Контакт

Спорт

Дождлив хаос во Спа – по четири часа чекање и „вртење“ зад безбедносно возило, возачите добија пола поени

Објавено пред

По речиси четири часа, Белгиското ГП на легендарната патека Спа-Франкоршамп беше комплетирано без вистинско тркање, а возачите ќе се задоволат со половина поени според распоредот на стартување, по неуспешните обиди да се тркаат на силниот дожд во белгиските шуми.

Илјадниците фанови на трибините на легендарната патека чекаа да ги видат своите миленици во акција, но силниот дожд едноставно не дозволи старт. Откако трката започна стандардно во 15.00 часот зад безбедносно возило, по два круга беше покажано црвено знаме бидејќи немаше услови за трка.

По ова следуваше долго чекање, а ФИА реши наместо традиционалната граница од 3 часа за трка, да се обиде да има трка од еден час, по која би се поделиле половина поени. Меѓутоа, и по овој обид да се стартува трката во 18.17 часот, беше одлучено дека нема да има трка. Сепак, бидејќи беа поминати барем два круга, ќе има пласман на трката, со половина поени за возачите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал и Баерн го „демнат“ Ридигер

Објавено пред

Антонио Ридигер, ја одбил понудата на Челси да го продолжи договорот. Актуелниот договор на Ридигер истекува по завршувањето на сезоната. Доколку не потпише нов, тој ќе може без обесштетување да го напушто „Стенфорд Бриџ“.

Ридигер, кај Томас Тухел, стана незаменлив во првата постава. Според многумина тој е еден од тројцата најдобри дефанзивци во Европа.

Поради тоа, Челси се обидуваат да ја продолжат соработката со него. Како сега стојат работите, Ридигер, нема да остане во Лондон.

Англиските медиуми тврдат дека ситуацијата внимателно ја следат Реал Мадрид и Баерн Минхен. Доколку се реши за еден од овие два клуба, Ридигер ќе добие и дополнителен бонус за потписот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо лут заминал од прес-конференцијата

Објавено пред

Тренерот на Рома, Жозе Мурињо, по поразот од Лацио (3:2), лут ја напуштил прес конференцијата. Португалецот, по завршувањето на натпреварот, ги обвини судиите и ВАР за поразот на Рома.

Мурињо, потоа се упатил кон прес салата, кога го известиле дека поради епидемиолошките протоколи, тој може да разговара само со „Скај Спорт“, додека останатите новинари, прес конференцијата ќе ја следат на екраните, во друга просторија.

Мурињо одговорил дека тој протокол важи за тренерот на Лацио, не и за него. Тој инсистирал сите новинари да бидат присутни на прес конференцијата.

„Сакам да разговарам со новинарите, а вие не ми го дозволувате тоа. Морате да ја почитувате нивната работа, имаат право да поставуваат прашања“, рекол Мурињо.

Откако неговото барање било одбиено, Португалецот решил да си замине.

„Жалам, ова е начинот…“, рекол Мурињо, а потоа ја лупнал вратата и заминал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јувентус скапо ја плати победата над Сампдорија

Објавено пред

Јувентус скапо ја плати победата над Сампдорија (3:2), во Серија А. Неколку играчи се повредија и нивниот настап против Челси, во Лигата на шампионите е под знак прашалник.

Најголем удар за Јувентус претставува повредата на Паоло Дибала. Аргентинецот, постигна прекрасен гол, а неколку минути подоцна, со солзи во очите го напушти теренот.

Покрај Дибала, дуелот со Челси ќе го пропушти и поранешниот играч на овој клуб, Алваро Мората.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион44 минути

(Видео) Серија земјотреси во Грција, урнати згради и други објекти

По силниот земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала, што утрово го погоди грчкиот остров Крит, следеа неколку...

Европа1 час

Тесна победа на Социјалдемократите во Германија, партијата на Меркел втора

Германските Социјалдемократи (СПД) изборија тесна победа на националните избори, покажуваат првичните резултати и освоија мандат да формираат влада првпат од...

Свет2 часа

По три месеци, Сиднеј го укинува „локдаунот“

Австралиските власти најавија крај на тримесечниот „локдаун“ за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во останатиот дел од...

Македонија3 часа

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – стартува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија4 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните кои имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести, од денеска со потврда ќе можат да...

Топ18 часа

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион18 часа

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија19 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија23 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа1 ден

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија1 ден

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион2 дена

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа2 дена

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 дена

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 дена

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија3 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Досие