Контакт

Спорт

Михајловиќ: Марадона беше најдобриот, се бореше буквално за секоја топка

Објавено пред

Смртта на Диего Марадона ги потресе љубителите на фудбалот ширум светот, а за неговите остварувања свој коментар даде и српскиот тренер во Болоња, Синиша Михајловиќ. Тој открива дека на својот напаѓач во клубот, Муса Бароу му покажал снимка од меч на Марадона да му покаже колку тој бил агресивен за да ја зачува топката.

„Тажен сум поради Диего. Размислував за него и за тоа каков може да биде животот. Не сакам веќе да видам ниту еден обид за лоб удар или некои чудни работи пред голот. Пред голот си и шутираш, тоа е тоа. Му пуштав во петокот документарен филм за Марадона, за да му покажам зошто тој беше најдобриот на сите времиња. Беше познат по дриблинзите и головите, но се враќаше и до својот шеснаесетник за да ја земе топката, се бореше буквално за секоја топка. Беше цврст, секогаш притискаше. Ако Марадона го можеше тоа, го можеш и ти, го можат сите“ му порача Михајловиќ на својот напаѓач.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Куќата која Мајк Тајсон му ја продаде на 50 Сент кога банкротираше (галерија)

Објавено пред

Мајк Тајсон, име кое привлекува милиони долари каде и да се појави, во 2003 година не беше во најдобра финансиска состојба, откако банкротираше, и мораше да го продаде неверојатниот дом во Конектикат за „само“ 4.5 милиони долари на раперот 50 Сент.

Само една година по неговиот последен меч за титулата, поразот од Ленокс Луис, Тајсон мораше да побара заштита од банкрот со долгови над 23 милиони долари и покрај тоа што дотогаш имаше над 300 милиони долари заработувачка.

Во неверојатната куќа има 21 спална соба, 25 тоалети, терени за кошарка (надвор и внатре), неколку базени, кино-соба, огромна кујна, но и ноќен клуб внатре во куќата.

Сепак, 50 Сент не се усреќи. Тој се жалеше дека троши месечно 70.000 долари само на оддржување и кога ја постави на продажба, чекаше 12 години за следен купувач. На почетокот раперот бараше 20 милиони долари, за на крајот да ја продаде за само 3.2 милиони долари, односно на крајот тој да биде во загуба.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гофан во Монпелје го освои првиот трофеј од 2017

Објавено пред

Белгиецот Давид Гофан стигна до својата прва титула од 2017 година, откако во драматичното финале на Монпелје опен во Франција со 5:7/6:4/6:2 го совлада Шпанецот Роберто Баутиста Агут.

30-годишниот Гофан, кој излета во првото коло на Австралија опен овој месец, немаше освоено титула од таа во Токио во 2017 година, а последното финале го играше пред година и пол во Синсинати. Против Баутиста Агут, тој имаше лош старт, но го крена нивото во вториот и третиот сет за победа по 2 часа и 7 минути игра.

За Баутиста Агут ова е пак продолжување на низата без титули, откако последната ја освои во Доха во 2019 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Берон Дејвис до Златан: Глупав си, човеку!

Објавено пред

Поранешната НБА ѕвезда, Берон Дејвис се вклучи во дискусијата дали спортистите треба да се мешаат во политика и во барањето на социјална правда, нарекувајќи го Златан Ибрахимовиќ „глупав“ и барајќи да се остави Леброн Џејмс да ја зборува „вистината“.

Ибрахимовиќ неодамна изјави дека го почитува Џејмс за тоа што го направил во спортот, но му советуваше да се „тргне“ од политиката, бидејќи тоа не е негова работа. Леброн му врати дека нема да престане да зборува за „своите луѓе“ и за еднаквоста, социјалната правда, расизмот…

Дејвис му се обрати на Златан преку Твитер со брутална порака.

„Златан, остани подалеку од Ел Еј. Галакси и така не ги бива. А ти си глупав. Земи го тој украден Зухан изглед и врати му го на Адам Сендлер. Сега остави го ‘кралот’ да зборува“, вели Берон.

Златан: Ил Феномено е најдобриот, кај Леброн не ми се допаѓа политиката

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија2 часа

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија3 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Македонија5 часа

СДСМ: Немаме допирни точки со изнесените ставови на Љубчо Георгиевски

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија не се согласува со предлогот што го изнесе експремиерот, Љубчо Георгиевски, за решавање на спорот со...

Топ6 часа

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија8 часа

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион9 часа

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет9 часа

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет23 часа

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија1 ден

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија1 ден

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија1 ден

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија1 ден

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Европа1 ден

Коронавирусот повторно ја затвора Европа

Повеќето европски земји повторно се одлучија за затворање и построги мерки за справување со новиот бран на коронавирус, откако новите...

Македонија1 ден

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Македонија1 ден

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија1 ден

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија1 ден

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Македонија1 ден

СДСМ по пресудата за Мијалков: Се случува правда, законите важат за сите

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите...

Досие