исто како во првото коло против САД, српските ватерполисти не беа убедливи, стигнаа до драматична 6:5 победа над Австралија со што се на чекор до пласман во четврт-финалето на Светското првенство во Будимешта.

dobivaj vesti na viber

Србите, секако, беа големи фаворити против Австралија, но наидоа на опасен противник, кој ги заддржи на 1:1 по првата четвртина и на 3:3 на полувреме. Во првите 16 минути игра, Србија даде само 3 гола од 14 напади, пред Никола Лукиќ со голот на минута и пол до крај да обезбеди победа.

Хрватска, пак, по стартното реми со Грција, не дозволи изненадување и со 13:9 ја совлада Германија, која сега има два порази по сензационалниот пораз од Јапонија. Шпанија, пак, покажа дека на СП има огромна разлика помеѓу европските и другите репрезентации со доминантна 28:2 победа над Јужна Африка.

СП ВАТЕРПОЛО – БУДИМПЕШТА

ГРУПА А

Грузија – Црна Гора 19.30 ч.

Унгарија – Бразил 21.30 ч.

ГРУПА Б

Хрватска  – Германија 13:9 (4:1, 4:1, 2:2, 3:5)

Јапонија – Грција 19.30 ч.

ГРУПА Ц

Шпанија – Јужна Африка 28:2 (7:1, 7:0, 6:1, 8:0)

Италија – Канада 19.30 ч.

ГРУПА Д

Србија – Австралија 6:5 (1:1, 2:2, 2:2, 1:0)

Казахстан – САД 19.30 ч.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германија дозволи трансродовите фудбалери да бираат дали ќе играат во машка или женска конуренција

Објавено пред

Германската фудбалска федерација (ДФБ) објави дека трансродовите и не-бинарните фудбалери во Германија ќе можат да бираат дали ќе играат во машки или во женски тимови, во одлука која се однесува за аматерскиот и јуниорскиот фудбал, но и за футсалот.

dobivaj vesti na viber

Одлуката доаѓа откако Светската пливачка федерација (ФИНА) им забрани на трансродовите спортисти да се натпреваруваат во женска конкуренција доколку го поминале пубертетот, а слични одлуки најавија и Светската атлетика, но и Светската фубалска федерација (ФИФА).

Претходно, во Германија, полот утврден на личните документи го одредуваше тимот во кој можеа да играат трансродовите фудбалери, иако од 2018 година во личните документи постоеше опција за „различно“ и „не-утврдено“ во одделот за пол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мадрид официјално побара Формула 1 трка

Објавено пред

Регионалната власт на шпанската престолнина Мадрид, со официјално писмо до претседателот на Формула 1, Стефано Доменикали побараа градот да добие Формула 1 трка во иднина.

dobivaj vesti na viber

Шпанското ГП се оддржувана патеката „Каталуња“ покрај Барселона од 1991 година, но нивниот договор истекува во 2026 година. Предлогот може да предизвика интерес во Ф1 откако трката во Барселона оваа сезона беше одбележана со проблеми со инфраструктурата – илјадниците фанови чекаа со часови да ја напуштат патеката.

„Мадрид нуди голем спортски и забавен спектакл. Ми претставува задоволство да ви пишам во име на владата на Заедницата на Мадрид за да го искажам нашиот интерес за Формула 1 ГП во Мадрид. Нашиот регион има фантастичен економски и социјален развој во последните неколку години и стануваме престижна дестинација“, се вели во писмото на општината.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Мишел: За Северна Македонија продолжува работата кон брзо изнаоѓање на прифатливо решение

Претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел по самитот ЕУ – Западен Балкан на Твитер напиша дека „На ЕУ и...

Регион5 часа

Вучиќ: Ќе се бориме заедно за европска иднина почитувајќи се себеси

Србија денеска даде голема поддршка за отворањето на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Повторно ништо не се случи....

Регион5 часа

Рама: Жал ми е за ЕУ, ни пандемијата ни војната не ги обедини Европејците

Албанскиот премиер Еди Рама, по самитот за Западен Балкан, изјави дека му е жал за Европската Унија и дека се...

Македонија5 часа

(Видео) Ковачевски: Францускиот предлог е неприфатлив

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека францускиот предлог е неприфатлив за него и за неговата држава. „Северна Македонија е кандидат 17...

Европа6 часа

Борисов: Ако ја срушиме Владата на Северна Македонија, тогаш Петков му е сојузник на Путин на Балканот

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, ја повика владата итно да ги достави до парламентот ажурирањето на буџетот и францускиот предлог...

Европа7 часа

(Видео) Кирил Петков: Ќе си го одржам зборот за Северна Македонија, уморен сум од кукавици!

Неколку часа пред состанокот на Европскиот совет во Брисел, премиерот во оставка, Кирил Петков, увери дека ќе си го одржи...

Европа10 часа

Шолц: Ќе вложам максимални напори Украина и Молдавија да добијат кандидатски статус

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе вложи максимални напори на Украина и на Молдавија да им даде кандидатски статус,...

Европа10 часа

Борел: „Денеска не е добар ден – Бугарија го блокира процесот“

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, изрази незадоволство што во Бугарија нема напредок во однос...

Европа10 часа

Рама: Срамно, Бугарија киднапира две членки на НАТО

Премиерот на Албанија, Еди Рама, по пристигнувањето на самитот на ЕУ, повтори дека е срамота што една земја на НАТО,...

Регион10 часа

Вучиќ од Брисел: Помина времето на притисок врз слободните независни држави

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска, по пристигнувањето на самитот на ЕУ, изјави дека дошол во Брисел да разговара со...

Европа11 час

Самит ЕУ – Западен Балкан: „Приклучувањето на Западен Балкан е геостратешка неизбежност“

Во пресрет на денешниот состанок на лидерите на Европската Унија и Западен Балкан во Брисел, неколку претставници на граѓанското општество...

Европа12 часа

Лидерите на ЕУ денеска одлучуваат за Украина

На денешниот состанок во Брисел европските лидери формално ќе го почнат долгиот пат на Украина до членство во ЕУ бидејќи...

Регион1 ден

Падна владата на Кирил Петков

Владата на Кирил Петков падна по гласањето недоверба во Народното собрание, јави собранискиот известувач на БГНЕС. За недоверба гласаа 123...

Свет1 ден

Новоименувана министерка во владата на Макрон под истрага за обвинение за силување

Кризула Захаропулу, новоименуваната министерка во новата влада на францускиот претседател Емануел Макрон, е под истрага поради обвинувања дека силувала две...

Македонија1 ден

Ковачевски: Историските прашања не можат да бидат критериум во преговарачката рамка

Премиерот Димитар Ковачевски по реакциите на јавноста се огласи за францускиот предлог. Тој потенцира дека Владата формално нема добиено предлог...

Топ1 ден

Двегодишно дете паднало од четврти кат на зграда во Скопје

Двегодишено дете паднало од четврти кат од зградата во која живеело во Скопје. Според информациите од полицијата, доцна синоќа, додека...

Македонија1 ден

Николоски: Владата итно да го отфрли предлогот од Париз со кој се прави бугаризација и уништување на Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, соопшти дека во рамките на Парламентарното собрание на Советот на Европа остварил многубројни средби на...

Економија1 ден

(Интервју) Фатмир Битиќи: Пари има, луѓето да не се грижат за исплата на платите и пензиите

Се наоѓаме во потешка ситуација од претходните две години, одредени кругови не сакаат да признаат дека се наоѓаме во воена...

Македонија1 ден

Рама, Вучиќ и Ковачевски решија – ќе одат во Брисел на самитот ЕУ – Западен Балкан

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска на „Твитер“ напиша дека тој, заедно со своите колеги, македонскиот премиер Димитар Ковачевски, албанскиот...

Свет1 ден

Во разорниот земјотрес во Авганистан загинаа најмалку 950 луѓе

Авганистанските власти за справување со катастрофи соопштија дека најмалку 950 луѓе загинале, а повеќе од 600 се повредени во земјотресот...