Контакт

Спорт

Дуелот Тајсон – Џонс заврши нерешено, „челичниот“ побара реванш

Објавено пред

Рано утринава, во егзибициски меч во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес 54-годишниот Мајк Тајсон се врати во рингот по пауза од 15 години. Ги вкрсти ракавиците со 3 години помладиот Рој Џонс Јуниор.

Боксуваа 8 рунди по 2 наместо по стандардните 3 минути. Судиите мечот го прогласија нерешен, а Мајк Тајсон веднаш побара реванш.

Еден од најголемите тешкаши на сите времиња беше лут по ваквиот епилог. Беше многу мотивиран, во секоја рунда влегуваше експлозивно, но по дваесетина секунди остануваше „без здив“.

Бруталните удари овојпат изостанаа, единствено имаше кратка размена во петтата рунда. На крајот на секоја рунда Тајсон беше разочаран и одбиваше да оди во својот агол од рингот, додека Џонс ги избегнуваше ударите.

Во последната рунда „челичниот“ даде се од себе, но не успеа Џонс да го испрати на подот.

„Ремито е очекуван и најправеден исход. Многу сум среќен што повторно бев во рингот. Иако две минути сега траат како на времето три, пак ќе се борам. Мора да го повториме мечот, сакам реванш“ – рече Тајсон по мечот.

Неговиот противник вели дека нема намера да го повтори ова искуство.

„Ударите на Тајсон и понатаму се застрашувачки“ – рече тој.

Од овој пријателски бокс меч Тајсон ќе заработи околу 10, а Џонс околу 3 милиони долари. „Челичниот“ се обврза парите да ги донира во добротворни цели.

Спорт

Сејдини до Мојсовски: За ова драг Наумче Мојсовски се одговара

Објавено пред

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Муамед Сејдини, на прес-конференција, реагираше на вчерашното соопштение на Агенцијата за млади и спорт (АМС).

АМС, вчера, ја известија јавноста за продолжување на неправилностите во работата на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) спротивни од Законот за спорт, утврдени со инспекцискиот надзор извршен на денешен ден пред две години.

Сејдини вели дека дека решението на второстепената комисија е конечно и против истото нема право на жалба, но дека има право на тужба против, на овој начин, донесениот управен акт.

ФФМ согласно законите поднеле тужба со која поведе Управен спор против државната комисија за одлучување во втор степен во врска со нејзиното Решение.

Во продолжение е обраќањето на првиот човек на ФФМ, Муамед Сејдини.

„Со факти и одлука на хартија да им покажеме и потврдиме колку не знаат и колку не се срамат што не знаат.

За тоа, драг Наумче Мојсовски, директор на Агенцијата за млади и спорт – се одговара.

Во текот на вчерашниот ден, и до мене стигнаа шпекулации дека одредени претставници на клубовите од македонската лига се повикувани во државни институции, присилувани да потпишуваат некаква поддршка за бојкот на Генералното Изборно Собрание на Фудбалската федерација на Македонија, уценувани со поделбата на ваучерите. Шпекулациите одеа дотаму што на големо се споменуваше и името на Премиерот на нашата држава.

Одбивав да верувам во таквите „игри без граници“ сѐ додека не го прочитав соопштението од Агенцијата за млади и спорт објавено на нивната официјална страна.

Во известувањето од Агенцијата за млади и спорт се вели дека при извршен инспекциски надзор во Фудбалската федерација на Македонија се утврдени низа неправилности спротивно на Законот за спорт.

Наведуваат дека решението било обжалено и после сите институционални и законски процедури и рокови, жалбата беше отфрлена како неоснована од страна на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочна постапка, со што Решението стана правосилно и извршно и против него не е дозволена жалба.
И сега доаѓаме до моментот од кој треба да се срамиме сите ние од начинот на кој постапуваат одредени наши инситуции, во овој случај највисокото државно тело за спорт.

Вистина е дека решението на второстепената комисија е конечно и против истото нема право на жалба. Но, има право на тужба против, на овој начин, донесениот управен акт.

Фудбалската федерација на Македонија согласно законите поднесе тужба со која поведе Управен спор против државната комисија за одлучување во втор степен во врска со нејзиното Решение.

И бидејќи овој „сакам кажам – не знам речам“ начин на комуникација е нивен избор, а ние „на сила“ сме принудени да се браниме од нешто што не е вистина, еве, тука пред вас и пред цела јавност ја објавувам пресудата од поднесената тужба против поништеното решение кое Агенцијата за млади и спорт најави дека ќе го спроведува.

Пресудата вели дека тужбата на тужителот Фудбалска федерација на Македонија СЕ УВАЖУВА. Решението се ПОНИШТУВА.
За ова, драг Наумче Мојсовски, директор на Агенција за млади и спорт се одговара.

За ваквиот начин на постапување се известени УЕФА и ФИФА, кои го следат овој случај од моментот кога се вршеше инспекцискиот надзор. Известени се за сите одлуки и начинот на кои се носени тие одлуки.

Не дај Боже, никој од нас не посакува, но чувствувам обврска да истакнам дека ваквото постапување може да донесе „квантен скок“ ама наназад за македонскиот фудбал и нашите репрезентации.

Причина за тоа нема да биде Фудбалската федерација на Македонија, ниту јас како претседател, туку срамното и слепо однесување на поединци и институции со цел да се стави рака врз Фудбалската федерација на Македонија.

На крајот, Ве уверувам дека Фудбалската федерација на Македонија ќе продолжи да се спротивставува на било каков притисок кој не доаѓа од фудбалското семејство. За сѐ друго сме отворени за соработка се цел продолжување на сонот кој го живееме“.

Фото/ffm.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Јованка Радичевиќ во идеалниот тим на деценијата

Објавено пред

Јованка Радичевиќ, поранешна ракометарка на Вардар, се најде во идеалниот тим на деценијата, во изборот на специјализираниот ракометен портал „Handball-planet.com“.

Покрај 34-годишната Радичевиќ, која е најдобро десно крило, во тимот на деценијата се најдоа голманката Катрин Лунде, Камила Херем, Кристина Неагу, Корнелија Грот, Нора Мерк и Хајди Локе.

Радичевиќ, во кариерата пет години го носеше дресот на Вардар (2013-2018).

Во изборот учествувале реномирани тренери, ракометни легенди и новинари од целиот свет.

Тренери: Драган Аџиќ (Црна Гора), Адријан Василе (Романија), Пер Јохансон (Шведска), Хорхе Дуенас (Шпанија), Ненад Шоштариќ (Хрватска), Хеле Томсен (Данска), Тор Одвар Моен (Норвешка).

Легенди: Тања Медвед (Србија), Даниела Пиедаде (Бразил), Кристина Варзару (Романија), Рафаеле Тревел (Франција), Каролине Бреиванг (Норвешка), Ања Алтхаус (Германија), Људмила Бодниева (Русија).

Новинари: Лаура Агена (Аргентина), Иболија Шекереш (Унгарија), Зорица Радојковиќ (Србија), Хорхе Даргел (Шпанија), Стиг Нигард (Норвешка), Сергеј Приголовкин (Русија), Бјорн Пазен (Германија).

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ливерпул ја губи трката за титулата, му следува борба за пласман во топ-4“

Објавено пред

Ливерпул, синоќа, по четири години и 68 натпревари, доживеа пораз на домашен терен во Премиер лигата. Барнли сензационално ги однесе бодовите од „Енфилд“ со голот на Ешли Барнс од пенал во 81. минута.

Ливерпул е во криза, тоа го покажуваат резултатите. „Црвенте“ во 2021 година немаат постигнато гол, а немаат победа на последните пет натпревари.

Поранешниот капитен на Ливерпул, Џејми Карагер, најавува фијаско доколку Јирген Клоп не смени нешто во играта.

„Не се сеќавам кога последен пат се случило толку играчи во исто време да бидат надвор од форма“, рекол во својот коментар на „Скај спортс“.

Ливерпул викендов ќе игра во ФА-купот против Манчестер јунајтед, а потоа му следува серија на тешки натпревари во Премиер лигата.

„Доколку серијата што им следува не помине добро, тогаш е сигурно дека веќе во февруари ќе отпаднат од борбата за титулата. Доколу се случи тоа, тогаш Ливерпул ќе води жестока борба за топ-4 и пласман во Лигата на шампионите“, стравува Карагер.

По дуелот со Манчестер јунајтед, Ливерпул ќе игра против Тотенхем и Вест Хем во Лондон (28 и 31 јануари), потоа на „Енфилд“ ќе ги пречека Брајтон и Манчестер сити (3 и 7 февруари), а на 13 февруари ќе гостува кај Лестер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше...

Македонија2 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ3 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија3 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија3 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија3 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион4 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа4 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет5 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа5 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет6 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет16 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа18 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија19 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија21 час

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет21 час

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија23 часа

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија1 ден

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија1 ден

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија1 ден

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Досие