Контакт

Спорт

Дринквотер треба да ги спасува Астон вила од испаѓање

Објавено пред

Поранешниот англиски репрезентативец Дени Дринквотер се приклучи на Астон вила на позајмица до крајот на сезоната и ќе се обиде славниот клуб од Бирмингем да го спаси од испаѓање од Премиер лигата.

29-годишниот Дринквотер, кој стана славен во шампионската генерација на Лестер, е фудбалер на Челси, но првата половина од сезоната ја помина во Барнли, каде што имаше само два настапи, по што клубот го врати во Челси.

„Дени беше клучен член од шампионскиот тим на Лестер и играл за англиската репрезентација, така што искуството е огромно и тој ќе биде големо засилување за нас“, изјави тренерот на Вила, Дин Смит.

Се верува дека Вила ќе мора да ја плаќа целосната плата на Дринквотер од 110.000 фунти неделно. Ова е најлоша сезона во кариерата на Дринквотер, одбележана со повреди, но и со проблеми надвор од теренот, откако во септември беше истепан пред еден ноќен клуб во Манчестер. Френк Лампард веќе јасно му кажал дека тој нема иднина во Челси, иако е под договор до 2022 година. Астон вила се на само еден поен од зоната за испаѓање во Премиер лигата.

Спорт

Ночерино: Поништениот гол на Милан против Јуве во 2012 ја смени историјата на клубот

Објавено пред

Поранешниот фудбалер од средниот ред на Милан, Антонио Ночерино вели дека „голот дух“ кој не беше признаен против Јувентус во 2012 целосно ја сменил историјата на „росонерите“.

Ночерино смета дека Милан ќе чека повеќе од 10-те години кои ги чекаше Интер за титулата токму поради поништениот гол пред девет години. Во 2011/12 Милан беа вклучени во битка за титулата со Јувентус, кога се сретнаа во Милано во февруари.

Ночерино го постигна првиот гол за водство на тимот на Масимилијано Алегри, а Сали Мунтари даде гол во второто полувреме, гол кој беше поништен, иако очигледно ја помина линијата зад Џиџи Буфон. Наместо водство од 2:0, Милан примија гол во финишот на мечот и на крајот ја загубија титулата со 4 поени заостанување зад Јувентус на Конте, кој тогаш почна низа од девет титули.

„Не полудевме по натпреварот, туку веднаш по голот. Беше неверојатно што не го признаа тој гол, иако беше очигледен. Тој момент ја смени историјата на Милан. Со голот ќе го освоевме скудетото, а големите играчи, Златан Ибрахимовиќ и Тијаго Силва немаше да заминат тоа лето. Клубот ќе инвестираше повеќе пари и ќе останевме конкурентни. Затоа тој ‘гол дух’ ја смени историјата на Милан“, вели Ночерино.

Од тој момент, Милан има само еден пласман во топ 4, завршувајќи на третото место следната сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мејведер искрен по конфликтот со Пол: Вакви работи се продаваат!

Објавено пред

Боксерската легенда Флојд Мејведер Јуниор покажа поинаква страна од неговиот карактер веднаш по контроверзната и луда пресметка со Јутјуберот Џејк Пол во четвртокот.

Тепачката која се случи на настанот за промоција на мечот на Мејведер против братот на Пол, Логан Пол во јуни, го остави Џејк Пол со модро око и повреда на устата, а самиот Мејведер како луд човек одеше по ходниците пцуејќи и ветувајќи дека ќе го убие најмладиот брат Пол.

Меѓутоа, на промотивната фотосесија, 43-годишниот Мејведер, кој инаку изгледа во одлична физичка подготовка, беше професионален.

„Морам да бидам во контрола на работите. Види, јас знам што се продава. Видовте што се случи денеска? Тоа се продава“, изјави Мејведер.

Секако, оваа изјава фрла сомнеж на целиот инцидент – дали тој успеа толку бргу да се смири, или целата ситуација беше креирана само за публиката.

Хаос во Мајами – Мејведер со тупаници го удираше Ју-тјуберот Џејк Пол

Прикажи повеќе...

Спорт

Британската влада притиска финалето на ЛШ да се премести од Истанбул

Објавено пред

Британската влада ја постави Турција на црвената листа за патувања, што значи дека навивачите на Челси и Манчестер сити, кои ќе патуваат на финалето на Лигата на шампионите во Истанбул, ќе мора да поминат во карантин при враќањето дома.

Двата премиерлигашки клуба ќе добијат по 4.000 билети за финалето на 29 мај, но поради високиот број случаи на коронавирус во Турција, британската влада се обидува да лобира кај УЕФА преместување на финалето во Англија, тврди „Дејли телеграф“.

Проблемот е што дури и фудбалерите на двата клуба ќе мора да поминат двонеделен карантин при враќањето во Англија, што ќе претставува голем проблем за играчите на англиската репрезентација, кои ги почнуваат настапите на Европското првенство само 15 дена по финалето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија3 часа

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија4 часа

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија5 часа

Во Македонија 234 нови случаи на коронавирус, починаа 25 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 234 нови случаи на коронавирус, починаа 25 лица, а оздравеа 768 пациенти,...

Македонија5 часа

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија6 часа

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија6 часа

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија8 часа

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија11 час

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет11 час

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион11 час

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија11 час

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион12 часа

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет12 часа

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија1 ден

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија1 ден

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија1 ден

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа1 ден

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Досие