Контакт

Спорт

Емерсон: Буквално бев избркан од Барселона

Објавено пред

Емерсон Ројал никогаш нема да го заборави летниот преоден рок во 2021 година. Бразилецот од Бетис, за девет милиони евра, се пресели во Барселона, но на „Ноу Камп“ се задржа само 40 дена. Барселона го продаде за 30 милиони евра во Тотенхем.

„Мислев дека во клубот сакаат да останам. Во неделата играв против Хетафе. Кога наредниот ден се појавив на тренингот ми стана јасно што се случува. Тотенхем испратиле понуда која во клубот ја прифатиле. Ништо не ми беше јасно“, рекол Емерсон и открил што се случувало потоа.

„Истиот ден, попладнето, ме повикаа на разговор. Ми кажаа дека сакаат да ме продадат. Ми кажаа дека клубот е во тешка финансиска ситуација, дека периодот е тежок. Им кажав дека сакам да останам, но бргу ми стана јасно дека тоа нема да биде можно. Ми рекоа дека морам да заминам, буквално ме избркаа“.

„Ме повредија со начинот на кој што го реализираа трансферот. Можеа тоа да го направат на поинаков начин. Кога дојдов мислев дека никогаш нема да ме продадат, а тие уште тогаш знаеја што ќе направат. Нецели 40 дена бев во Барселона“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Касано: Јувентус се во хаос

Објавено пред

Поранешниот италијански репрезентативец, Антонио Касано, ја коментирал актуелната ситуација во која се наоѓа Јувентус. Најтрофејниот италијански клуб, во петтото коло ја забележа првата победа во Серија А.

„Јуве против Специја одигра ужасен натпревар. Цело време беа под притисок. Доколку Специја постигнеше гол за 3:1, натпреварот ќе беше готов. Јуве е тим кој е 50 пати поскап од Специја“, рекол Касано.

„Не го разбирам начинот на кој се обидува да игра Алегри. Тоа ме загрижува. Победија, но тешко стигнаа до трите бода. Мислам дека немаат големи шанси да завршат меѓу најдобрите четири екипи во Италија, доколку продолжат вака да играат“.

Според Касано, во играта на Јувентус нема никаква идеја.

„Порано тука беа Роналдо, кој даде повеќе од 100 гола за три сезони и Игуаин, кој исто така постигна многу голови. Овој Јуве е во хаос, играчте се збунети. На среќа ја победија Специја“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Три тима имале подобри напаѓачи од Манчестер сити

Објавено пред

Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, во пресрет на дербито со Челси, рекол дека Манчестер јунајтед, Тотенхем и Челси имаат подобри напаѓачи.

„Граѓаните“, во летниот преоден рок ги напушти Серхио Агуеро, единствен напаѓач во тимот е Габриел Жесус.

„Напаѓач си е напаѓач – тие живеат надвор од меурот. Покрај голманите, тие се специјалисти за една позиција во тимот. Поради тоа нивните трансфери се најтешки за реализација. Имавме привилегија толку години да го имаме Серхио Агуеро. За жал минатата сезона се мачеше со повредите. Преживеавме и без него, но со него имавме дополнителен квалитет. Имаме извонредни фудбалери, но немаме оружја во нападот какви што имаат Јунајтед, Челси и Тотенхем“, рекол Гвардиола.

Манчестер сити од 13.30 часот ќе гостуваат на „Стенфорд Бирџ“, кај Челси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуинг ги критикува центрите: Во оваа ера за нив ќе бев Мајкл Џордан

Објавено пред

Легендата на Њујорк Никс, Патрик Јуинг, жестоко ги критикувал денешните центри. Рекол дека во денешната кошарка тој за нив би бил Мајкл Џордан.

„Малку добри центри има денес во лигата. Во оваа ера јас би бил она што во мое време беше Мајкл Џордан. Се се смени, кошарката се смени, сменет е начинот на игра….Речиси сите висoки играчи сега имаат желба да шутираат тројки, наместо да играат на низок пост, свртени со грб кон кошот“, рекол Јуинг.

Славниот центар, во кариерата бележел 21 поен и 9,8 скокови по натпревар. Во периодот од 1985 до 2002 година играл за Њујорк Никс (15 сезони), Орландо Меџик и Сиетл Суперсоникс.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура2 часа

Вечерва е „Бела ноќ“

Вечерва се организира „Бела ноќ“ по 17. пат, а граѓаните ќе имаат можност да уживаат во културно-забавната програма на 13...

Регион3 часа

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа3 часа

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија4 часа

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија4 часа

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија21 час

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија21 час

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија23 часа

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа23 часа

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа23 часа

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ1 ден

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија1 ден

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија1 ден

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет1 ден

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија1 ден

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет1 ден

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија2 дена

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет2 дена

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ2 дена

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија2 дена

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Досие