Контакт

Спорт

Еурофарм Пелистер славеше во Атина – прва победа во Европската лига

Објавено пред

Во третото коло на Европската лига на ЕХФ, Еурофарм Пелистер ја забележа првата победа, откако славеше во Атина со 30:27 над АЕК, нанесувајќи му го првиот пораз на грчкиот тим во второто по ранг европско ракометно натпреварување.

По поразот од Ним во првото коло, и ремито против Татабања, тимот на Жељко Бабиќ направи водство од стартот на мечот и не дозволи камбек на домаќините за импресивна победа.

Јосип Периќ блесна со осум гола за Пелистер, додека Табоада додаде шест, а за домаќините Цирас и Милонас имаа по шест гола.

Фото: РК Еурофарм Пелистер

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-22631-37701”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шпанците, сепак, се во друг кошаркарски универзум

Објавено пред

Сосема очекувано, Македонија ги стартуваше квалификациите за Светското првенство во кошарка во 2023 со пораз од Шпанија, откако во „Јане Сандански“, „фуријата“ покажа дека, сепак, е во друг кошаркарски универзум во споредба со нашата репрезентација.

По првото полувреме, во кое ако не бевме целосно рамноправни, тогаш барем ја оддржувавме разликата, во третата четвртина, шпанската репрезентација ја покажа својата сила и направи предност од 47:70 пред последната четвртина. Теодор Симиќ беше најефикасен со 18 поени, Џејкоб Вајли додаде 10, додека за Шпанците Јанкуба Сима имаше 17 поени.

Резултатот беше очекуван, а публиката во „Јане Сандански“ ги испрати кошаркарите со аплауз и покрај поразот.

Во првиот меч од нашата група, Грузија со 88:83 ја победи Украина предводени од натурализираниот Американец, Тед Мекфеден, кој заврши со 27 поени.

Фото: ФИБА

КВАЛИФИКАЦИИ, СП 2023, ГРУПА Г

Македонија – Шпанија 65:94 (14:21, 16:20, 17:29, 18:24)

Грузија – Украина 88:83 (28:24, 17:22, 19:20, 24:17)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-61243-27424”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Француската полиција го испитувала Блатер за Катар 2022

Објавено пред

Анти-корупциската полиција на Франција го повикала на разговор поранешниот претседател на ФИФА, Швајцарецот Сеп Блатер за контроверзното гласање за домаќин на СП во 2022, кое го доби Катар.

85-годишниот Блатер бил повикан како сведок во четвртокот и петокот, потврди француската полиција по шпекулациите кои ги објави весникот „Ле монд“, посочувајќи на вечерата која се оддржала на 23 ноември 2009, девет дена пред гласањето во Елисејската плата во Париз на која домаќин бил тогашниот француски претседател Никола Саркози.

На вечерата гости биле Шеик Тамим бин Хамад Ал Тани, кој стана емир на Катар во 2013 година, тогашниот премиер на Катар, Хамад бин Џасим Ал Тани и Мишел Платини, тогашниот претседател на УЕФА. Платини, наводно гласал за Катар по барање на Саркози, нешто што двајцата го демантираат. На гласањето на 2 декември во Цирих, Катар доби 14 гласа, а САД 8 гласа.

Француската полиција е заинтересирана за договорот од 300 милиони долари со бонус од 100 милиони за ФИФА за ТВ-правата за СП во 2018 и 2022 на катарската ТВ-мрежа „Ал-Џазира“. Блатер беше претседател на ФИФА од 1998 до 2015, кога беше приморан да си даде оставка и доби осумгодишна суспензија (која потоа му беше намалена на 6 години).

Прикажи повеќе...

Спорт

Конте забрани кечап во Тотенхем, австриска компанија му прати отворено писмо

Објавено пред

Откако новиот менаџер на Тотенхем, Антонио Конте реши да го забрани кечапот како дел од исхраната на неговите фудбалери, австриската компанија „Куртис брадерс“ со оглас во весникот „Енфилд индепендент“ му прати лично писмо на Италијанецот, и во исто време испрати од нивниот кечап до англискиот клуб.

Рекламата во весникот е напишана во стил на писмо до тренерот.

„Драг Антонио, слушнавме дека забрани кечап. Ти аплаудираме на одлуката. Исхраната е важна, но и радоста е важна. Знаеш ли што друго е од Италија? Нашите домати, Антонио. Секој кечап не е еднаков, затоа не ги отпишувам сите кечапи. Ние користиме само органски состојки, и нашите домати се природно благи, без додавање на шеќер. Да, Антонио – senza zucchero. Знаеме дека треба да имаш големи италијански домати за да го смениш мислењето. 15 по шише, да бидеме прецизни. Затоа ти праќаме кутија од најприродниот кечап на светот. За тебе, за тимот, да вкусите и да уживате. Како што ти кажа, исхраната е важна. И радоста. Многу среќа во авантурите со Спарс. Марио“, се вели во писмото.

Конте претходно ја објасни својата одлука.

„Ги гледам резултатите од нутриционистот и можам да видам што е океј, а што не е. Тоа е дел од подобрувањето на фудбалерите, морате да го подготвите телото и умот. Го направив ова не само во Челси, Јувентус или Интер, туку и кога бев во Серија Б со Сиена. Се обидувам да внесам нешто во односите со играчите. Добрата исхрана и односот е важен. Сонот е важен, и јадењето е важно за брзо опоравување“, изјави Конте.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ4 часа

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно4 часа

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија5 часа

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија5 часа

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија5 часа

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија6 часа

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија8 часа

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија9 часа

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Македонија10 часа

Невакцинирани се 69 проценти од новите случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на коронавирус во период од 6 август заклучно со...

Македонија11 час

Заев денеска ќе ја поднесе оставката во партијата, Алтернативата одлучува дали ќе стане дел од владината коалиција

Претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска ќе поднесе оставка од лидерската функција во партијата. Несреќата на...

Европа12 часа

ЕУ ќе ги запре летовите од Јужна Африка поради новата варијанта на коронавирусот

Националниот институт за заразни болести во Јужна Африка (NICD) потврди 22 случаја на инфекција со новата варијанта на коронавирусот B.1.1.529...

Македонија12 часа

Бугарските медиуми ја расветлија мистеријата за патникот со арапско потекло

Шади Науф ал-Салех, мистериозното лице со арапско потекло, кое се најде на списокот со преживеани од автобуската несреќа што го...

Македонија13 часа

Бугарски обвинители во Скопје треба да ги преземат ДНК-примероците за идентификација на жртвите

ДНК-анализите на примероците земени од семејствата на загинатите во тешката автобуска несреќа во Бугарија, кои се вршат на Институтот за...

Македонија1 ден

Владата размислува за стимулации и рестрикции со цел да се зголеми бројот на вакцинирани

Владата на денешната редовна 121. седница темелно и сеопфатно ги разгледа предложените мерки и препораки на Комисијата за заразни болести...

Македонија1 ден

Ќе се споредуваат листите на патници во автобусите за да се види кој недостасува

По изјавата на бугарскиот обвинител Сарафов дека недостасува еден патник од запалениот автобус, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран...

Македонија1 ден

473 нови случаи на Ковид-19 и вкупно 18 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.708 тестирања, а регистрирани се 473 нови случаи на...

Топ1 ден

Кривична против раководителката во Центарот за вработување, од службена картичка потрошила над 10.000 евра

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал (ОСОСК) до ОЈО за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против...

Македонија1 ден

Синот на вториот возач го идентификува телото на својот татко, вели дека бил во кабината за спиење

Името на вториот возач на опожарениот автобус на бугарскиот автопат „Струма“ е Кадрим Мемеди. Неговиот син Бесар за БНТ изјави...

Македонија1 ден

Во автобусот пронјадени 44 жртви, еден патник веројатно патувал во друг автобус

Во остатоците од автобусот се пронајдени 44 трупови од жртви, соопштија бугарските истражни органи. Тие велат дека добиле информација оти...

Досие