Контакт

Спорт

Довициозо заврши во болница по огнениот старт (видео)

Објавено пред

Драматичното Британско ГП во Силверстоун донесе уште е ден страшен момент по судирот во првата кривина помеѓу Андреа Довициозо и Фабио Квартараро по која италијанскиот возач на Дукати беше примен во болница со „губење на сеќавањата“.

33-годишниот Довициозо беше исфрлен во воздухот додека неговиот мотоцикл се запали и остана неподвижен откако се преврте десетина минути. Од Дукати потврдија дека тој е примен во локалната болница поради „удар на главата“ поради кој ги загубил сеќавањата на судирот.

Ова е вторпат оваа сезона Довициозо да излета од трка, откако на Каталонското ГП во јуни беше „закачен“ од Хорхе Лоренцо, и со падот си ги нарушува шансите за титула – Марк Маркез сега има 78 поени пред него. За среќа од Дукати потврдија дека тој нема скршеници и дека најверојатно ќе биде подготвен за следната трка.

Спорт

Солскјер: Погба не оди никаде, среќен е во Јунајтед

Објавено пред

Пол Погба нема да си замине од Манчестер јунајтед дури и Реал Мадрид да направат понуда во јануари, тврди менаџерот Оле Гунар Солскјер, кој додава дека Французинот е среќен и задоволен на „Олд Трафорд“.

Погба наводно беше главната мета на Зинедин Зидан во летниот преоден рок, но шпанскиот клуб не успеа да се договори со Јунајтед, кои постојано тврдеа дека тој не е на продажба. Сега, по потпросечниот старт на сезоната, во Шпанија се тврди дека Реал и во јануари ќе се обиде да го донесе фудбалерот од средниот ред.

Солскјер вели дека 26-годишниот Французин останува.

„Не го слушам претседателот на Реал Мадрид. Пол работи напорно и посветен е на Манчестер јунајтед. Го видовме тоа додека беше повреден, како работеше за да се врати во форма. Не сум загрижен сега, ниту ќе бидам загрижен во иднината. Дури и во јануари Мадрид да се обидат да го донесат. Мораме да живееме со шпекулациите и ќе ги решиме како летово. Пол е среќен со својата форма. Мораш да имаш голем карактер да играш за Јунајтед. Посветеност, самодоверба и ароганција, ако сакате. Пол го има тоа“, објаснува Солскјер.

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ: Хаос во Мексико Сити откако главниот меч беше прекинат по 15 секунди (видео)

Објавено пред

Публиката во Мексико Сити фрлаше шишиња и други објекти кон октагонот по неславниот финиш на главниот меч од УФЦ помеѓу Јаир Родригез и Џереми Стивенс, кој беше прекинат по само 15 секунди.

Пресметката на двајцата фаворити ов перо категорија требаше да донесе спектакуларно финале, но наместо тоа беше прекинато по 15 секунди откако Родригез случајно го погоди Стивенс во окото. По пет минути пауза, окото на Стивенс отече и судијата Херб Дин го откажа мечот.

Ова не наиде на најдобра реакција на публиката, која почна да фрла со шишиња и со други објекти кон кафезот и кон Стивенс. Родригез, пак, мораше да биде смируван и на крајот се обрати кон публиката.

„Се извинувам многу. Двајцата трениравме напорно за овој меч и знам дека многумина потрошија пари да видат борба. Ќе го повториме ова“, изјави Родригез.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милано е обоен во „црно-сино“, Брозовиќ и Лукаку ги решија „росонерите“

Објавено пред

Фудбалерите на Интер го совладаа градскиот ривал Милан со 2-0 во дербито на Италија познато како „Дела Мадонина“. Според случувањата на теренот, победата сосема заслужено оди кај „нероазурите“ кои беа поконкретни, имаа многу повеќе прилики за гол.

Во две од нив топката заврши во мрежата зад грбот на инаку одличниот голман на Милан, Џиџи Донарума.

Првото полувреме помина во знакот на неколку поништени голови, со резултат 0-0.

epa07860083 Milan’s Krzysztof Piatek (R) in action against Inter’s Marcelo Brozovic (L) during the Italian Serie A soccer match between AC Milan and Inter Milan at Giuseppe Meazza stadium in Milan, Italy, 21 September 2019. EPA-EFE/ROBERTO BREGANI

Во вториот дел, во 49 минута Брозовиќ упати шут од дваесетина метри, топката неколкупати се одбиваше од играчите и заврши во мрежата.

Најсилното засилување на Интер, Ромелу Лукаку во 79 минута ја запечати победата, со удар со глава го матираше противничкиот голман.

Избраниците на тренерот Конте уште неколкупати ја гаѓаа рамката од голот, но на крајот мечот се заврши со резултат 2-0.

Интер има перфектен старт во Серија А, 4 победи во 4 кола. Милан со 2 победи и 2 порази е на средината на табелата.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 минути

Полска ќе евакуира 42.000 граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од...

Регион36 минути

(Видео) Најмалку 105 повредени лица во земјотресите во Албанија

Најмалку 105 лица се повредени во земјотресите што ја погодија вчера Албанија, информираа властите синоќа околу полноќ. Во потресот, оштетени...

Македонија56 минути

Денеска сончево време, од понеделник дожд

Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од -1 до...

Култура10 часа

Доделени наградите на завршната вечер на фестивалот „Браќа Манаки“

Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целата планета од филмски уметници од над 50 земји во светот,...

Македонија16 часа

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ17 часа

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Топ17 часа

Фатени двајца крадци кои ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица кои се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на...

Топ20 часа

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет22 часа

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет22 часа

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ22 часа

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ23 часа

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет24 часа

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија2 дена

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата2 дена

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет2 дена

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ2 дена

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија2 дена

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија2 дена

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет2 дена

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Досие