Контакт

Спорт

Драмата во Лас Вегас со среќен крај за Фјури – Вајлдер нокаутиран во 11. рунда

Објавено пред

Британскиот боксер Тајсон Фјури (31-0-1) покажа и докажа дека во моментов е навјеројатно најдобриот „тешкаш“ во светот на боксот откако рано утринава во Лас Вегас во спектакуларен меч во 11. рунда го нокаутираше предизвикувачот Дионтеј Вајлдер (42-2-1).

„Кралот на циганите“ како популарно се нарекува Фјури по оваа борба ќе има можност да се бори да освои појас во сите 5 категории во различните организации. За да се случи тоа тој ќе мора да го почека ревашнот меѓу Џошуа и Усик, па да го предизвика подобриот од тој дуел.

Вајлдер ги имаше свои моменти, особено во четвртата рунда кога двапати го испрати Фјури на подот, но Британецот успеа да се консолидира и целосно да го контролира остатокот од мечот.

Трипати Вајлдер завршуваше на подот за време на овој меч.

Сепак во единаесетата рунда Фјури дојде до нова нокаут победа и остана непоразен и во својот 32-ри професионален меч.

Спорт

Петте замени стануваат постојани од следната сезона?

Објавено пред

Според британскиот „Тајмс“, правилото за пет замени во еден натпревар, кое беше донесено за време на пандемијата на КОВИД-19, ќе стане постојано од следната сезона.

ИФАБ, Интернационалниот борд кој ги поставува правилата на фудбалската игра, ја поддржува промената и предлогот ќе биде поставен на состанокот следниот месец, пред на генералното собрание во март правилото да стане постојано.

Повеќето европски лиги го усвоија правилото минатата година, како привремена мерка да се помогне на клубовите и тренерите со можните отсуства поради корона вирусот, но тоа остана на сила во Серија А и во натпреварувањата на УЕФА, како Лига Европа и Лигата на шампионите, додека Премиерлигата се врати на правилото на три замени во еден меч. Тие кои ќе се решат да останат со три замени, ќе имаат право да го направат тоа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон: На шампионската фотографија само јас не бев белец!

Објавено пред

Седумкратниот Ф1 шампион Луис Хамилтон во интервју за „ВСЈ магазинот“ признава дека уште го мачи и го растажува тоа што во Формула 1 нема доволно разновидност и дека спортот останува „премногу бел“.

Од неговото деби во Ф1 во 2007 година како 22-годишник, Хамилтон има најмногу пол-позиции, победи и светски титули (каде што е израмнет со Михаел Шумахер). Но, 36-годишниот Британец вели дека неговото искуство со расизмот во Ф1 е разочарувачко, посебно бидејќи тој останува единствениот црн возач во спортот.

Хамилтон вели дека заедно со неговиот татко и поранешен агент Ентони, се надевал дека спортот ќе се трансформира како што направија Тајгер Вудс во голфот и сестрите Вилијамс во тенисот, но шампионската фотографија по крајот на 2019 го уверила дека не успеал.

„На фотографијата со тимот, јас бев единствениот кој не беше бел. Тука сум 14-15 години, како работите не се сменија? Навистина сум тажен поради тоа. Фрустриран и тажен“, вели Хамилтон.

По ова, студијата на Кралската академија за инженеринг утврди дека помалку од 1 отсто од вработените во Формула 1 не се белци. Заедно со шефот на Мерцедес, Тото Волф, Хамилтон ја почна кампањата за разновидост во спортот.

„Да не почневме, ништо немаше да се смени“, додава Хамилтон.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Протече“ освојувачот на „Златната топка“ – Левандовски пред Меси?

Објавено пред

Пред доделувањето на најелитната индивидуална награда во фудбалот, „Златната топка“ на 29 ноември, на социјалните мрежи се тврди дека е „протечен“ конечниот распоред по кој Роберт Левандовски, конечно, на 33 години ќе стане освојувач.

На фотографијата со датум од 25 октомври, кој наводно е од „Франс фудбал“, се покажува ранкингот на кој полскиот напаѓач на Баерн е на првото место пред Лео Меси и Карим Бензема. Исто така се покажува дека тој добил 627 поени од 176 гласачки нации, пред Меси (чиј резултат не се гледа) и Карим Бензема со 526 поени. На Левандовски лани му избега „Златната топка“, откако организаторите „Франс фудбал“ решија да не ја доделат наградата.

Зад ова трио во топ 10 се и Мохамед Салах, Жоржињо, Килијан Мбапе, Н’Голо Канте, Ерлинг Халанд, Кристијано Роналдо и Кевин де Брујне.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет6 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија8 часа

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија8 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија9 часа

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет10 часа

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион11 час

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија11 час

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија12 часа

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет12 часа

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија22 часа

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија22 часа

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија23 часа

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија23 часа

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет23 часа

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија1 ден

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија1 ден

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија1 ден

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Економија1 ден

Бектеши: Нема зголемување на цената на струјата до крајот на годината

До крајот на годината ќе има доволно количина електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до крајот...

Досие