Контакт

Спорт

Фелипе Мело со старт за во затвор, негодуваше – зошто црвен картон (видео)

Објавено пред

Фудбалскиот ветеран, Бразилецот Фелипе Мело (36) на фудбалскиот свет му се претстави како бескомпромисен борец кој својата кариера ја градеше со борбени настапи. Таков е и денес, на залезот на кариерата

Екс-играчот на Интер, Јувентус и Галатасарај го одбележа мечот од бразилското првенство меѓу Палемирас и Баија. Тој брутално со лакт в глава стартуваше врз противнички играч по што доби директен црвен картон. Сепак, тој негодуваше на ваквата одлука на судијата.

Мечот заврши 2-2, а Мело беше исклучен при водство на Палмеирас од 1-0.

Спорт

Лу ќе му помага на Риверс во ЛА Клиперс

Објавено пред

Поранешниот тренер на Кливленд Кавалирс, Тајрон Лу, постигнал договор со екипата на ЛА Клиперс, објавија американските медиуми.

Лу, шампион со Кливленд во 2016 година, ќе му биде главен асистент на првиот тренер Док Риверс. Инаку, Лу веќе му бил помошник на Риверс, во Бостон и ЛА Клиперс.

Во текот на преодниот рок се поврзуваше со клубот во кој мина време како играч, ЛА Лејкерс, но како главен тренер.

ЛА Клиперс во летниот преоден рок се засилија со Каваи Ленард и Пол Џорџ, поради што „преку ноќ“ станаа фаворити за освојување на титулата.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Ајакс не направи предност на Кипар, Славија и Бриж со совршен старт (видео)

Објавено пред

Во Лигата на шампионите остануваат уште шест „празни“ места, кои ќе бидат пополнети во следната недела дена, но минатогодишниот полуфиналист Ајакс уште не е сигурен, откако одигра само 0:0 на гостувањето на Кипар кај АПОЕЛ.

Иако ослабени по заминувањето на Френки де Јонг и Матијс де Лихт, „копјаниците“ беа големи фаворити во дуелот со кипарскиот шампион, иако ќе мора да го докажат тоа во Амстердам, откако упорниот противник не им даде шанса за гостинска победа. Ајакс дури во последните минути мораше да се „тресе“, откако Мазрауи Нусаир во 80. минута доби втор жолт картон, од вкупно седум колку што добија фудбалерите на холандскиот шампион.

За разлика од нив, чешка Славија Прага и белгискиот Клуб Бриж имаат совршена ситуација по првиот меч по гостински победи од 1:0. Славија со 1:0 триумфираше кај романскиот ЦФР Клуж, иако домаќините во 79. минута имаа шанси да израмнат од пенал, додека Бриж со гол од пенал стигнаа до 1:0 победа на гостувањето во Австрија кај ЛАСК Линц.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, БАРАЖ, 1.НАТПРЕВАР

АПОЕЛ – Ајакс 0:0

ЦФР Клуж – Славија Прага 0:1

ЛАСК Линц – Клуб Бриж 0:1

Прикажи повеќе...

Спорт

Балотели повторно ќе го облече дресот на Сити на прошталниот меч на Компани

Објавено пред

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде дел од прошталниот меч на поранешниот капитен на Сити, Винсен Компани на 11 септември во Манчестер.

29-годишниот Балотели играше за Сити од 2010 до 2013 година, период во кој имаше 80 настапи и 30 гола и сега ќе биде дел од тимот на легендите на Сити кој ќе игра против Ол-стар тимот на Премиер лигата на „Етихад“. Пеп Гвардиола ќе биде тренер на тимот на Сити, а белгискиот селектор Роберто Мартинез ќе го предводи Ол-стар тимот.

Покрај Балотели во тимот на Сити ќе бидат и Џо Харт, Џолион Лескот, Мајка Ричардс, Пабло Забалета, Вејн Бриџ, Герет Бери, Нигел де Јонг, Самир Насри, Шон Рајт-Филипс, Стивен Ајрланд, Крег Белами, како и сегашните фудбалери на Сити, Серхио Агуеро и Давид Силва.

Иако речиси секаде каде што играше повеќе го паметат по „глупостите“ отколку по головите, Балотели има место во историјата на Манчестер сити, откако му асистираше на Аугеро за славниот гол со кој ја освоија титулата во 2012 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

Помпео ѝ се закани на Атина со санкции поради иранскиот танкер

САД ќе преземат сѐ што е можно за да спречат иранскиот танкер да достави нафта во Сирија, изјави американскиот државен...

Hitech11 час

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија18 часа

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија20 часа

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија21 час

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија22 часа

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија22 часа

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет23 часа

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет23 часа

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет23 часа

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет23 часа

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија1 ден

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион1 ден

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет1 ден

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион2 дена

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа2 дена

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ2 дена

Расправија за пасишта во Арачиново заврши со пукање, едно лице е рането

Расправија околу пасиштата во Арачиново завршила со пукање, при што едно лице е рането. Како што информира МВР, вчера во...

Топ2 дена

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија2 дена

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија2 дена

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Досие