Контакт

Спорт

Една година Реал Мадрид нема гол од слободен удар

Објавено пред

Помина точно една година откако Дани Себалос постигна гол од слободен удар во дресот на Реал Мадрид, против екипата на Бетис. Никој од навивачите на Кралскиот клуб тога се чини не ни помислувал дека ќе следи толку долг пост кога се работи за овој вид на погодоци.

Оттогаш, фудбалерите на Реал имале 19 обиди да ја затресат мрежата од прекин, а притоа шутираа 8 различни фудбалери.
Реал Мадрид е 35-ти на табелата според реализација на слободни удари (листата ја сочинуваат екипи од петте најсилни европски лиги).

За тоа време, првата ѕвезда на Барселона, Лео Меси имаше 49 можности за погодок од слободен удар, а Барселона вкупно 57.

Од моментот кога Себалос постигна гол, 81 екипа од Топ 5 лигите постигна гол од слободен во првенствени мечеви.
Најмногу прилики да ја прекине црната низа имаше Велшанецот Герет Бејл – дури 9, а втор е Касемиро со 4.

Кристијано Роналдо, актуелниот играч на Јувентус, реализираше 33 слободни удари од 444 обиди во мадридскиот клуб. Од неговото заминување од Реал, во 2018 година, Кралевите само двапати погодиле од слободен. Еднаш Себалос и еднаш Иско.

Интересен податок – од заминувањето од Реал до сега ниту Роналдо не погодил од слободен удар, во дресот на Јувентус.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нејмар повторно се повреди

Објавено пред

Нејмар изддржа само 26 минути од гостувањето на Пари Сен-Жермен кај Башакшехир, по што беше заменет од Пабло Сарабија во уште еден пех со повредите на Бразилецот.

Ова е нова повреда за најскапиот фудбалер на светот, кој прво го пропушти првиот меч од новата сезона по позитивниот тест на КОВИД-19, за потоа да пропушти два меча од новата сезона во Лига 1 поради контроверзниот црвен картон против Марсеј, за на крајот да добие удар по скочниот зглоб на мечот со Рен.

Лани, Нејмар исто така имаше повеќе периоди во кои се мачеше со повредите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барези именуван за почесен потпретседател на Милан

Објавено пред

Легендата на Милан, Франко Барези беше именуван за почесен претседател на „росонерите“, по што изјави дека овој потег му носи огромна гордост и се заблагодари на Паоло Скарони и Иван Газидис за честа.

Барези целата 20-годишна кариера ја помина во Милан, каде што 15 години беше капитен и честопати е сметан за еден од најдобрите дефанзивци во историјата на фудбалот. Со Милан, тој освои три европски титули и шест трофеи во Серија А.

„Се заблагодарувам на клубот, на претседателот Скарони и на генералниот директор Газидис за ова. Се работи за голема чест, која ми носи огромна гордост. Клубот мислеше на мене и јас ќе продолжам да работам за овој славен грб, за голем Милан“, изјави Барези.

ТОП ретро – италијанскиот „ѕид“ Франко Барези

Прикажи повеќе...

Спорт

Кошаркарот на Репторс Дејвис уапсен откако ја претепал девојката

Објавено пред

Кошаркарот на Торонто репторс, Теренс Дејвис е уапсен во Њујорк и обвинет со напад откако ја претепал својата поранешна девојка, удирајќи ја повеќе пати по лицето.

Дејвис бил уапсен во вторникот откако се расправал со жената во хотел „Бикман“ во Менхетен, кога покрај ударите, 23-годишниот Американец го скршил и нејзиниот телефон откако таа се обидела да го сними.

Полицијата го привела НБА дебитантот и поднела две пријави за напад, кои може да резултираат и со затворска казна до една година.

Дејвис не беше на НБА драфтот, но беше единствениот кошаркар на Репторс кој настапи на сите 72 меча од регуларната сезона, иако на само четири од нив беше стартер. Во плејофот, тој имаше шест настапи во 11 меча и беше избран во вториот „руки“ тим на НБА. Торонто му дадоа двегодишен договор, но само првата година му е гарантирана.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет2 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија5 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија6 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија6 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија6 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија7 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија7 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија8 часа

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Свет8 часа

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирусот

Куба официјално регистрира втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да почнат набргу, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија9 часа

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет10 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Македонија11 час

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет12 часа

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет12 часа

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет12 часа

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за забрзана за регистрација и претквалификација на својата прва вакцина против новиот...

Европа12 часа

Ватикан најави божикна прослава на папата на интернет

Божикната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на...

Свет23 часа

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија23 часа

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, позитивна на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, објави дека е позитивна на Ковид-19. Таа вели дека нема симптоми и дека се чувствува...

Европа1 ден

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Досие