Контакт

Спорт

Досега се сметаше дека ова е невозможно? Бајлс со нереална партер-рутина (видео)

Објавено пред

Американската гимнастичарска суперѕвезда, Сајмон Бајлс предизвика бура реакции на Интернет, откако првпат во историјата успеа да направи тројно-двојна комбинација на партер, нешто што досега не успеал да го направи ниту една жена, ниту еден маж.

Четирикратната олимписка шампионка, која има само 22 години на националниот шампионат ги воодушеви судиите, откако претходно имаше избрано најтешка комбинација за најмногу поени.

Бајлс ја освои својата шеста американска титула на дводневниот повеќебој, со 118.500 поени, речиси пет поени пред најблиската ривалка Саниса Ли. Таа е фаворит за сите дисциплини на Олимпијадата во Токио во 2020 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гол од 45, па бомба од 20 метри – Виола од Беневенто јунак во Серија Б (видео)

Објавено пред

Италијанскиот второлигаш Беневенто синоќа на крилата на одличниот Бенито Николас Виола на својот стадион со 5-0 го совлада тимот на Трапани и се зацврсти на чело на табелата во Серија Б.

30-годишниот фудбалер имаше ноќ за паметење.

Најпрво, во првото полувреме погоди од белата точка, но головите за вистинско уживање беа негово дело во последните 10 минути од мечот.

Најпрво, по еден слободен удар на околу 45 метри од противничкиот гол, ја искористи „заспаноста“ на противничката одбрана на чело со нивниот голман и испрати проектил во мрежата.

Само 7 минути подоцна, истиот играч натрча на една топка на 20-тина метри од противничкиот гол и со силен удар биеше во аголот на нов погодок.

Погледнете ги мајсториите на Виола:

Прикажи повеќе...

Спорт

Шок во Амстердам, Ајакс загуби дома по цели 762 дена (видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Ајакс по повеќе од 2 години загубија меч од домашното првенство на домашен терен. „Копјаниците“ на „Јохан Кројф Арена“ синоќа загубија со 2-0 од тимот на Вилем Втори во првиот меч од 16 колона холандскиот шампионат.

Последен пат Ајакс пред своите навивачи беше поразен на 5 ноември 2017 година, пред цели 762 дена од Утрехт (2-1).

Оттогаш „копјаниците“ на својот терен одиграа 36 меча, но моментно третопласираната екипа на прволигашката табела во Холандија им го „зема скалпот“.

Иако тренерот Ерик Тен Хаг го изведе моментно најсилното напаѓачко оружја (Ланг, Тадиќ, Зијеш и Хунтелар), сепак не успеаја да го совладаат противничкиот голман.

Првиот гол гостите го постигнаа во 42 минута, од пенал. Сигурен реализатор беше Мајк Ндаијсхими, а вториот гол за гостите за конечни 0-2 беше дело на Данкерли во 78 минута.

Залудно Ајакс имаше 67% посед на топката и упати 29 удари кон противничкиот гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тргната забраната за „сините“, се спрема список со желби за јануари

Објавено пред

Челси е повторно на пазарот откако Арбитражниот спортски суд ја преполови казната на „сините“ и ја тргна забраната за купување играчи, па клубот уште во јануари ќе може да го засилува тимот.

Челси со менаџерот Лампард, со овој состав моментно е четврти во Премиерлигата, а ако следната недела го победи француски Лил во Лондон, ќе обезбеди и ноакут-фаза во ЛЕ.

Сепак, Челси веќе има направено список со желби уште за јануарскиот преоден рок.

Прв на него е младиот фудбалер на Борусија Дортмунд, Џејдон Санчо (19) кој „миионерите“ сакаат да го продадат пред се поради неговата недисциплина. Можно е со неговиот ангажман „сините“ да го срушат клупскиот рекорд од 85 милиони евра, колку што клубот пред 18 месеци плати за голманот Кепа Аризабалага.

На листата на желби е и играчот на Лестер, бекот Бен Чилвел. Пореална мета од него е дефанзивецот на Борнмут, Холанѓанецот Натан Аке.

Германскиот двоец, Каи Хаверц и Тимо Вернер нема да доаѓаат на „Стемфорд Бриџ“ иако претходно се пишуваше дека лондонскиот клуб е заинтересиран за нивни ангажман.

Сепак, англиските медиуми пишуваат дека Челси е подготвен да се бори со Ливерпул и Наполи за добедување на играчот од среден ред на Генк, Сандер Берг.

Во јануари „сините“ би можеле да тргнат и по крилото на Кристал Палас, Вилфред Саха, но не по секоја цена иако Челси има на располагање околу 150 милиони евра, најголем дел од продажбата на Еден Азар во Реал Мадрид. На тоа ако се додаде дека летово Челси ќе добие и 68 милиони евра за Алваро Мората (Атлетико Мадрид) чија позајмица ќе стане трајно купување, тогаш станува јасно дека Лампард ќе има доволно за трошење.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ31 минута

Македонски автобус се преврте во Србија, 12 лица се повредени

Македонски автобус околу 10 часот изутринава се преврте во Србија на магистралниот пат Прокупље – Блаце. Крајната дестинација на патниците...

Свет37 минути

Белата куќа: Подготовката на обвинение против Трамп е лакрдија

Белата куќа потврди дека нема да учествува во работата на Претставничкиот дом во постапката за подготовка на формално обвинение против...

Економија1 час

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија3 часа

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ3 часа

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет3 часа

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет3 часа

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет4 часа

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија4 часа

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија19 часа

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија20 часа

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија20 часа

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија21 час

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија21 час

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија22 часа

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија23 часа

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија1 ден

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија1 ден

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија1 ден

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Досие