Контакт

Спорт

РГ: Свјонтек е во финале, Подорoска немоќна против тинејџерката

Објавено пред

Полската тениска атракција во Париз, на последниот годинешен грен слем турнир Ролан Гарос, Ига Свјонтек (51-ва на АТП листата) обезбеди пласман во големото финале откако предмалку со 2-0 во сетови (6-2 и 6-1) ја совлада 23-годишната Аргентинка Надја Подороска.

19-годишната тенисерка за 72 минути ја неутрализираше 4 години постарата Подороска (131-ва на АТП листата) и со убедлива игра испишува историја за себе.

Во првиот сет Свјонтек беше сигурна, направи два брејка и со 6-2 стигна до предност од 1-0 во сетови.

Во вториот сет Аргентинката се закани, се обиде да го продолжи мечот, направи и брејк, но затоа пак полската тенисерка дури трипати и го одзема сервисот, па пласманот во финалето за Свјонтек се чини дека е повеќе од заслужен.

До финалето таа ги елиминираше Тревисан, Халеп, Бушар, Ксиеј и Вондрусова, а турнирот го започна од квалификациите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Од планините во Дагестан до УФЦ-титула – приказната за Хабиб во анимација

Објавено пред

Пред мечот за обединување на титулата во лесна категорија на Хабиб Нурмагомедов против Џастин Гетџи на УФЦ 254, британската ТВ-мрежа „БТ спорт“ со фантастична кратка анимација ја раскажа приказната за успехот на Хабиб, но и за трагичната смрт на татко му.

Непоразениот Хабиб има 28-0 скор, но мечот против Гетџи ќе му биде првиот по смртта на татко му, тренер и ментор, Абдулманап Нурмагомедов, по компликациите од Ковид-19.

Во приказната на „БТ спорт“ се зборува за почетоците на Хабиб и Абдулманап, борењето со мечките во Дагестан, недобивањето виза на Абдулманап за неговите мечеви, до смртта и желбата на таткото син му да стигне до 30-0 скор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Египетскиот дедо, конечно, влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстар фудбалер

Објавено пред

Езелдин Бахадер, конечно, влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстар професионален фудбалер, откако корона вирусот го оддолжи поставувањето на рекордот.

74-годишниот Бадахер почна со обидот да стане најстар фудбалер, но по прекинувањето на фудбалот во Египет, мораше да почека до саботата, кога настапи за својот клуб, третолигашот 6. Октомври против Ел Ајат и ги исполни условите на Гинисовата книга на рекорди – да го одигра вториот натпревар, откако првиот го одигра уште во март.

Тој утна пенал при 3:2 поразот, но беше задоволен од рекордот.

„Сонувам да го срушам рекордот уште еднаш и да го направам уште потежок за рушење“, вели Бахадер, кој го менува 73-годишниот Израеец Исак Хајик од првото место.

Египет исто така го има рекордот за најстар фудбалер на едно Светско првенство, откако голманот Есам Ел Хадари го сруши рекордот на Колумбиецот Фарид Мондграгон, откако играше на СП во Русија за „фараоните“ на 45 години.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куман признава: Меси не е во најдобра форма

Објавено пред

Роналд Куман признава дека Лионел Меси не е во најдобра форма, но не се жали на посветеноста и на работата на капитенот на Барселона по неговиот неуспешен обид да си замине од клубот во текот на летото.

Во четири меча во Ла лига, Меси има постигнато само еден гол, пенал при 4:0 победата над Вилјареал минатиот месец и нема ниту една асистенција, а има и создадено само шест шанси, далеку зад лидерот во лигата, Давид Фереиро со дури 22. Пред првиот меч од Лигата на шампионите против унгарскиот Ференцварош, тренерот вели дека е задоволен од неговото залагање и дека подобрата форма ќе дојде.

„Секогаш има притисок да се победи како фудбалер и тренер на Барселона. Ја знаеме ситуацијата на клубот, има работи надвор од теренот на кои не можеме да влијаеме. Но, можеме да работиме со тоа што го имаме и да одиме меч по меч. Формата на Меси може да биде подобра во моментов, но тој е среќен, тренира добро, фокусиран е и сака да биде капитен и лидер на тимот. Не се жалам и не сум загрижен бидејќи имаме постигнато осум гола во четири меча, што малку тимови го имаат. Против тимови како Севилја и Хетафе не е лесно да се креираат шанси“, вели Куман.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија3 часа

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија3 часа

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет4 часа

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија4 часа

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ4 часа

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Македонија4 часа

Од отворањето на градинките, од корoнавирус заболеле 18 деца и 55 вработени

Од отворањето на градинките на 9 септември досега од коронавирус заболеле 18 деца и 55 вработени, информира министерката за труд...

Македонија6 часа

Приведен кумот на поранешниот премиер Никола Груевски, за плацевите на Водно

По наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција, полицијата утрово го приведе Ристо Новачевски, кум на Никола Груевски, а...

Свет7 часа

(Видео) Запалени две цркви на протестите во Чиле

Најмалку две цркви се запалени во главниот град на Чиле, а илјадници луѓе се собраа на улиците на првата годишнина...

Европа8 часа

(Видео) „Фајзер“ произведе стотици илјади дози вакцина против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Фајзер“ објави видео кое покажува дека веќе има произведено стотици илјади дози вакцина против коронавирус во својата белгиска...

Свет8 часа

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна, но е ретка

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано...

Свет9 часа

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се...

Свет9 часа

(Видео) Се качил на кулата на Трамп во Чикаго и барал да разговара со претседателот

Неидентификуван маж се качил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи да разговара со претседателот на САД и медиумите. Мажот,...

Македонија9 часа

Ковид-19 го прележале над 17 илјади лица во земјава

Од Ковид-19 досега оздравеле 17.239 лица во земјава, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во земјава...

Регион10 часа

Полициски час во неколку црногорски градови

Здравствените власти во Црна Гора одлучија да воведат ограничувачки мерки во пет града во црвената зона според бројот на лица...

Европа21 час

(Видео) Илјадници Французи излегоа на улиците поради убиството на наставникот

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Франција во знак на поддршка на наставниците и со цел да ја одбранат слободата...

Европа22 часа

Стотици демонстранти ја нападнаа полицијата во Прага

Чешката полиција употреби солзавец и водени топови за да растера стотици демонстранти во Прага кои ги нападнаа полицајците по протестот....

Регион23 часа

Црногорските медиуми за Амфилохие: Привилегиран e, го лечат со „ремдесивир“

Митрополитот Амфилохие, кој се зарази со коронавирусот, доби лек „ремдесивир“, кој, според порталот ЦдМ, е недостапен за другите пациенти во...

Свет24 часа

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на...

Македонија1 ден

Аеродром, Центар и Карпош се општини со најголем број заболени од Ковид-19

Аеродром, Центар и Карпош се скопски општини со најголем број на заболени од Ковид-19. Според најновите податоци од Министерствоот за...

Досие