Контакт

Спорт

Ембид ја уништи Јута, Харден им пресуди на Хјустон, редок трипл-дабл на Меконел

Објавено пред

Центарот на Филаделфија, Џоел Ембид, и бекот на Индијана, Ти-Џеј Меконел, ја обележаа ноќта во НБА-лигата. Ембид ја предводеше Фиалделфија до победата над Јута по дополнителните пет минути, а Меконел забележа редок трипл-дабл.

Дуелот на водечките тимови во своите конференции, Филалдефија и Јута, им припадна на Севентисиксреси со 131:123. Мечот мина во доминација на Џоел Ембид, кој буквално го уништи најплатениот центар во лигата, Руди Гобер.

Ембид постигна 40 поени, вклучувајќи ја и тројката на пет секунди до крајот, со која избори продолженија за Филалделфија. Камерунецот во статистиката додаде и 20 скока. На спротивната страна Гобер имаше скромен ефект од 12 поени и девет скока.

Покрај Ембид, кај Филалдлефија се истакна и Тобајас Херис со 22 поени, осум од нив постигна во продолжението. Најефикасен играч на Јута беше Донован Мичел со 33 поени, но тој беше исклучен во продолжението поради две технички грешки.

Индијана забележа победа над Кливленд 114:111. Ти-Џеј Меконел забележа трипл-дабл со 16 поени, 13 асистенции и 10 украдени топки. Во првиот дел Меконел имаше девет украдени топки, што е рекорд во НБА-лигата. Најефикасен кај Индијана беше Малком Брогдон со 29 поени, а Кливленд го предводеше Колин Секстон со 32 поена.

Џејмс Харден се врати во Хјустон и со трипл-дабл го предводеше Бруклин Нетс до победата 132:114. Брадата забележа 29 поени, 10 скока и 14 асистенции. Хјустон се наоѓа во серија од 13 порази. На „ракетите“ не им помогнаа ниту Џон Вол, кој постигна 36, и Виктор Оладипо, кој забележа 33 поени.

Спорт

ПСЖ и Челси загубија, но влегоа во полуфиналето на Лигата на шампиони

Објавено пред

Пари Сен-Жермен и Челси се првите два полуфиналисти во Лигата на шампионите, откако во реваншите успеаја да ја заддржат предноста од првото полувреме.

ПСЖ имаше повеќе од играта и шансите, но загуби од Баерн Минхен со 0:1, но 3:2 победата на гости им беше доволна да влезат во полуфиналето поради повеќе постигнати голови на гости, додека Челси по гостинската 2:0 победа над Порто, како домаќин во Севилја одиграа здодевен меч кој заврши 0:1 за гостите.

Тимот на Баерн пристигна ослабен на „Паркот на принцовите“ и со многу шпекулации во Германија околу конфликтот на тренерот Ханси Флик со спортскиот директор, Хасан Салихамиџиќ, но јасно беше дека минатогодишниот шампион не дојде со бело знаме кај фаворитите. Нејмар имаше посебно добар натпревар за ПСЖ, погодувајќи ја стативата и пречката во првото полувреме, но гостите успеаја да дојдат во водство во 43. минута, откако Ерик-Максим Чупо-Мотинг ја смести топката во мрежата на Кејлор Навас по ударот на Давид Алаба.

Во второто полувреме, ПСЖ повторно беше поконкретен – Нејмар во 53. минута не успеа да ја казни грешката на одбраната, а во 82. минута, голот на Килијан Мбапе беше поништен поради офсајд. Баерн тргнаа во потрага за голот, но нивното европско владеење на крајот заврши против тимот кого го победија во минатото финале. ПСЖ сега ќе го следат утрешниот меч на Манчестер сити и Борусија Дортмунд со интерес, бидејќи тоа е нивниот противник во полуфиналето.

Челси, пак, со убедлива 2:0 предност од првиот меч против Порто, играше „опуштено“ на „Рамон Санчез Писхуан“ во Севилја, во меч во кој во првото полувреме двата тима не успеаја да упатат ниту еден удар кон голот. Во самиот финиш на мечот, во 94. минута, Мехди Тареми постигна гол за 0:1 „пирова“ победа на Порто. Челси сега го чека противникот од подобриот од дуелот Реал Мадрид и Ливерпул.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ, ВТОР МЕЧ

Пари Сен-Жермен – Баерн Минхен 0:1, прв меч 3:2, вкупно 3:3, ПСЖ одат понатаму поради повеќе голови во гости.

Челси – Порто 0:1, прв меч 2:0, вкупно 2:1

Ливерпул – Реал Мадрид 14.04, прв меч 1:3

Борусија Дортмунд – Манчестер сити 14.04, прв меч 1:2

ПОЛУФИНАЛЕ

Пари Сен-Жермен – Манчестер сити/Борусија Дортмунд

Реал Мадрид/Ливерпул – Челси

Прикажи повеќе...

Спорт

Сите фудбалери на Копа Америка ќе бидат вакцинирани, УЕФА не планира вакво нешто

Објавено пред

Јужноамериканската фудбалска конфедерација (ЦОНМЕБОЛ) потврди дека ќе има достапни 50.000 кинески вакцини за КОВИД-19 за имунизација на сите фудбалери пред Копа Америка ова лето.

Јужноамериканскиот шампионат се оддржува од 13 јуни до 10 јули во Аргентина и Колумбија, и ќе учествуваат само 10-те традиционални репрезентации: Бразил, Аргентина, Колумбија, Чиле, Венецуела, Еквадор, Уругвај, Парагвај, Перу и Боливија.

Кинеската фарамецвтска компанија „Синовак“ ги донира потребните вакцини.

„Ова е најдобрата вест за јужноамериканскиот фудбал. Ја поздравуваме солидарноста и поддршката од ‘Синовак’, компанија која сфаќа дека фудбалот е клучен за економијата, културата и физичкото и менталното здравје“, изјави претседателот на ЦОНМЕБОЛ, Алехандро Домингез.

УЕФА досега ги отфрлаше сите предлози за задолжително вакцинирање на Европското првенство, кое стартува на 11 јуни, со Македонија како една од земјите учесници.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал не се суеверни – патуваа во Ливерпул на 13-ти, ќе бидат сместени во хотелот „Титаник“

Објавено пред

Реал Мадрид имаат освоено 13 европски титули, бројка која оттогаш не им донесе многу среќа – Кристијано Роналдо си замина тоа лето, а „кралевите“ беа елиминирани од Ајакс и Манчестер сити следните две сезони.

Но „кралевите“ очигледно не се суеверни, откако полетаа за Ливерпул на вторник 13-ти, ден кој во голем дел од Европа се смета за несреќен, а покрај тоа, решија да престојуваат во хотелот „Титаник“, a мечот ќе го играат на истиот ден на кој се одбележува 109-годишнината на трагичното потонување на бродот со исто име во 1912 година.

Уште црна мачка да им претрча пред „Енфилд“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија5 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија7 часа

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија8 часа

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија11 час

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија12 часа

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа13 часа

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија14 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ14 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа15 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет16 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија16 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет16 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион17 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа17 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет18 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион1 ден

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет1 ден

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ1 ден

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија1 ден

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Досие