Контакт

Спорт

ЕХФ „пушти срце“ – Вардар (и сите други) ќе играат осминафинале на ЛШ

Објавено пред

Вардар и дефинитивно ќе игра во осминафиналето на ЕХФ Лигата на шампиони и покрај тоа што се наоѓа на последното место во својата група поради огромниот број на одложени натпревари поради КОВИД-19, откако Европската ракометна федерација (ЕХФ) реши да го смени системот на натпреварување.

Во декември Извршниот комитет на ЕХФ донесе одлука да се направи „проценка“ кои мечеви можат да бидат одиграни и презакажани, но сега тоа е сменето на тој начин што сите 16 клубови кои се натпреваруваат во машката Лига на шампиони ќе играат во нокаут фазата, односно ќе се игра на систем првиот против осмиот од другата група и така натаму.

„Даваме целосен плејоф со 16 клуба во Лигата на шампионите, по што потоа ќе ги има вообичаените четврт-финалиња. ЕХФ е сигурна дека со ваков распоред, лигашките натпреварувања ќе имаат шанса да ги искористат термините, а во исто време клубовите да ги постават најдобрите тимови во натпреварувањето“, вели претседателот на ЕХФ, Михаел Видерер.

Инаку Вардар е на последното место во својата група, а на првото во спротивната е Барселона, тим кој имаше 10 победи во 10 меча од натпреварувањето, додека Вардар досега одигра само шест.

Фото: РК Вардар

Спорт

УЕФА и официјално ја обвини Звезда за расизам и непочитување на мерките

Објавено пред

УЕФА и официјално покрена дисциплинска постапка против српскиот шампион Црвена звезда за мечот со Милан, на кој покрај навредите на национална база кон Златан Ибрахимовиќ, очигледно не се почитувале и мерките за заштита од КОВИД-19.

До Ибрахимовиќ, кој не играше на мечот кој заврши 2:2, но беше на клупата, од новинарската ложа од лице за кое српските медиуми тврдат дека не е новинар му беа довикувани погрдни зборови поради неговото бошњачко потекло. Звезда подоцна со соопштение му се извини лично на Ибрахимовиќ.

Навреди на национална основа за Златан на „Рајко Митиќ“

Прикажи повеќе...

Спорт

Барнли му откина поени на Лестер, Астон вила шокирана во Шефилд

Објавено пред

Лестер имаа среќа што на голот го имаа расположениот Каспер Шмахјел за да извлечат 1:1 реми со Барнли, додека „фенерџијата“ Шефилд јунајтед со 1:0 ја совлада Астон вила, тим кој има огромни проблеми со повреди.

Матеј Видра ги донесе Барнли во водство по само четири минути игра на „Турф мур“, пред Келечи Ихеаначо да израмни во 34. минута од мечот. „Лисиците“ имаа повеќе од играта, но најдобрите шанси ги имаа домаќините, за на крајот да остане 1:1. Лестер се израмнија со бројот на поени со второпласираниот Манчестер јунајтед, но сега имаат натпревар повеќе, додека Барнли се 15. со 29 поени, шест над зоната за испаѓање.

Шефилд јунајтед, убедливо последнопласираниот тим во Премиер лигата, ја забележа само четвртата победа оваа сезона, откако со голот на Дејвид Мекголдрик, по што издржаа цело второ полувреме со играч помалку. Со победата, Шефилд имаат 14 поени, односно се 12 поени од безбедната зона.

ПРЕМИЕР ЛИГА, 29.КОЛО

Барнли – Лестер 1:1

Шефилд јунајтед – Астон вила 1:0

Прикажи повеќе...

Спорт

Џејмс Бонд и Том Брејди го претставија новиот Астон Мартин кој ќе го вози Фетел

Објавено пред

Астон Мартин, поранешниот тим на Рејсинг поинт (а претходно Форс Индија), го објави болидот со кој четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел ќе се обиде да го „крене“ уште повисоко заедно со синот на газдата Ленс Строл во 2021 година.

Ова е прв болид кој го носи името на славниот британски производител по шест децении, односно наследник на ДБР5 болидот, кој го носеше името на тогашниот сопственик Дејвид Браун. Новиот болид има кодно име АМР21 (Астон Мартин Рејсинг 2021).

Посебни гости на презентацијата беа Џејмс Бонд (односно актерот Даниел Крег) и НФЛ легендата, Том Брејди, кој неодамна по шести пат го освои Супер болот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија6 часа

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија7 часа

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија8 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија8 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија9 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион12 часа

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион13 часа

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет13 часа

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион13 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет13 часа

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа14 часа

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет14 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија1 ден

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија1 ден

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет1 ден

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ1 ден

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија1 ден

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа2 дена

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет2 дена

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Досие