Контакт

Спорт

ЕУРО2020: Роналдо прв стрелец, Зубер топ асистент, Мората најмногу фаулиран

Објавено пред

Португалецот Кристијано Роналдо води на листата најефикасни фудбалери на ЕУРО2020 со 5 постигнати гола. Зад него се Патрик Шик (Чешка), Карим Бензема (Франција) и Емил Форсберг (Шведска) со по 4 гола. Од овие четворица само Шик се уште е на првенството.

Закана за португалскиот ас се Швајцарецот Харис Сеферовиќ, Англичанецот Рахим Стерлинг и Белгиецот Ромелу Лукаку кои до сега имаат по 3 постигнати погодоци, а пред нив се мечевите од четвртфиналето.

Меѓу асистентите, на врвот е Стивен Зубер (Швајцарија) со 4 успешни додавања, додека втор на листата е Пјер-Емил Хојбјер (Данска) со 3 асистенции.

Австриецот Марсел Сабицер досега претрчал најмногу од сите на ЕУРО2020 (48,7 километри), зад него е Швеѓанецот Албин Екдал (47,2) и Шпанецот Педри (46.9).

Најбрзи играчи на ЕП се Италијанецот Леонардо Спинацола и Унгарецот Лоис Него кои достигнаа брзина од 33.8 km/h.

Најмногу додавања на ЕП има шпанскиот фудбалер Емерик Лапорт (390) зад него е германскиот ас Тони Крос (353), трет е Португалецот Рубен Диаш (304).

Врз Алваро Мората се направени најмногу прекршоци на ЕП, дури 13, по него следува Пол Погба со 11.

Спорт

Дали Нејмар е виновен за „раскинот“ на Меси и Барса?

Објавено пред

Само 24 часа пред шокантниот „раскин“ со Барселона, Лео Меси беше на вечера со играчите на Пари Сен-Жермен, предводени од неговиот стар пријател Нејмар, и многу фанови на каталонскито клуб сметаат дека ова бил клучниот момент да се стави крај на 21-годишниот престој на „Ноу Камп“.

Подолго време од Шпанија доаѓаа вести дека Барселона го прави максимумот да се договори со Меси, дури предложувајќи намалување на платите на повеќе стандардни првотимци за 40 отсто, пред денешниот шокантен пресврт на настаните, во кој Меси се покајал за дозволата да му се намали платата за 50 отсто, но најмногу бил разочаран од квалитетот на сегашниот тим.

Фотографијата која покажува кој можеби го разубедил го покажува Меси во друштво со Нејмар, соиграчите од аргентинската репрезентација Анхел ди Марија и Леандро Паредес и италијанската ѕвезда Марко Верати.

Нејмар, кој постојано го повикуваше Меси да дојде во Париз, ја објави фотографијата на Ибиза со порака „Амигос“ (пријатели). ПСЖ е сигурно еден од ретките клубови на планетата кој може да си ја дозволи огромната плата на Меси, така што ќе биде интересно да се следат настаните.

Прикажи повеќе...

Спорт

Официјално: Лео Меси заминува од Барселона!

Објавено пред

Крај на една фудбалска ера – Барселона официјално потврдија дека нема да потпишат нов договор со Лионел Меси по сериозните проблеми на денешниот состанок, во „бомба“ која ќе го потресе фудбалскиот пазар и ќе предизвика огромно влијание на плановите на врвнтие европски клубови.

Преговорите меѓу двете страни не само што наидоа на проблеми, туку целосно колабираа без можност за решение. Откако шпанските медиуми објавија за овој „распад“, Барселона и формално потврди дека нема да потпише нов договор со Аргентинецот.

Меси и така беше без договор по истекот на претходниот на 30 јуни, но досега вестите од Каталонија велеа дека се согласил на договор со 50 отсто помала плата и дека се чека Барса да ги среди финансиите за тој да биде официјализиран. Но, Барселона вели дека тоа е невозможно.

„Поради регулативите на шпанската Ла лига не може да се формализира договорот, што значи дека Лионел Меси нема да продолжи со Барселона. Двете страни изразуваат длабоко жалење дека не можат да се исполнат желбите на клубот и фудбалерот“, се вели во објавата на Барселона.

Сега, неизбежно Манчестер сити и Пари Сен-Жермен, како два финансиски најсилни клубови во Европа, повторно влегуваат во игра за потписот на Меси.

Ова е крај на историско партнерство помеѓу 34-годишниот Меси и Барселона, откако тој се пресели во Шпанија да влезе во нивната академија на 13 години во 2000. Тој си заминува од Барселона со 778 меча во сите натпреварувања, 672 постигнати голови и 305 асистенции.

„Марка“ тврди: Невозможно е Меси да остане во Барселона!

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал посветени на Суперлигата – ќе ја тужат Ла лига поради договорот за инвестиции

Објавено пред

Реал Мадрид планираат да ја тужат шпанската Ла лига незадоволни од договорот вреден 2.7 милијарди евра со американската „ЦВЦ Капитал партнерс“, останувајќи посветени на проектот на Европската суперлига.

Шпанската лига го најави договорот како клучен за иднината на фудбалот, бидејќи со него клубовите ќе добијат финансиска помош потребна по пандемијата на корона вирусот, меѓутоа со договорот би се ставил крај на надежите за организирање на Европската Суперлига.

Според „Ел индепендиенте“, претседателот на Реал, Флорентино Перез планира да ја тужи Ла лига, бидејќи смета дека делот на комерцијалните права која лигата ги продава на „ЦВЦ“ се во сопственост на клубовите, кои не дале поддршка за договорот.

Се верува дека Реал ја има поддршката на Барселона, но и на Атлетик Билбао, кои слично како Реал, Барса и Осасуна се клуб во сопственост на членовите, а не на компании како останатите клубови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Владата почна постапки за обезбедување 20.000 литри гориво за противпожарните возила и летала

Владата донесе одлуки за спроведување постапки за обезбедување 15.000 литри млазно гориво и 5.000 литри нафтени деривати за потребите на...

Македонија1 час

Активни повеќе пожари во Македонија, затворени се неколку патишта

Низ Македонија активни се неколку пожари, а на терен се силите на Армијата, противпожарни екипи, а помош дава и месното...

Македонија2 часа

Приведено едно лице за предизвикување пожар во Ресенско

Полицијата уапси едно лице за предизвикување пожар во селото Лева Река, Ресен. Според информациите од полицијата, уапсен е К.С. од с.Лева...

Македонија4 часа

Ангелов: Пожарите се шират со голема брзина, имаме сознанија дека некои намерно се запалени

Пожарите се шират со голема брзина, а имаме сознанија дека некои намерно се запалени, изјави директорот на Центарот за управување...

Македонија6 часа

Ширењето на пожарот кај Делчево е критично – неопходна евакуација на две села

Жителите од критичните реони во село Нов Истевник и Стар Истевник зафатени со големиот пожар да се евакуираат во градската...

Македонија6 часа

219 нови случаи на Ковид-19, починаа четири лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.713 тестирања, а регистрирани се 219 нови случаи на...

Македонија8 часа

Ангелов најави акциски план за справување со пожарите

Откако Владата денеска прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради пожарите кои ја зафатија Македонија, директорот за Центарот...

Македонија11 час

Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради зголемената појава на пожари

Владата на денешната 95. седница, која се одржа изутринава, донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна...

Топ11 час

72-годишен битолчанец извршил полов напад врз десетгодишно девојче

Маж од Битола на возраст од 72 години е осомничен дека сторил полов напад врз дете што не наполнило 14...

Топ11 час

Татко си ја малтретирал својата ќерка, ја удирал со тупаници и ѝ се заканувал на сопругата дека ќе ја убие

38-годишен жител од Брвеница, татко и сопруг, е осомничен за малтретирање на својата ќерка и за семејно насилство над блиски...

Европа12 часа

(Видео) Пожарите во Грција не стивнуваат, населението се евакуира, огнената стихија уништи куќи

ЕУ испрати помош за Грција и другите земји од Југоисточна Европа, кои се борат со големи пожари. Помошта дојде еден...

Македонија12 часа

Ангелов: Пет хеликоптери го гаснат пожарот кај Пехчево, ако дозволат условите, ќе емитувам во живо

Пет хеликоптери, три српски и два македонски, полетаа од скопскиот аеродром кон Пехчевскиот Регион, соопшти утрово директорот на Центарот за...

Македонија13 часа

Владата ќе го разгледува предлогот за воведување кризна состојба во државата поради пожарите

Владата, денеска, во 8.30 часот треба да одржи седница за предлогот на Управувачкиот комитет за воведување кризна состојба во траење...

Македонија1 ден

Стојанче Ангелов од вршител на должност стана директор на ЦУК

Владата на денешната 94 седница донесе одлуки во однос на повеќе кадровски решенија. Така, Стојанче Ангелов кој досега беше вршител...

Македонија1 ден

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот кај Кочани

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината....

Македонија1 ден

Албански државјанин приведен за подметнување на пожар, има осомничен и за оној во Старо Нагоричане

Попладнево од страна на полициски службеници од полициското одделение Галате уапсен е 32-годишен албански државјанин со иницијали Л.А, кој илегално...

Македонија1 ден

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија1 ден

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ1 ден

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион2 дена

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Досие