Контакт

Спорт

Емилијано Буендија за рекордна сума ја засили Астон Вила

Објавено пред

Играчот на сезоната во Чемпионшип дивизијата, Емилијано Буендија, кариерата ќе ја продолжи во Астон Вила. Аргентинецот со 15 голови и 17 асистенции, му помогна на Норч да се врати во Премиер лигата.

Астон Вила трансферот на 24-годишниот Буендија плати 34 милиони евра. Аргентинецот е најскапото засилување во историјата на клубот.

Буендија, во кариерата, играл за Леонеса и Хетафе.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Столе Димитриевски: Не сум задоволен – не помогнав да земеме бод

Објавено пред

Еден од најдобрите играчи на Македонија по завршувањето на мечот со Украина, голманот Столе Димитривски искрено и отворено:

„Првата утакмица имавме неколку грешки, на втората утакмица, во второ полувреме ја покажавме најдобрата игра што можеме да ја прикажеме. Не сум задоволен од себе затоа што не и помогнав на екипата да земеме бод, реално треба да се бориме до крај сите заедно. Ние разговараме на тренинзи, гледаме видеа од нив, вежбаме, да се одбрани пенал е многу тешко, ги имаме сите играчи студирано, треба да се одработи, ова е одбранет пенал мој, на тренерот Мицевски, на Дамјан Шишковски и на Ристе Јанков. Во Холандија одиме да се покажеме во најдобро светло, по победа или по бод“ изјави по натпреварот македонскиот голман, Столе Димитриевски кој повторно имаше добра партија слично како и во првото коло против Австрија.
Фото: ФФМ

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија покажа лавовско срце во второ полувреме, недоволно за позитивен резултат

Објавено пред

По лошите први 45 минута за македонската фудбалска репрезентација на мечот од второто коло против Украина во меч од групата Ц (негатива од два гола со поодоците на Јармоленко и Јеремчук), нашите фудбалери одиграа неспоредливо подобро во второто полувреме. Во првиот дел Пандев и другарите не упатиј ниту еден уар во рамки на голот на Бушчан, но тоа не беше случај во вториот дел.

Замените дефинитивно внесоа живост во нашиот национален тим, посебно тоа се однесува за играта на Александар Трајковски.

Аријан Адеми во 47 минута има голема шанса за погодок – бие ниско десно, Бушчан брани, асистент е капитенот Пандев.
Малиновски во 51 минута од слободен удар бие прецизно, но Столе Димитриевски одлично интервенира.

Во 55 минута пенал за Македонија, претходно Трајковски биеше, Бушчан одбрани, а топката заврши во гредата. Токму Пандев натрча на топката и Караваев го фаулираше.

Алиоски во 57 минута намалува на 1-2. Најпрво украинскиот голман му го одбрани ударот, но топката заврши во неговите нозе за намалување на предноста.

Во 68 минута Трајковски биеше во рамки на голот, Бушчан сигурен.

Во 69 минута Елмас за малку не стигна до топката на 5-6 метри од украинскиот гол.

Во 74 минута нововлезениот Циганков имаше убаша шанса за зголемување на водството, но биеше покрај македонскиот гол.

Во 84 минута Украина не користи пенал, Столе Димитриевски му брани пенал на Малиновски откако по ВАР асистенција аргентинскиот судија Рапалини покажа на белата точка откако по еден слободен удар токму на Малиновски нашиот репрезентативец Аврамовски играч со рака во живиот ѕид.

Во последните 5 минути Македонија со сите сили тргна по израмнување, но Украинците трпеливо ја чуваа предноста.

На крајот Македонија по две одиграни кола заврши со 0 бодови и ги заврши шансите за следна фаза, а Украина по стартниот пораз од Холандија, сега со 3 бода е во игра за позиција која носи влез во следната фаза.

Во третото последно коло од групата фаза Македонија во Амстердам ќе игра против Холандија, а Австрија ќе е противник на Украина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алиоски по заслуга на Пандев и Трајковски намалува на 1-2

Објавено пред

Чурлинов и Трајковски почнуваат од 45 минута, излегоа од игра Спировски и Николов.

Аријан Адеми во 47 минута има голема шанса за погодок – бие ниско десно, Бушчан брани, асистент е капитенот Пандев.
Малиновски во 51 минута од слободен удар бие прецизно, но Столе Димитриевски одлично интервенира.

55 минута пенал за Македонија, претходно Трајковски биеше, Бушчан одбрани, а топката заврши во гредата. Токму Пандев натрча на топката и Караваев го фаулираше.

Алиоски во 57 минута намалува на 1-2. Најпрво украинскиот голман му го одбрани ударот, но топката заврши во неговите нозе за намалување на предноста.
Фото: ФФМ

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија2 часа

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија3 часа

(Видео) Украина-Македонија 2:1

Првиот гол за македонската репрезентација во натпреварот со Украина го постигна фудбалерот Езгјан Алиоски. Во 54-та минута Трајковски успеа да...

Македонија4 часа

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија5 часа

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија7 часа

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ8 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија9 часа

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија9 часа

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт10 часа

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија10 часа

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет23 часа

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет23 часа

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет1 ден

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа1 ден

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија1 ден

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија1 ден

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија1 ден

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија1 ден

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет1 ден

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Досие