Контакт

Спорт

Дрес на Џордан од 1998 на продажба, цената половина милион (фото)

Објавено пред

Еден од последните дресови што легендарниот Мајкл Џордан ги носеше во Чикаго ќе се најде на аукција, а очекувањата се дека ќе се продаде за половина милион долари.

Легендата на НБА-кошарката дресот го носеше во финалето на Источната конференција, негово последно со Булси. Тогаш „биковите“ со многу мака го елиминираа тимот на Индијана предводен од Реџи Милер.

Дресот што ќе оди на аукција Џордан го носел во третиот и четвртиот меч од серијата, на 23, односно на 25 мај 1998 година. На првиот меч кошаркарот постигна 30, а на вториот 28 поени.

Дресот на аукција ќе го понуди компанијата Goldin Auctions.

„Очекуваме да поставиме рекорд за највреден дрес на Џордан на сите времиња“, вели Кен Голдин од компанијата.

Аукцијата почнува на 22 овој месец.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Познати се четврт-финалните и полу-финалните двојки во ЛШ

Објавено пред

Во седиштето на УЕФА беа извлечени четврт-финалните двојки во Лигата на шампионите, чија завршница ќе се одигра во август. Поради вонредните мерки најдобрите осум екипи за трофејот ќе се борат на завршниот турнир во Лисабон. Натпреварите ќе се играат на стадионите на Бенфика и Спортинг.

Лигата на шампионите која поради пандемијата што ја предизвика вирусот Ковид-19 беше прекината во март. До тој момент четири клуба изборија пласман во четврт-финалето тоа се Атлетико Мадрид, Аталанта, Лајпциг и Пари Сен Жермен.

Сезоната во Лигата на шампионите ќе продолжи на 7 и 8 август кога ќе бидат одиграни реванш натпреварите од осмина-финалето помеѓу Барселона и Наполи (1:1), Манчестер сити и Реал Мадрид (2:1), Јувентус и Лион (0:1), односно Баерн Минхен и Челси (3:0).

Четврт-финалните мечеви на програмата ќе бидат на 12, 13, 14 и 15 август. Двојките се следни: Манчестер сити/Реал Мадрид – Јувентус/Лион, Лајпциг – Атлетико Мадрид, Наполи/Барселона – Челси/Баерн Минхен, Аталанта – Пари Сен Жермен.

Полу-финалната фаза ќе се игра на 18 и 19 авуст, а таму ќе играат победниците од натпреварите помеѓу Манчестер сити/Реал Мадрид – Јувентус/Лион и Наполи/Барселона – Челси/Баерн Минхен, односно Лајпциг – Атлетико Мадрид и Аталанта – Пари Сен Жермен.

Финалето на стадионот на Бенфика ќе се игра на 23 август. Условниот домаќин ќебиде победникот на втпрото полу-финале.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ф1 ќе се вози на култната патека во Муџело

Објавено пред

Култната Мото ГП патека во Муџело оваа година ќе им биде домаќин на најдобрите возачи во Формула 1. Трката на патеката во Тоскана ќе се вози на 13 септември.

Поради измените во календарите во Мото Гп и Формула 1 оваа година мотоциклистите нема да се трката во Муџело, но ќе има трка во Ф1.

Тимовите од Формула 1 досега само еднаш имале можност официјално да тестираат на оваа патека. Муџело е патека чии сопственик е Ферари и се користи за приватни тестирања.

Трката во Муџело на 13 септември ќе биде 1.000 за славниот италијански тим.

Муџело ќе биде четврта италијанска патека на која ќе се вози трка во Формула 1. Претходно тоа беше случај со Монца, Имола и Пескара.

Покрај трката во Муџело ФИА потврди дека на 27 септември ќе се вози и трката за Големата награда на Русија на патеката во Сочи.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Црвена звезда го потврди трансферот на Хол

Објавено пред

Ленгстон Хол е новото засилување за кошаркарскиот клуб Црвена звезда. Американецот во црвено-белиот табор дојде од редовите на Промитеас.

Хол има 29 години, минатата сезона во Еврокупот имал просек од 11,4 поени и 5,7 асистенции по натпревар, додека во првенството на Грција неговиот просек по натпревар бил 9,5 поени 6,5 асистенции.

Бекот-шутер во Европа игра од 2014 година, настапувал за Пистоја, канту, Бон, Колос, Цибона и Промитеас.

Хол е четвртото засилување за Црвена звезда во пресрет на новата сезона. Претходно договори со клубот кој ќе игра во Евролигата потпишаа Ленди Ноко од Алба, Кори Волден од Партизан и Џордан Лојд од Валенсија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалицираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање Влада, изјави генералниот секретар на партијата Игор Јанушев во интервју...

Топ1 час

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е.М.(24) и А.И.(22), двајцата од...

Топ2 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион2 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија3 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет4 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија5 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија5 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија5 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија16 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија17 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија19 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија19 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија21 час

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ21 час

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија22 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет23 часа

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион23 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион1 ден

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет1 ден

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Досие