Контакт

Спорт

Две „луди десетки“ – денот кога Диего и Лео првпат играа заедно

Објавено пред

Диего Марадона и Лионел Меси, покрај тоа што се две фудбалски легенди, за многумина се двата најголеми фудбалери во историјата, и иако ги дели голем генерациски јаз во 2005 година двајцата одиграа еден меч заедно.

Во 2005 година, Меси имаше само 18 години и само што помогна Барса да ја освои Ла лига со седум настапи за тимот и веднаш беше споредуван со Марадона, кој тогаш имаше 45 години. Во аргентински Ол-стар меч за добротворни цели стартуваа и Серхио Агуеро и Диего Симеоне, но сите се сеќаваат на средбата на двете „десетки“.

Од видеото јасно се гледа дека двајцата се на иста „бранова долина“ со додавањата и триковите со топката, а посебно е импресивно што видеото е од време кога Марадона веќе беше далеку од своите најдобри денови, додека најдобрите денови на Меси доаѓаа.

Двајцата играа и на други добротворни мечеви заедно, од кои последниот во 2016, но првиот пат останува најимпресивен. Двајцата исто така работеа со репрезентацијата на Аргентина, кога Марадона беше селектор од 2008 до 2010.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Дерби на Италија“ за потписот на Џовани Рејна

Објавено пред

Дерби на Италија ќе се води за потисот на младата ѕвезда на Борусија Дортмунд, Џовани Рејна. „Билд“, тврди дека сериозен интерс за 18-годишниот фудбалер покажале Интер и Јувентус.

„Билд“ пишува дека доколку сакаат да го донесат Рејна во своите редови, италијанските клубови ќе мора да платата 40 милиони евра.

Рејна е роден во Англија, а игра за репрезентацијата на САД. Оваа сезона за Борусија, одиграл 26 натпревари, постигнал четири гола и забележал пет асистенции.

Џовани е син на поранешниот репрезентативец на САД, Клаудио Рејна, кој во кариерата играл за Баер Леверкузен, Волфсбург, Глазгов Ренџерс, Сандерленд, Манчестер сити и Њујорк Ред Бул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан две недели без Кјер

Објавено пред

Столбот на одбраната на Милан, Симон Кјер, нема да може да им помогне на соиграчите најмалку две недели. Данецот, го повреди мускулот, на почетокот на дербито со Интер, одигран во вторникот, во Купот на Италија. Интер го победи Милан со 2: и се избори за полу-финален меч со Јувентус.

Покрај Кјер, повреда на мечот со Интер, заработи и младиот Шпанец Брахим Дијаз.

Милан, во сабота ќе игра против Болоња. Овој меч покрај Кјер и Дијаз, ќе го пропушти и Хакан Чалханоглу, кој полека се враќа во тимот, откако беше во изолација поради коронавирусот.

Добра вест за Стефано Пиоли е враќањето на Исмаел Бенасер. Алжирецот месец и пол отсуствуваше поради повреда.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер: Две судиски грешки…

Објавено пред

Манчестер јунајтед, синоќа доживеаја шокантен пораз на „Олд Трафорд“, од фенерџијата Шефилд јунајтед. За „црвените ѓаволи“ поразот од Шефилд беше четврти сезонава на домашен терен. Во исто време Шефилд јунајтед ја запишаа втората победа во сезоната.

Менаџерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер, разочаран од резултатот, го впери прстот во судиите.

„Не бевме на нивото на кое игравме во последните два месеци. Многу сум разочаран, не можевме да најдеме решение за нивната одбрана, за компактниот блок. Судиите имаа два лоши одлуки. Оваа сезона има многу нелогичности, судиите пропуштија да донесат поинакви одлуки во тие две ситуации“.

Манчестер јунајтед, по поразот, останаа на второто место на табелата, со бод помалку и натпревар повеќе во Манчестер сити.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Заев: Ако „Телеграм“ не ја затвори групата „Јавна соба“ ќе го блокираме да не се користи во земјава

Испративме категорични барања до социјалната мрежа „Телеграм“ да ја избрише групата „Јавна соба“ и нема да престанеме да инсистираме на...

Македонија45 минути

Спасовски: Лица од Битола и Велес приведени во врска со групата „Јавна соба“

Две лица, едно во Битола и едно во Велес, се приведени во врска со случајот „Јавна соба“, а се преземаат...

Македонија1 час

Се очекува британскиот вид на вирусот да стане доминантен во Македонија

Откако беше откриен првиот случај на британскиот вид на коронавирусот, доктор Горан Кунгуловски вели дека тој во наредниве месеци најверојатно...

Македонија2 часа

Транспаренси: Македонија најлошо рангирана досега во борбата против корупцијата

Индексот за перцепција на корупцијата (ИПК) за 2020 година објавен денес од Транспаренси интернешнл открива дека корупцијата придонесува за уназадување...

Свет2 часа

Гејтс откри колку пари вложил во вакцините

Бил и Мелинда Гејтс објавија годишно писмо на својата веб-страница во кое зборуваа за можните последици од оваа и идните...

Свет3 часа

Француската армија заплени рекордни 4,2 тони кокаин спакувани во 177 пакети

Официјални претставници на француската армија на карипските острови Мартиник и Гвадалупе објавија дека запленија рекордни 4,2 тони кокаин во блиските...

Свет3 часа

Трамп ужива во Флорида, Пенс стана „бездомник“

Додека Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во прекрасниот имот Мар-а-Лаго во Флорида, неговиот поранешен заменик заврши на улица....

Топ4 часа

Поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за бесправно градење...

Свет4 часа

По 14 дена во карантин, СЗО конечно влезе во Вухан

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан за да започне со работа на терен за откривање на фактите за...

Свет5 часа

Белата куќа бара меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет5 часа

„Астразенека“ и ЕУ пред договор?

Продолжува драмата околу средбата меѓу претставниците на „Астразенека“ и членките на ЕУ. Средбата заврши доцна синоќа, а еден твит сугерира...

Свет5 часа

Норвешка целосно ги затвора границите поради новите мутации на коронавирусот

Од четврток на полноќ Норвешка ќе ги воведе најстриктните правила на својата територија од 12 март. Како што најави премиерката...

Регион5 часа

Нов земјотрес кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00:28 часот во областа Петриња....

Македонија15 часа

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет18 часа

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет19 часа

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија20 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија22 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија23 часа

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија23 часа

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Досие