Контакт

Спорт

Ефенберг: Англија е најлесниот противник на Германија досега

Објавено пред

Поранешниот германски репрезентативец, Штефан Ефенберг тврди дека Англија е најлесниот противник досега на Германија на ЕУРО 2020, откако утре ќе се судрат во осминафиналето на шампионатот.

Германија во групната фаза загуби со 0:1 од Франција, ја победи Португалија со 4:2, и одигра 2:2 со Унгарија, извлекувајќи реми во последните десетина минути од мечот, но Ефенберг смета дека овие репрезентации се посилни од Англичаните.

„Верувам дека Англија ќе биде нашиот најлесен противник досега. Во групата ги имавме светските шампиони Франција, европските шампиони Португалија и многу незгодните Унгарци, но преживеавме. Тие уште не оставија впечаток на турнирот и нападот кој е концентриран на Хери Кејн не донесе резултати. Сигурен сум дека ќе победиме, бидејќи притисокот е кај Англичаните, бидејќи играат дома и очекувањата се да ја освојат титулата“, вели Ефенберг.

Германија и Англија се судрија на големите натпреварувања 11 пати, и Германците седум пати беа подобри. Последен пат тоа беше на Светското првенство во 2010 година, кога во четврт-финалето Германија победи со 4:1.

Спорт

Второ злато за Косово на ОИ во Токио

Објавено пред

Косово го освои вториот златен медал на Олимписките игри во Токио.

Нора Џакова, освои златен медал во џудо. Таа победи во категоријата до 57 килограми. Пред два дена, првото злато за Косово, го освои Дистрија Красничи, исто така во џудо, но во категоријата до 48 килограми.

Ова е второ учество на спортистите од Косово на Олимписките игри. На првото, во Рио Де Жанеиро, златен медал во џудо освои Мајлинда Кељменди.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферстапен за Хамилтон: Се почитуваме, но далеку од тоа дека сме пријатели

Објавено пред

Макс Ферстапен, лидерот во шампионатот на Формула 1, говорел за односот што го има со актуелниот шампион, Луис Хамилтон.

Ова е особено интересно, по инцидентот во кој беа вклучени двајцата возачи на трката за Големата награда на Велика Британија. Хамилтон го закачи болидот на Ферстапен, по што Холанѓанецот заврши надвор од патеката. Поради силината на ударот, тој мораше да оди во болница на дополнителни прегледи.

„Се почитуваме, но далеку од тоа дека имаме некаков близок однос. Имаме различни животни стилови, се гледаме само на трките“, рекол Ферстапен.

Холанѓанецот пред трката во Унгарија има осум поени повеќе од Хамилтон.

„Не играм никакви психолошки игри со Хамилтон. Се обидувам да се фокусирам само на трките. Останатото не ме допира. Знам дека до самиот крај борбата ќе биде неизвесна, не смеам непотребно да си ја трошам енергијата.

Формула 1 шампионатот продолжува со трката на Хунгароринг, на 1.август.

Прикажи повеќе...

Спорт

Драма во Токио – Шпанија ја победи Норвешка

Објавено пред

Ракометното дерби Шпанија-Норвешка, одиграно во второто коло на олимпискиот турнир им припадна на Шапнците. Драмата во Токио беше решена со гол од седмерец по истекот на времето. Дербиот го судеа Македонците Начевски и Николов.

Шпанците славеа со 28:27. Последниот гол на мечот го постигна Гомез Абељо од седум метри по истекот на времето. Претходно на 24 секунди до крајот исто така од седмерец израмни на 27:27, Јондал.

Дербито, кое донесе одличен ракомет, го обележаа голманите, Шпанецот Коралес имаше 16 интервенции, а Норвежанецот Бергеруд 14.

Најефикасен кај Шпанија беше Фигуерас со десет голови од единаесет обиди, додека Норвешка ја предводеше Јондал со девет голови.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија32 минути

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија1 час

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија2 часа

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија2 часа

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа3 часа

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија3 часа

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет5 часа

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија5 часа

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Македонија6 часа

Почнува вакцинирањето во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина...

Македонија23 часа

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион24 часа

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија1 ден

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет1 ден

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија1 ден

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија1 ден

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија1 ден

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија2 дена

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија2 дена

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија2 дена

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Свет2 дена

(Видео) Илјадници луѓе излегоа на протест во Австралија поради карантинот

Илјадници луѓе се собраа денес во Сиднеј и другите австралиски градови во знак на протест против воведените рестриктивни мерки поради...

Досие