Контакт

Спорт

Енди Мареј: Овој спорт повеќе не е за мене

Објавено пред

Енди Мареј загуби уште еден меч од почетокот на годината. Вовторото коло на АТП турнирот во Доха, Мареј доживеа пораз од 18-годишниот Јакуб Менсик.

dobivaj vesti na viber

Чешката сензација славеше триумф против искусниот Британец во три сета, во три тај-брејка: 7:6, 6:7, 7:6.

Мечот траеше дури три часа и 26 минути, а новиот пораз на Мареј многумина го сметаат за почеток на крајот на неговата кариера.

Се чини дека тоа го навести и Британецот кој во еден момент извика.

„Овој спорт повеќе не е за мене!“©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Саинц се договорил со Мерцедес

Објавено пред

Шпанскиот возач Карлос Саинц би можел да стане нов член на Мерцедес. Ваквиот епилог ќе значи дека Мерцедес и Ферари направија рокада на возачките позиции, откако пред стартот на новиот шампионат, италијанскиот тим објави дека Луис Хамилтон ќе вози за нив од 2025 година.

dobivaj vesti na viber

Медиумите шпекулираа дека од 2025 година покрај Џорџ Расел во Мерцедес ќе вози талентираниот Формула 2 возач Кими Антонели, па дури и за Фернандо Алонсо, но се чини дека Саинц ќе биде тој што ќе се пресели во Мерцедес во 2025 година.

Претходно, шефот на Мерцедес, Тото Волф, спомена дека Шпанецот с наоѓа во нивните планови.

Саинц и Мерцедес наводно постигнале договор, а деталите ќе бидат објавени наскоро.

Саинц во својата кариера возеше за Торо Росо (2015-2017), Рено (2017-2018), Мекларен (2019-2020), а од 2021 година е во Ферари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонецот Шортс го однесе Париз до трофејот во Еврокупот

Објавено пред

Кошаркарите на Париз го освоија Еврокупот, само шест години откако овој клуб беше основан во главниот град на Франција.

dobivaj vesti na viber

Париз по победата на свој паркет го совлада и тимот на Бург и на гости со 89:81 и со тоа стигна до трофејот кој воедно им носи пласман во Евролигата.

Зад овој тим е неверојатна сезона, а јасно беше дека ќе постигнат голем успех по групната фаза во која имаа скор 17-1.

Потоа Париз го победи Хувентуд во четвртфиналето, а потоа Лондон Лајонс со 2-0 во победи во полуфиналето.

Париз не знае пораз од крајот на јануари, а одлично се држи и во францускиот шампионат каде се наоѓа на второто место, зад Монако.

До победата против Бург вечерва беа предводени од Ти Џеј Шортс, кој забележа 22 поени, шест скока и пет асистенции.

Американецот со македонски пасош, кој е МВП на сезоната во Еврокупот, поддршка доби од Микаел Јантунен со 15 и Надир Хифи со 14 поени.

Кај Бург најефикасен беше Ајзеа Мајк со 16 поени и шест скока. Џереми Морган постигна 14 поени, а Бодијан Маса постигна 12 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ставот на Мбапе е скандалозен, тоа е недостаток на почит“

Објавено пред

Поранешниот француски репрезентативец Кристоф Дугари со „дрвја и камења“ врз сонародникот Килијан Мбапе.

dobivaj vesti na viber

Повод секако е првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите помеѓу Пари Сен Жермен и Барселона во Париз. Каталонците славеа како гости на Паркот на принцовите со 3:2, а Килијан Мбапе разочаруваше со играта во текот на 90 минути.

„Тој го покажа најлошото во фудбалот, најлошо од играчите од врвна класа. Може да згрешите при додавање, да не дриблате и да имате лош ден, но неговиот однос беше скандалозен, недостигаше почит“, ги пренесоа светските медиуми зборовите на Кристоф Дугари, поранешен фудбалер на Бордо, Милан, Барселона…

Статистичарите пресметале дека Мбапе добил само два од вкупно десет дуели против Барселона, дека му успеал само еден дриблинг за 90 минути и дека немал ниту еден удар кон голот, ниту пак им асистирал на соиграчите.

Реваншите од четвртфиналето на Лигата на шампионите се закажани за следната недела: Барселона и Пари Сен Жермен играат во вторник, а Борусија и Атлетико Мадрид во Дортмунд. Реал Мадрид во среда ќе гостува во Манчестер, додека тимот на Арсенал ќе пристигне во Минхен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

(Видео) Ковачевски: Колку и да е тешко, ќе работам ден и ноќ да испорачам резултат, да ги исправиме грешките

„Знаевме дека нема да биде лесно да се работи во услови на најголема економска и енергетска криза. Но ние не...

Македонија6 часа

Мицкоски до Пендаровски: Kакви планови коваше со Артан, Ковачевски и Ахмети за измените на кривичниот законик и евентуална амнестија на поранешни политичари

„И на митинзите Стево Пендаровски и СДСМ нема ништо да кажат за извештајот на Фридом хаус. И додека научил една...

Македонија8 часа

Пендаровски од Карпош: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите....

Македонија11 часа

МНР со апел: Избегнувајте патувања во Израел, Иран, Либан и Палестинските територии

Следствено на информациите за можно влошување на безбедносните состојби во Израел и регионот, Министерството за надворешни работи упатува апел до...

Топ13 часа

МВР со нови детали за пукањето во Тетово: пронајдено возилото од кое беше пукано во куќа на тетовец

Синоќа, во 22.45 часот, во СВР Тетово, М. Т. од Тетово пријавил дека од патничко возило „фолксваген поло“ во движење...

Македонија13 часа

Над еден милион евра незаконски се поделени како социјална помош, најмногу пари потрошени во Гостивар и Прилеп

Над еден милион евра државни пари се поделени како социјална помош на лица што не ги исполнувале условите оти на...

Македонија16 часа

Универзалната сала не изгоре, изгоре она што требаше да биде дислоцирано, вели Арсовски

Надзорниците на изградбата на Универзална сала, објект што во вторникот пламна во пожар, по денешниот брифинг со медиумите, рекоа дека...

Македонија16 часа

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Досегашните мерки за згрижување на децата од улица и работата со нив не го даваат посакуваниот резултат, вели Васка Бајрамовска-Мустафа...

Македонија16 часа

(Видео) Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажа сточарот кој беше нападнат од мечка

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, се сретна и разговара со повредениот Цане Србиновски, 61-годишник, жител на село Дреновци во општина...

Македонија18 часа

Грција реагира за употребата на името Македонија во кампањата, а сѐ уште ги нема ратификувано меморандумите поврзани со преспанскиот договор

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со преспанскиот договор и употребата на името Македонија во...

Топ18 часа

МВР со детали: Непознато лице пукало од автомобил во движење во семејната куќа во Тетово

Непознато лице од автомобил во движење пукало во семејната куќа во Тетово. МВР се огласи по инцидентот што синоќа ги...

Македонија19 часа

(Видео) Пендаровски заигра оро во Кавадарци, Силјановска со коментар: „Ни се случува ‘Тешкото’“

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски, повторно се фати за оро за време на митинзите. Во Кавадарци му се...

Регион20 часа

Братот на убиецот закопан, мештаните револтирани: За неговиот гроб се знае, но каде е на Данка?“

Далибор Драгијевиќ (40) од Злот, брат на Дејан Драгијевиќ (50), кој е осомничен дека на 26 март ја уби малата...

Свет20 часа

Најтешките поплави во последните децении во Русија, евакуации и во Казахстан – „Целиот град ни е под вода“

Русија соопшти дека ситуацијата е многу напната бидејќи нивото на водата продолжи да расте во градот Оренбург и околните области....

Свет21 час

Америка предупредува: Очекуваме ирански напад врз Израел

САД очекуваат дека ќе има напад од Иран врз Израел, но тој нема да биде од толку голем обем за...

Регион21 час

(Видео) Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен

Голем пожар утрово околу 4.30 часот ја зафати населбата Бангладеш кај Нови Сад. На терен има повеќе од десет противпожарни...

Македонија21 час

Пендаровски: Јас сум првиот претседател што постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Пред граѓаните на Гевгелија, кандидатот за претседател Стево Пендаровски даде коментар на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски...

Македонија2 дена

По завршување на истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална, да не се шират шпекулации, рече министерката Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека...

Македонија2 дена

Во затворот „Идризово“ се извршија претреси на повеќе простории, извести МВР

Министерството за внатрешни работи извести дека денеска под координација на ОЈО Скопје и по барање на КПУ „Идризово“, даде асистенција...

Топ2 дена

Велосипедист загина по удар од комбе во Скопје – МВР со детали за несреќата

Шеесет и осумгодишен велосипедист загина во сообраќајна несреќа во Скопје. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера околу 11...