Контакт

Спорт

Само Србија се намачи од фаворитите, голема победа за Албанија во Будимпешта

Објавено пред

Сите фаворити забележаа победи, во натпреварите кои се одиграа вечерва во квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар. Изненадување направи единствено Албанија, која со победата над Унгарија во Будимпешта, се искачи на второто место во својата група.

dobivaj vesti na viber

Србија, во А-групата, се изнамачи со Луксембург. Србите промашија неколку шанси во првиот дел, беа оштетени за пенал, а до победата дојдоа со голот на Влаховиќ во 67.минута.

Со натпревар повеќе од Португалија, Србите водат во групата со 14 бода, еден помалку имаат Португалците. Останатите, Луксембург, Република Ирска и Азербејџан, немаат шанси за пласман на Мундијалот.

Во Ц-групата, Швајарија ја победи Северна Ирска со 2:0. Ирицуте од 37 минута играа без исклучениот Луис. Зубер и Фашнач ги постигнаа головите.

Италија е прва во групата Швајцарија. Азурите имаа 14 бодови и меч повеќе од Швајцарија која има 11 бодови.

Данците, гостуваа во Молдавија, славеа со 4:0. Головите беа постигнати во првиот дел од 23. до 44.минута. Олсен, Кјер, Норгард и Меле беа стрелци.

Во оваа група Австрија со головите на Лаимер и Сабицер победи кај Фарските острови.

Днаска со максимални седум победи води во Ф-групата, пред Шкотска која има 14 бодови, следуваат Израел и Австрија со 10.Во И-групата Англија со „шарен“ состав победи во Андора со 5:0, Полска со исте резултат го победи Сан Марино, а Албанија славеше со 1:0 во Унгарија.

Англија има 19 бодови на првото место, Албанија ја следи со 15, Полска има 14.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

УЕФА им забрани, но Унгарците ќе дозволат знамиња на Голема Унгарија на трибините

Објавено пред

УЕФА им забрани на унгарските навивачи да носат знаме и ознаки на Голема Унгарија, поранешната државна творба која заедно со Унгарија вклучуваше делови од Австрија, Хрватска, Србија, Словенија, Словачка, Романија и Украина. Сепак, унгарскиот фудбалски сојуз тврди дека Европската фудбалска организација нема право да им забрани да ги носат тие симболи на натпреварите и дека нивните навивачи, доколку сакаат, можат да продолжат да ги истакнуваат.

dobivaj vesti na viber

„Се работи за историската карта на Унгарија која едноставно беше погрешно протолкувана. Има несигурности и недоразбирања за тие симболи, а за сѐ се виновни медиумите. Затоа сметаме дека е потребно да го повториме нашето објаснување. Одлуката да ги носиме тие знамиња ја донесе нашата федерација, која ќе дозволи нивен влез на стадионите во следните два натпревари. Романскиот фудбалски сојуз очигледно погрешно ги протолкувал тие симболи. Продолжуваме да се бориме против сите форми на расизам и дискриминација, но знамињата ќе ги дозволиме и за тоа не треба да не обвинуваат за расизам“, се вели во соопштението на Унгарскиот фудбалски сојуз.

УЕФА објави дека ќе ги казни Унгарците ако на трибините има знамиња на Голема Унгарија.

Прикажи повеќе...

Домашен

Македонскиот скијач Виктор Петков освои сребро на меѓународен натпревар во Србија

Објавено пред

Mакедонскиот скијач, Виктор Петков освои второ место во дисциплината велеслалом, како и четврто и петто место во двете слалом трки  на Државното првенство на Србија, каде што учествуваа скијачи од седум држави.

dobivaj vesti na viber

23-годишнит Петков, е член на ски клубот „Сноу спорт“ од Гостивар.

На 20 и 21 март на Копаоник, Република Србија се одржа Државното првенство на Србија во скијање, во дисциплините слалом и велеслалом каде учествуваа 57 натпреварувачи од 9 земји.

Прикажи повеќе...

Спорт

Италија со специјални дресови ќе игра против Англија – во чест на Џанлука Вијали

Објавено пред

Италија и Англија вечерва се среќаваат во Неапол во големото дерби од првото коло од квалификациите за ЕП и во репризата од финалето на минатиот шампионат, а мечот ќе остане запаметен како прв за актуелните европски шампиони по смртта на поранешниот напаѓач Џанлука Вијали.

dobivaj vesti na viber

Вијали во последните години беше дел од стручниот штаб на репрезентацијата, а почина во јануари на 58-годишна возраст по тешко боледување.

Репрезентацијата на Италија против Англија ќе носи специјални дресови со посвета на Вијали.

„Лука, „азуро“ засекогаш“, пишува на јаката од дресот на Италија за вечерашниот дуел.

Италија вечерва ќе се претстави во дресови на „Адидас“, откако имаше долга соработка со компанијата „Пума“, која траеше повеќе од една и пол деценија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ4 часа

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија7 часа

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија7 часа

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...

Македонија8 часа

Османи за апсењето на Путин: Имаме недвосмислен став

Македонија ќе постапи по потерницата за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Ова е заклучокот од одговорот на министерот за...

Економија8 часа

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се...

Македонија9 часа

(Фотовест) Преку решетки до извод од Управата на матичните книги, документи се пополнуваат на полуотшрафен дрвен шалтер

Објектот во кој е сместена Управата за водење на матичните книги во Ѓорче Петров остана непроменет. И натаму граѓаните преку...

Македонија10 часа

„Си има Обвинителство“, разрешениот директор на „Идризово“ крена раце од мрежата полицајци и затвореници за копање на тунелот

Директорот на „Идризово“ во заминување, Шпенд Тахири, и самиот потврдува дека разрешувањето што го доби од Владата е последица на...

Македонија11 часа

(Видео) Запален паркиран автомобил во близина на „Илинденска“, пожарот зафатил и друго возило

Автомобил ноќеска бил запален на паркинг на булеварот Илинденска. Речиси целосно изгоре „голф“, кој бил во сопственост на 40-годишен скопјанец....

Македонија12 часа

Студентскиот отпор: Ќе ги искористиме сите механизми за остварување на целите

Сакаме да го изразиме нашето незадоволство од институциите и нивниот игнорантски, незаинтересиран однос кон студентите, кој континуирано се зголемува во...

Македонија12 часа

Од попишани 3.504 лица, само 196 Бугари ќе гласаат во Македонија на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Бугарското министерство за надворешни работи на својата официјална странива објави дека на претстојните предвремени парламентарни избори во Бугарија од Македонија...

Европа12 часа

Гутереш: Човештвото е изложено на ризик од недостиг на чиста вода

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека човештвото е изложено на ризик од глобален недостиг на чиста вода, што...

Свет13 часа

Сијарто: Западноевропските земји не се искрени кога зборуваат за проширување на ЕУ

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека земјите од Западна Европа не се искрени кога зборуваат за...

Свет13 часа

Столтенберг: Западот мора да биде подготвен за војната за уништување на Путин

Рускиот претседател Владимир Путин нема непосредни планови за мир во Украина и затоа Западот треба уште долго да се подготвува...

Македонија1 ден

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Закани со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи“ завршиле со сечење на гуми од автомобил. Вака градоначалникот на...

Македонија1 ден

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

Градоначалникот и лидер на БЕСА, Билал Касами, за „Макфакс“ посочува дека во објавата на социјалните мрежи не напишал дека Тетово...

Македонија1 ден

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ е избришан од Централниот регистар со одлука на Министерството за правда. Клубот имаше рок да...

Македонија1 ден

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија1 ден

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...

Македонија1 ден

Нова паника: крадец претставен како киднапер на деца во музичкото училиште, објавувачот утврди дека згреши, па се извини

Крадец претставен како киднапер предизвика паника во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“. Фотографија од маж  залепена на влезот од училиштето со...