Контакт

Спорт

Даглас Коста е ограбен додека потпишувал за Баерн

Објавено пред

Крадците чекале да отиде во Минхен, па го ограбиле домот на бразилскиот фудбалер од Јувентус, Даглас Коста. Тој се враќа во Минхен, кај шампионот, но најверојатно ќе мора да заборави на скапоценостите што ги имал во домот во Торино.

Стратегот на Јуве, Пирло го отпиша Бразилецот, па овој реши повторно да го облече дресот на баварскиот клуб. Во Баерн е на едногодишна позајмица.

Додека Коста го преставуваа во Минхен, крадците кои биле добро информирани за целата ситуација, го украле накитот, саатите и другите вредни работи од неговиот дом со што го оштетиле за неколку стотина илјади евра.

Полицијата покренала истрага за грабежот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Блокада на Миротиќ за триумф на Барса

Објавено пред

Кошаркарите на Барселона со нестварен пресврт ја совладаа Басконија 72:71 во рамките на шестото коло во Евролигата.

Басконија на нешто помалку од четири минути до крајот имаше предност 69:58 и не успеа да победи.

Каталонците пресвртот го најавија со тројките на Миротиќ и Кјурик. На 52 секунди до крајот Абринес погоди за водство на Барселона 72:71.

Откако Калатес промаши отворена тројка, играчите на Басконија го имаа последниот напад, Хенри промаши чисто положување, а на два секунди до крајот топкаа се одби до Питерс, но шутот на поранешниот играч на ЦСКА Москва го блокираше Миротиќ.

На крајот Миротиќ со 18 поени и седум скока, на спротивната страна Горан Драгиќ постигна 15 поени.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Бизарна изјава на тренерот – Шалке е како шишенце со кечап

Објавено пред

Нема крај на серијата без победа на екипата на Шалке во Бундес лигата. Синоќа екипата од Гелзенкирхен одигра 1:1 со Штутгарт. Шале, во Бундес лигата, нема победа од јануари оваа година, кога славеа над Борусија Менхенгладбах (2:0).

Дуелот со Штутгарт беше 22 во првенството на која Шалке не успеа да победи. По мечот во центарот на вниманието бил тренерот на Шалке, Мануел Баум, кој на необичен начин објаснил во каква состојба се наоѓа тимот.

„Екипата е како шишенце кечап кое што туку сте го отвориле. Се обидувате да го извадите од внатре, но ништо не се случува иако шишенцето е полно. Тогаш планот е да го удрите шишенцето од долната страна за да излезе кечапот. Ние сме се уште во таа фаза на удирање. Но еднаш кога кечапот ќе излезе ќе биде забавно“, рекол Баум.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Волците“ влегоа во ритам, рутински против Кристал палас

Објавено пред

Вулверхемптон ја забележаа третата победа во последните четири премиерлигашки мечеви, откако дома со 2:0 рутински ги минаа Кристал палас, за да се искачат на третото место на табелата.

Исходот на мечот беше решен во првото полувреме. Рајан Аит Нури во 17. минута се најде на вистинското место за 1:0, пред да проработи португалската врска кај „волците“, Нето му асистираше на Даниел Поденсе во 27. минута за удвојување на водството.

Вулверхемптон сега се трети со 13 поени, исто колку што имаат и лидерите Евертон и Ливерпул (со натпревар помалку), додека Палас се на 9. место со 10 поени.Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Бројот на загинати во земјотресот во Измир се искачи на 24

Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос се искачи...

Македонија14 часа

934 нови случаи на Ковид- 19, починаa пет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на...

Свет14 часа

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија15 часа

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Свет15 часа

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот...

Свет16 часа

Меркел е против затворање на границите на ЕУ поради Ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека е против затворање на границите во рамките на земјите-членки на Европската Унија во услови...

Македонија16 часа

Вучиќ, Рама и Заев разговараа за обновување на иницијативата за регионална соработка

Лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија – претседателот Александар Вучиќ, премиерите Еди Рама и Зоран Заев денеска одржаа состанок...

Регион17 часа

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација...

Македонија19 часа

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија19 часа

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија21 час

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија22 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија23 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион23 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија1 ден

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно1 ден

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа1 ден

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа1 ден

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа1 ден

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет2 дена

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Досие