Контакт

Спорт

Експресна победа на Ѓорческа во Оточец

Објавено пред

Лина Ѓорческа лесно избори пласман во осминафиналето, на ИТФ фјучерс турнирот во Оточец, Словенија.

dobivaj vesti na viber

Најдобрата македонска тенисерка денеска со 2:0 ја победи Романката, Лавинија Танасие. Седмата носителка првиот сет го доби со 6:3, а вториот со 6:2.

За место во полуфианлето, Ѓорческа ќе игра против сонародничката на Танасие, Ирина Бара која е прва носителка на турнирот и 14.фаворитка Гијомар Маристани Де Реалес од Шпанија.

На турнирот во Оточец, Ѓорческа настапува и во двојки, заедно со Деа Хердзелас од Босна и Херцеговина. Во четвртфиналето нивни противнички се Романките Илинка Далина Амариеи и Кристина Дину.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ПСЖ ја обезбеди титулата и испиша историја

Објавено пред

ПСЖ и дефинитивно ја одбранија титулата во Франција, покрај нив место во Лигата на шампионите обезбеди хитот на сезоната Ленс, додека Марсеј ќе игра квалификации з место во елитата.

dobivaj vesti na viber

ПСЖ по 11. пат го освои францускиот шампионат, на овој начин „светците“ станаа најтрофејниот тим во земјата на триколорите. Зад себе „светците“ ги оставија Сент Етјен (десет титули), Марсеј (девет), Монако и Нант (по осум), Лион (седум), Бордо и Ремс (по шест).

Парижаните одиграа нерешено во Стразбур (1:1), но и тоа беше доволно за да стекнат недостижни четири бода предност пред Ленс во пресрет на последното коло. Меси им донесе предност на гостите во 59. минута на асистенција на Мбапе, израмни Гамеиро во 79.

Ленс сигурно ќе биде втор, се пласираа и во групната фаза од Лигата на шампионите. Како домаќин, Ленс славеше убедлив триумф против Ажаксио (3:0), со головите на Мачадо во 16. минута, Томасон во 22. минута и Опенда од пенал во 35. минута.

Марсеј беше поразен од Брест на Велодром (2:1).. Манјети ги доведе гостите во водство во 57. минута, израмни Ембемба во 75, но Камара го постави конечниот резултат во 81. минута.

Се води жестока битка за четврто место и директен пласман во групната фаза од Лига Европа. Таа позиција моментално ја зазема Лил, кој со мака победи против давеникот Нант (2:1).

Нант останаа во опсната зона, но се уште имаат надеж дека можат да се спасат. Имаат два бода помалку од Оксер кој ремизираше со Тулуз (1:1). Од лигата веќе испаднаа Троа, Анжер и Ажаксио.

Прикажи повеќе...

Спорт

Одбојкарките поразени од Австрија

Објавено пред

Женската одбојкарска репрезентација на Македонија по долга пауза се врати на европска сцена. И покрај поразот, македонските одбојкарки сепак не разочараа.

dobivaj vesti na viber

Загубија на домашен терен од Австрија со 0:3 во сетови (15:25, 20:25, 15:25) во дебито во Сребрена Европска лига, но покажаа дека имаат потенцијал да напредуваат.

Македонските одбојкарки ќе играат дома и на следните два натпревари од ова европско натпреварување, против Естонија и против Летонија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер за три минути ја реши Аталанта

Објавено пред

Фудбалерите на Интер ја победија Аталанта со 3:2 и на коло до крајот на сезоната обезбедија место во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Интер целата работа на овој натпревар ја заврши во првите три минути.
Само што започна натпреварот Ромелу Лукаку го постигна првиот гол, а во третата минута Николо Барела зголеми на 2:0.

Во 36. минута Марио Пашалиќ успеа да намали на 2:1 и со тој резултат да заврши првото полувреме.

По одличната акција на Лукаку и Брозовиќ Лаутаро Мартинез постигна гол за 3:1 во 77. минута. Ова беше 21 гол во Серија А, оваа сезона за аргентинскиот напаѓач.

За конечни 3:2 се погрижи Луис Муриел во 91. минута од натпреварот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Матурантка не полагала државна матура оти ја немало на списокот, таткото на девојчето бара правда

На матурантката Тијана Силјаноска од Охрид денес и’ било оневозможено да го полага првиот дел од државната матура. Нејзиниот татко...

Топ12 часа

Tрагедија во Чаир: Градежник падна од висина и загина

Голема трагедија била пријавена синоќа во скопската населба Чаир. 41-годишен маж од Албанија, работејќи на изградба на објект паднал од...

Македонија13 часа

Законите за „Бехтел и Енка“ на тест кај Пендаровски

Собранието даде зелено светло, сега претседателот Стево Пендаровски ќе го каже својот став за законските решенија за реализација на договорот...

Македонија14 часа

Ковачевски најави лидерска, Мицкоски му одговори

Премиерот Димитар Ковачевски планира во наредните 10 дена да го покани на лидерска средба, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски....

Регион14 часа

Српскиот министер за одбрана избран за претседател на партијата на местото на Вучиќ

На седницата на вонредното собрание на партијата во Крагуевац за претседател на Српската напредна партија е избран актуелниот министер за...

Македонија16 часа

Мемет почина како невидлив за системот, правници алармираат итно да се олесни вадењето лична карта за ранливите групи

Младиот Мемет Камбер, продавач на „Лице в лице“, кој почина на 19 години без лична карта, а неговата прва посета...

Топ17 часа

Автомобил прегази пешак на улица во Скопје

Педесетгодишен скопјанец е прегазен синоќа од автомобил на улицата Ацо Шопов. „Патничко моторно возило “фиат“ со скопски регистарски ознаки, управувано...

Регион20 часа

Објавени детали од сослушувањето на мајката на Коста – што правел во деновите пред злосторството и какви односи имал со другите

Мајката на момчето кое уби деветмина негови врсници и чуварот на Основното училиште „Владислав Рибникар“ во Србија во средата беше...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски нека си испечати уште една оставка како таа што му ја искинал Џафери

Штом Ковачевски и Владата велат дека имаат мнозинство за уставни измени, ги повикуваме час поскоро до Собранието да ја поднесат...

Регион21 час

Koj ќе го наследи Вучиќ? СНС добива нов лидер

Српската напредна партија денеска во 12 часот во Крагуевац одржува партиско собрание на кое ќе изберат нов претседател и раководство....

Македонија22 часа

Матурантите денес полагаат мајчин јазик, пријавени се 15.620 ученици

Денес се реализира првиот екстерен предмет од државната матура – мајчиниот јазик. Оваа учебна година за државната матура се пријавиле...

Регион1 ден

Вучиќ за состојбата на Косово: Се плашам дека не чекаат многу лоши работи, знам со кого си имаме работа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека се плаши дека ги чекаат многу лоши работи на Косово бидејќи знае со...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Пораката од САД и од членките на НАТО и ЕУ е јасна, сите партии да го поддржат европскиот пат на државата

„Пораката од нашиот стратешки партнер САД е многу јасна и од заменик-помошникот државен секретар на САД, Ескобар, меѓутоа исто така...

Регион2 дена

(Видео) Десеттина повредени во Звечан во судирот со косовската полиција

Десетина лица се повредени во судирот меѓу вооружената косовска специјална полиција и насобраните граѓани во Звечан, каде што од утринава...

Македонија2 дена

Европското знаменце заврши работа: Собранието ги изгласа измените на законите за „Бехтел и Енка“

И покрај предупредувањата за злоупотреба на европското знаменце, попладнево Собранието ги изгласа измените на петте закони кои треба да ја...

Регион2 дена

(Видео) Нови тензии во Косово: Запален полициски автомобил, судир со полицијата и прекината настава

Напнатата ситуација во српските општини Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ на северот од Косово која се создаде откако специјалните сили...

Македонија2 дена

Сенаторот Марфи уставните измени ги нарече технички и укажа дека со неусвојување ќе го загрижиме НАТО

Американскиот сенатор Крис Марфи ги нарече технички уставните измени кои треба да се донесат за членство во Европската Унија. Тој...

Македонија2 дена

„Драга Снежана, јас не сум претседател на Украина“: пратеничката на СДСМ му го згреши името и функцијата на спикерот на украинскиот парламент

Пратеничката на СДСМ Снежана Ванчева Калеска на Фејсбук објави фотографија со спикерот на украинскиот парламент Руслан Стефанчук, но напиша дека...

Македонија2 дена

(Видео) Во ДУИ командант е Ахмети, ќе заврши кариерата на „Огнените“ – Ангелов за изјавите на Меџити

Појаснувајќи ја иницијативата на партијата Достоинство за обештетување на семејствата на загинатите бранители и воени инвалиди од конфликтот во 2001...

Македонија2 дена

(Видео) Историчарот Светозаревиќ до Бугарите: Вие зборувате македонски јазик со додадени руски зборови

Историчарот Бранислав Светозаревиќ вчера во Пустец одговарајќи на прашања на бугарските новинари им кажа дека во 21-от век тие не...